صرافی‌های ارز دیجیتال با ثبت اولیه و بدون اینماد درگاه پرداخت دریافت می‌کنند

صرافی‌های ارز دیجیتال با ثبت اولیه و بدون اینماد درگاه پرداخت دریافت می‌کنند

به‌دنبال افزایش مخالفت‌ها با اجرایی شدن ابلاغیه شاپرک که در آن پرداخت‌یارها را ملزم می‌کرد تا تنها به کسب‌وکارهای دارای اینماد درگاه پرداخت ارائه دهند، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اطلاعیه‌ای را منتشر کرده که اجرای این طرح را تا حدودی تسهیل کرده است. بر اساس یکی از بندهای این اطلاعیه کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید، مانند صرافی‌های ارز دیجیتال، که تاکنون قانون‌گذاری برای آنها انجام نشده است، می‌توانند با ثبت اولیه و بدون اینماد درگاه پرداخت دریافت کنند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از راه پرداخت، مخالفت پرداخت‌یارها با اجرایی شدن ابلاغیه شاپرک مبنی بر الزام اینماد برای کسب‌وکارهای اینترنتی تا جایی پیش رفت که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، بار دیگر برای شفافیت بیشتر به موضوع ورود کرد. این مرکز با انتشار اطلاعیه سعی در ارائه تدابیر مشترک برای اجرای بهینه الزام اینماد برای پرداخت‌یارها کرده است. این اطلاعیه بر خلاف خواسته پرداخت‌یارها که توقف این طرح بود، فقط راه‌های اجرای این طرح را تسهیل کرده و در تلاش برای اجرای کارآمدتر آن است.

در بخش ابتدایی این اطلاعیه به ابلاغیه شاپرک درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مردادماه اشاره شده و همچنین طرح برخی دغدغه‌ها نسبت به اجرای این ابلاغیه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

از همین‌رو بنا بر آنچه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی عنوان کرده است:

بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی‌‌ها، بر اساس پیشنهادهای مطرح ‌شده بخش خصوصی تدابیر لازم را طراحی و توافق کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پس از الزام شرکت‌های PSP به ارائه درگاه پرداخت صرفاً به کسب‌وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) در اجرای مقررات مبازره با پول‌شویی از سال ۱۳۹۸ و انجام هماهنگی‌‌های لازم به منظور اجرای این الزام توسط شرکت‌‌های پرداخت‌یار از اواخر سال گذشته، با توجه به الزام قانونی و پیگیری مراجع نظارتی، بالاخره ابلاغیه مربوط درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مردادماه ۱۴۰۰ توسط شرکت شاپرک صادر شد.

با این حال، با توجه به طرح برخی دغدغه‌ها به‌ویژه در مورد کسب‌وکارهای خرد و نوپا، پس از برگزاری جلسات و دریافت نظرات بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به‌عنوان متولی تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی و شاپرک به‌عنوان متولی شبکه پرداخت کشور، اقدام به اتخاذ تدابیر و طراحی راهکارهای لازم جهت رفع نگرانی‌ها و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی به‌صورت زیر کردند:

۱- به‌منظور تسهیل حداکثری برای کسب‌وکارهای خرد، «اینماد بدون ستاره» صرفاً با احراز هویت و دامنه و حداقل هزینه در اسرع وقت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجرایی شود.

۲- محدودیتی برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌‌دار وجود نخواهد داشت ولی در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش شخص صاحب امتیاز کسب‌وکارهای خرد طی یک ماه، از محدودیت‌های تعیین ‌شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیشتر شود، این کسب‌وکارها موظفند ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار اقدام کنند.

۳- به‌منظور رفع مشکل کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید که تاکنون مقررات‌گذاری برای آن حوزه‌ ها انجام نشده است، پس از ثبت‌ نام اولیه در سامانه اینماد صرفاً با احراز هویت و دامنه انجام و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آنها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌‌های مذکور با تشخیص و تأیید بانک مرکزی انجام پذیرد.

۴- مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان ارسال سیستمی اطلاعات احرازشده کسب‌وکارهای اعم از خرد و غیرخرد را با رعایت ملاحظات امنیتی خود، در قالب وب سرویس برای شرکت‌‌های پرداخت‌یار دارای زیرساخت لازم فراهم کند.

۵- در مورد حالت بازارگاهی (marketplace)، در صورتی که فروش و صدور فاکتور توسط بازارگاه انجام شده و پرداخت صرفاً از طریق درگاه پرداخت متعلق به مالک بازارگاه انجام شود، یک اینماد کافی بوده ولی در صورت نیاز به تعریف درگاه‌های پرداخت مستقل، امکان دریافت اینماد مستقل برای هر تأمین‌‌کننده به‌صورت زیردامنه بازارگاه بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. در هر حال رعایت الزامات شبکه پرداخت کشور توسط بازارگاه الزامی است.

حالا بعد از انتشار این اطلاعیه که حاصل همفکری و تلاش مشترک شاپرک، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و نظام صنفی رایانه‌ای است، باید دید پرداخت‌یارها به‌عنوان بخش خصوصی چه واکنشی نسبت به این موضوع خواهند داشت و در مقابل این اطلاعیه ۵ بندی چه تصمیمی خواهند گرفت.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

12 دیدگاه
محمد‌ع
محمد‌ع
2 سال قبل

وقتی درگاه پرداخت بدن یعنی صرافی تائید شده یه قدم به جلوه که صرافی های داخلی مجوز بگیرن

پروبن اکبری
پروبن اکبری
2 سال قبل

منبع خبر کجاست؟؟؟

میلاد اکبری
میلاد اکبری
2 سال قبل

مقدار کارمزد ها بالا تر میره

a.a
a.a
2 سال قبل

خدا آخر و عاقبتمون رو بخیر کنه.

Salman
Salman
2 سال قبل

انشالله که ادامه کار درگاه‌های پرداخت با صرافی های ارز دیجیتال هرچه بیشتر تسهیل گردد نه سخت تر

آقا هادی
آقا هادی
2 سال قبل

برای ما نیست برای مالیاته جیبشون خالیه

Farzan
Farzan
2 سال قبل

پشت این حرکت احتمالا یه رکب نهفته 😂

جیحون
جیحون
2 سال قبل

ای بابا چقدر ساده هستین شما
با اجرای این کار تمامی تراکتش های این درگاه که مرتبت با ارز دیجیتاله دارای مالیات میشه عزیزان من، این کار پنهانشون هست تا مالیات بتونن بگیرن
مگر چه مشکلی داشت درگاه پرداخت شاپرک که شما بیایین اینکارو بکنین بله بله مشخصه که دارین برای جیب خودتون اینکارو‌میکنین

هادی
هادی
2 سال قبل

دوصد هزار مرتبه پروردگار مهربان را شکر میکنم و خالصانه ابراز ارادت به درگاه احدیتش مینمایم.
ب امیدخدا این سراغاز اخبارشیرین دراین حوزه میباشد،انشاالله.

رامین پارسافر
رامین پارسافر
2 سال قبل
پاسخ  هادی

به درگاه احدیت یا درگاه پرداخت؟

Shahar
Shahar
2 سال قبل

خخخخخخخخخ :))))

سبحان
سبحان
2 سال قبل

چه عجب
یه حرکت خوب از اینا دیدیم ...