بانک‌های ایتالیایی آماده امتحان یوروی دیجیتال هستند

بانک‌های ایتالیایی آماده امتحان یوروی دیجیتال هستند

روز پنجشنبه، اتحادیه بانکداری ایتالیا (ABI) اعلام کرد که بانک‌های عضو این اتحادیه مایل به استفاده آزمایشی از یوروی دیجیتال هستند.  

به گزارش کوین دسک، اتحادیه بانکداری ایتالیا، متشکل از بیش از ۷۰۰ مؤسسه بانکی این کشور، تمایل خود را برای شرکت در پروژه‌ها و آزمایش‌های مربوط به عرضه ارز دیجیتال ملی اعلام کرد. به‌گفته این اتحادیه، هدف از شرکت در این پروژه‌ها، تسریع پیاده‌سازی و اجرای ارز دیجیتال اروپا (ECB) است. سال گذشته، این اتحادیه کارگروهی برای تحقیق و بررسی در مورد دارایی‌های دیجیتال تشکیل داده بود.

در اطلاعیه روز پنج‌شنبه، این کارگروه ۱۰ نکته پر اهمیت را عنوان کرد که طبق آنها می‌بایست مد نظر قرار گیرند. در بخش اول آن آمده است:

ثبات پولی و مطابقت کامل با چارچوب نظارتی اروپا، باید به‌عنوان یک اولویت حفظ شود.

این کارگروه ایجاد یک چارچوب نظارتی ارز دیجیتال را که با قوانین اتحادیه اروپا مطابقت کامل داشته باشد، برای جلب اعتماد عمومی الزامی دانست. همچنین، اعلام کرد که بانک‌ها نقشی حیاتی در حفظ این اعتماد خواهند داشت.

بند دوم اطلاعیه این کارگروه، با اشاره به پروژه اسپونتا (Spunta)، اظهار داشت که بانک‌ها در حال حاضر دارند با فناوری دفتر کل توزیع‌شده کار می‌کنند. پروژه اسپونتا، طرحی ابتکاری از سوی مرکز تحقیقاتی ای‌بی‌آی لب (ABI Lab)، برای استفاده از بلاک چین با هدف تسریع فرایندهای مرتبط با تسویه حساب‌های بین بانکی است.

طبق گفته این کارگروه، ارز دیجیتال ملی می‌تواند راه را برای نوآوری‌های آینده در سیستم بانکداری سنتی باز کند. از جمله این نوآوری‌ها می‌توان به تراکنش‌های همتا به ‌همتا، تراکنش‌های ماشین‌به‌ماشین و توانایی مدیریتِ ریسک نرخ بهره و نرخ ارز، به‌لطف قابلیت‌های قابل ‌برنامه‌ریزی ارزهای دیجیتال، اشاره کرد. در این اعلامیه نوشته شده بود:

یک ارز دیجیتال قابل برنامه‌ریزی نشان‌دهنده نوآوری‌ در حوزه مالی است که می‌تواند انقلابی اساسی در [بحث] پول و مبادلات مالی ایجاد کند. این تحولی است که می‌تواند از لحاظ کارآیی فرایندهای مدیریتی و عملیاتی، ارزش افزوده بالقوه و قابل‌توجهی ایجاد کند.

ایتالیا اولین کشوری نیست که به آزمایش یوروی دیجیتال علاقه نشان داده است. در اوایل سال جاری، بانک مرکزی فرانسه نیز خواستار آزمایش ارز دیجیتال ملی شد. بانک مرکزی هلند نیز اعلام کرده که کشورش مایل به استفاده آزمایشی از یوروی دیجیتال است.

سال گذشته، رئیس بانک مرکزی آلمان، ینس وایدمن (Jens Weidmann)، در یکی از سخنرانی‌هایش هشدار داد که ارز دیجیتال ملی می‌تواند سیستم‌های مالی را بی‌ثبات کند. چندی بعد، اتحادیه بانک‌های آلمان اطلاعیه‌ای برای حمایت از یوروی دیجیتال قابل برنامه‌ریزی منتشر کرد.

بانک مرکزی ایتالیا هنوز در مورد اطلاعیه جدید اتحادیه بانکداری ایتالیا اظهارنظر خاصی نکرده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه