قالیباف: نباید اینماد به مانع تبدیل شود

قالیباف: نباید اینماد به مانع تبدیل شود

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، گفته است نباید اینماد مانع انجام فعالیت‌های اقتصادی شود و ضمن تذکر به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، اعلام کرد که مجلس مدافع کسب‌وکارهای اینترنتی است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محسن دهنوی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز، با اشاره به اینکه طی هفته‌های اخیر بانک مرکزی کسب‌وکارهای اینترنتی را ملزم به دریافت «اینماد» کرده است، گفت:

الزام بانک مرکزی در خصوص دریافت نشان اینماد توسط کسب‌و‌کارهای اینترنتی، برخلاف روح قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار توسط مجلس است.

او خطاب به رئیس مجلس تأکید کرد:

به‌دلیل اختلاف نظر بین وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت و بانک مرکزی، ۳۵۰ هزار کسب‌وکار متعلق به جوانان کشور تحت‌تأثیر قرار گرفته است و این دستگاه‌ها بر خواسته بدون منطق خود تأکید دارند. لازم است مجلس به این مسئله ورود کرده و از قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، کارآفرینان و جوانان حمایت کند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به اخطار این نماینده، ضمن اشاره به اهمیت موضوعات پیش آمده درباره الزام کسب‌وکارهای اینترنتی به دریافت اینماد، گفت:

اختلافات بین دستگا‌ه‌های اجرایی مانند بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی نمی‌تواند مانع کار شود و اگر مشکلی در بستر فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال نسبت به دریافت نماد مذکور وجود دارد، باید آن را برطرف کنند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس مدافع فعالیت‌های اقتصادی در بستر فضای مجازی بوده و همه تلاش ما تقویت این حوزه است، ادامه داد:

در حال حاضر بر اساس آمار ارائه شده، کسب‌و‌کارهای دیجیتال حدود ۴ الی ۵درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است که باید به بیش از ۱۰ الی ۱۵درصد افزایش یابد.

همان‌ طور که پیش‌تر گزارش شده بود، صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال پیش از الزامی‌شدن اینماد برای دریافت درگاه پرداخت هم امکان اخذ نماد اعتماد الکترونیک را نداشتند و به همین خاطر مرکز توسعه تجارت الکترونیک چندی پیش اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که در آن گفته شده بود کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید، مانند صرافی‌های ارز دیجیتال که تاکنون قانون‌گذاری برای آنها انجام نشده است، می‌توانند موقتاً با ثبت اولیه و بدون اینماد درگاه پرداخت دریافت کنند.

با این اوصاف اگر در ادامه با تلاش مجلس، قانون الزام کسب‌وکارهای اینترنتی به داشتن اینماد برای دریافت درگاه پرداخت لغو شود، صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال هم مانند سایر کسب‌وکارهای اینترنتی، مجبور به اخذ نماد اعتماد الکترونیک نخواهند بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه