بزرگترین صرافی‌های آمریکا شورایی برای رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال تشکیل می‌دهند

بزرگترین صرافی‌های آمریکا شورایی برای رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال تشکیل می‌دهند

کوین بیس، «سرکل» (Circle)، «کراکن» (Kraken) و دیگر صرافی‌های بزرگ و پلتفرم‌های نگه‌داری دارایی‌های دیجیتال در ایالات‌متحده، اقدام به تشکیل یک پلتفرم مستقلِ درجه‌بندی برای ارزهای دیجیتال کرده‌اند.

به گزارش «بیت کوینیست» این پلتفرم با عنوان «شورای سنجش ارزهای دیجیتال» (Crypto Ratings Council) بررسی می‌کند که کدام ارز دیجیتال، اوراق بهادار به حساب می‌آید و کدام یک از آنها دارای ویژگی‌های اوراق بهادار نیست.

بر اساس اولین گزارش شورا، «میکر» (Maker – MKR) و «پولیمَث» (Polymath – POLY)، از میان ۲۰ مورد بررسی شده، بالاترین نمره را در خصوص شباهت‌شان به اوراق بهادار کسب کردند. هر دوی این توکن‌ها نمره ۴.۵ از ۵ را دریافت کردند.

 در همین باره «اودی ورتایمر» (Udi Wertheimer)، از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال در توییتر نوشت:

کوین بیس، کراکن، پولونیکس، بیترکس و بقیه، توکن‌ها را بر اساس شباهت‌شان به اوراق بهادار درجه‌بندی می‌کنند. ۵ بالاترین نمره ممکن است.

شبیه‌ترین توکن به اوراق بهادار؟ MKR از میکر. کی فکرش رو می‌کرد؟ سهام‌داران میکر در موضوعات مختلف رای‌گیری می‌کنند که واقعا شبیه اوراق بهادار است!

او خطاب به توسعه‌دهندگان میکر گفت:

شناخت مشتری (KYC) رو چه زمانی اجرا می‌کنید؟

طبق اطلاعاتی که شورای سنجش ارزهای دیجیتال منتشر کرده است، نمره ۱ یعنی دارایی کمترین شباهت را به اوراق بهادار دارد و نمره ۵ نشان‌دهنده آن است که دارایی دارای بیشترین شباهت به اوراق بهادار است.

بزرگترین صرافی‌های آمریکا شورایی برای رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال تشکیل می‌دهند
ارزهای دیجیتال بررسی شده به همراه امتیازات این شورا

شورای سنجش در خصوص MKR نوشته است:

از لحن زبانی شبیه به اوراق بهادار استفاده می‌کند.

بازاریابی توکن‌ها به نحوی است که وجود فرصتی برای سود را به کاربر القا می‌کند.

قابلیت از بین بردن دارد.

در خصوص POLY، شورای سنجش از کاربرد محدود و ذات شدیدا متمرکز آن به‌عنوان دلایلی یاد می‌کند که باعث شبیه شدن این توکن به توکن‌های اوراق بهادار می‌شود.

ریپل (XRP) توانسته نمره ۴ را از شورای سنجش ارزهای دیجیتال دریافت کند. استفاده از لحن زبانی شبیه به اوراق بهادار و بازاریابی توکن‌ها از جمله دلایل این نمره اعلام شده است. ریپل از جمله ارزهای پر حاشیه به حساب می‌آید که بحث پیرامون اوراق بهادار بودن یا نبودنش زیاد است.

در روی دیگر سکه، بیت کوین، لایت کوین، «دای» (DAI) و مونرو قرار دارند که نمره ۱ را کسب نمودند.

شورای سنجش ارزهای دیجیتال از پیش فروخته نشدن توکن‌ها با وعده رسیدن به سود را به‌عنوان دلیل اصلی شبیه نبودن آنها به اوراق بهادار اعلام کرده است. ذات غیرمتمرکز و کاربرد ملموس از دیگر دلایل دریافت نمره ۱ اعلام شده است.

سال ۲۰۱۸، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC)، بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشابه را در دسته بندی «غیر اوراق بهادار» قرار داد.

پس از اعلام رسمی آغاز به کار شورای سنجش که روز دوشنبه (۸ مهر) انجام شد، کوین بیس اعلام کرد که این کار در جهت آسان کردن دسته‌بندی توکن‌های ارز دیجیتال صورت گرفته است.

در متن معرفی، از درجه‌بندی ارائه شده توسط این شورا به‌عنوان یک بررسی مستقل در خصوص توکن‌های ارزهای دیجیتال یاد شده است. در بخشی از بیانیه کوین بیس آمده است:

نتیجه پایانی یک نمره است که به اعضای شورا امکان بررسی جزء به جزء بسیاری از توکن‌ها را می‌دهد. اعضا در نهایت می‌توانند با استفاده از این بررسی‌ها تصمیماتی مستقل در خصوص پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از یک دارایی در کسب‌وکار خود بگیرند.

با وجود سخت‌گیری‌های بسیار از جانب نهادهای قانون‌گذار در آمریکا، ممکن است شورای سنجش ارزهای دیجیتال بتواند به راهنمایی برای سوال «چه توکن‌هایی باید به صرافی‌ها اضافه شوند؟» بدل شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه