یوروی دیجیتال با موفقیت از سوی بانک مرکزی فرانسه آزمایش شد

یوروی دیجیتال با موفقیت از سوی بانک مرکزی فرانسه آزمایش شد

بانک مرکزی فرانسه اولین آزمایش ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک چین خود را با موفقیت انجام داد.

به گزارش دبلاک، بانک مرکزی فرانسه (Banque de France) در روز چهارشنبه اعلام کرد که این آزمایش را با همکاری غول بانکی و سرمایه‌گذاری، سوسیته ژنرال (Societe Generale) انجام داده، به‌طوری‌که در آن اوراق قرضه را به عنوان توکن‌های اوراق بهادار صادر کرده و سپس آن‌ها را با یورو دیجیتال تسویه می‌کند.ِ

در واقع سوسیته ژنرال، که یک شرکت خدمات مالی و بانک‌داری فرانسوی و از بزرگ‌ترین بانک‌های اروپایی به شمار می‌آید، در چهاردهم ماه می ۴۰ میلیون یورو اوراق قرضه را در قالب توکن‌های اوراق بهادار عرضه کرد. این اوراق کمی بعد در قالب یوروهای دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک چین بانک مرکزی فرانسه، تسویه شدند.

سوسیته ژنرال گفت:

این آزمایش با استفاده از فناوری رمزنگاری End-to-end و بر پایه‌ی زیرساخت‌های شبکه بلاک چین انجام شد … این مساله امکان‌پذیر بودن عرضه اوراق بهادار به ‌شکل دیجیتال و همچنین امکان نقل و انتقالات بین‌بانکی به‌وسیله ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را نشان می‌دهد.

در آوریل ۲۰۱۸ نیز، این بانک سرمایه‌گذاری، اوراق قرضه به ارزش ۱۰۰ میلیون یورو ( معادل حدودا ۱۱۰ میلیون دلار) را در قالب توکن‌های اوراق بهادار صادر کرد. البته این اوراق به‌وسیله یورو سنتی تسویه شدند. آخرین تراکنش آزمایشی اما، با یوروی دیجیتال انجام شده است. این بانک سرمایه‌گذاری گفت:

این یک گام جدید در سوسیته ژنرال جهت تغییر و تحولات بیشتر با به‌کارگیری مبتکرانه‌ترین فناوری‌ها و با هدف ارائه خدمات هرچه بهتر به مشتریان است.

بانک مرکزی فرانسه اعلام کرد که حالا به‌عنوان بخشی از آزمایش‌های جاری خود در خصوص یوروی دیجیتال، ظرف چند هفته آینده آزمایش‌های بیشتر و گسترده‌تری را ترتیب خواهد داد.

این بانک مرکزی گفت:

نتایج این آزمایش‌ها عنصر مهمی از مشارکت و سهم بانک مرکزی فرانسه در بازتابی جهانی‌تر‌ خواهد بود که توسط نظام مالی یورو و در راستای ارز دیجیتال بانک مرکزی به راه افتاده است.

بانك مرکزی فرانسه برنامه آزمایشی یوروی دیجیتال خود را در ماه آوریل آغاز كرد. در آن زمان، این بانک اعلام کرد که قصد دارد پتانسیل ارزهای دیجیتال را در «ترخیص و تسویه دارایی‌های مالی رمزگذاری شده» کشف کند.

نهاد مرکزی مالی کشور فرانسه، با تکرار این نکته در روز چهارشنبه اعلام کرد که این بانک بر موارد استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سطوح گسترده متمرکز شده است. البته در ماه آوریل، این بانک اعلام کرده بود که به دنبال جایگزینی برای سکه و اسکناس نیست.

همچنین، بانک مرکزی اروپا (مسئول اجرای سیاست‌های پولی منطقه یورو)، نیز قبلا اعلام کرده بود که اگر بخش خصوصی نتواند پرداخت‌های برون‌مرزی و بین‌المللی را سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهد، ارز دیجیتالی خود را راه‌اندازی خواهد کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
error in loading comments. please attention