انجمن فین‌تک: مصوبه قانونی برای بستن درگاه پرداخت توسط شاپرک وجود ندارد

انجمن فین‌تک: مصوبه قانونی برای بستن درگاه پرداخت توسط شاپرک وجود ندارد

پیرو درخواست فوری رئیس مجلس جهت تعیین تکلیف ارزهای دیجیتال و اقدام برای ممانعت از ارائه درگاه پرداخت، انجمن فین‌تک در نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی و رئیس کل بانک مرکزی لزوم تصمیم‌گیری صحیح را در این حوزه یادآوری کرد.

به گزارش ارزدیجیتال، در این نامه به عواقب مخرب تصمیمات عجولانه اشاره شده و عواملی مانند ترجمه نامناسب «رمز ارز» از کلاس دارایی‌های جدید، به‌عنوان دلایل تعیین متولی ناصحیح یاد شده است.

در این نامه آمده است:

« با سلام

با توجه به دغدغه‌هایی که در جامعه در خصوص رمزارزها مطرح است و همچنین نامه اخیر جناب دکتر قالیباف مورخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ که در این رابطه در رسانه‌ها منعکس شده، انجمن فین‌تک ایران لازم می‌داند مواردی را جهت تصمیم گیری صحیح در این حوزه در مسیر اعتلای کشور خاطرنشان کند.

الف) تکنولوژی زنجیره بلوک و رمز ارز پدیده نوظهوری است که می‌تواند فرصت‌‌ها و هم تهدیدهایی را برای جامعه به همراه داشته باشد و این موضوع در نامه فوق الذکر نیز به درستی مورد اشاره قرار گرفته است. اما برخورد سلبی با این فعالیت ساده‌ترین و نه الزاما درست‌ترین گزینه بوده و عدم اجازه فعالیت به کسب و کارها به مثابه پاک کردن صورت مسئله و در نتیجه بی‌بهره ماندن کشور از ظرفیت‌های این حوزه و مواجهه با تبعات زیرزمینی شدن آن برای اقتصاد کشور است.

ب) تصمیم‌گیری به موقع یکی از فاکتورهای بسیار مهم در حکمرانی خوب برای جامعه است و لذا همانطور که تعلل در تصمیم‌گیری زیان‌بار خواهد بود، تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی که ناشی از عدم تعامل با بدنه و فعالین صنعت است نیز می‌تواند به همان میزان مخرب و مضر باشد. همانطور که در نامه جناب آقای دکتر قالیباف نیز این دغدغه به درستی دیده شده است، در بسیاری از کشورها، این حوزه هنوز به صورت کامل قانون گذاری نشده و در حال بررسی ابعاد و شناخت بهتر و در نتیجه تصمیم گیری صحیح در برابر این تکنولوژی هستند.

ج) به‌دلیل ترجمه‌های نامناسبی که از واژه‌های تخصصی این حوزه انجام شده مانند «رمز ارز» و یا «صرافی رمز ارز» ممکن است متولی قانون‌گذاری این حوزه، به اشتباه تنها بانک مرکزی تلقی گردد، در صورتی که بررسی جامع و تصمیم‌گیری صحیح در این خصوص نیاز به حضور نهادهای مختلف و مشارکت خود فعالین این حوزه دارد تا بتوان به تصمیمی جامع و مطلوب رسید، و فشار آوردن به یک نهاد مانند بانک مرکزی برای پاسخگویی به تمام دغدغه‌ها احتمالاً نتایج بهینه‌ای به همراه نخواهد داشت. 

د) شاپرک در نامه‌ای در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ به مدیران عامل شرکت‌های پرداخت‌یار که از اعضای این انجمن نیز هستند، فعالیت فروش رمز ارز را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و الزامات و قوانین بانک مرکزی عنوان و ابلاغ کرد که از ارائه خدمات به این دسته از کسب و کارها ممانعت شود. شایان ذکر است پیگیری‌های فعالان این انجمن به هیچ بند و تبصره‌ای مبنی بر غیرقانونی بودن فروش رمزارز نرسیده است که اتفاقا در بند ۱ مصوبه هیئت وزیران مورخ ۱۳۹۸/۵/۶ به صراحت استفاده از رمز ارز را با قبول مسئولیت ریسک برای متعاملین بدون ایراد دانسته و همچنین تصریح شده که استفاده از رمز ارز در مبادلات (به معنی استفاده از رمز‌ارز برای خرید و یا فروش کالا یا خدمات) داخل کشور غیرمجاز است که هم راستا با اطلاعیه بانک مرکزی مورخ ۱۹ تیر ۱۳۹۸ در خصوص رمز ارزها است. لذا این انجمن در نامه‌ای به تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ از شاپرک درخواست کرد مبانی قانونی این موضوع دقیق‌تر بررسی شود.

ه) جوانان کشور با تلاش شبانه روزی و مثال زدنی در شرایط جنگ نابرابر اقتصادی و مشکلات ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا و مشکلاتی که برای فعالیت اقتصادی بوجود آورده است، توانسته‌اند با وجود تحریم‌های ظالمانه و یک سویه دولت‌های غربی امکان بهره‌مندی از یک تکنولوژی و کلاس دارایی جهانی را برای جامعه فراهم کنند و ریسک‌های استفاده از سرویس‌های خارجی ناشی از مسدودی دارایی‌ها را تا حد بسیار خوبی برای مردم پوشش دهند که جای بسیار مباهات دارد و همراستا با سیاست‌های کلان کشور برای توسعه سرویس‌های مهم داخلی است. لذا تصمیماتی که بدون تعامل با فعالان این حوزه و پشت درهای بسته و به صورت سلبی صورت گیرد می‌تواند پتانسیل بی‌نظیری را که برای کشور به وجود آمده است یک شبه از بین ببرد و تجربه‌های تلخی که در موارد مشابه مانند شبکه‌های اجتماعی و یا پیام‌رسان‌ها شاهد بوده‌ایم که با تصمیمات اشتباه سرویس‌های داخلی که قابلیت رقابت با سرویس‌های مشابه خارجی را داشتند از دست رفتند، تکرار شود.

در انتها با تأیید دغدغه‌هایی که توسط نهادهای ناظر مانند مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی به درستی در مورد این تکنولوژی جدید عنوان می‌گردد، راهکارهای کارشناسی قطعا برای این دغدغه‌ها وجود دارد و انجمن فینتک از بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی درخواست ایجاد کارگروهی با حضور نهادهای مرتبط و به ویژه با حضور فعالان این حوزه جهت تصمیم گیری کارشناسی در زمان مناسب را دارد و از حضور در این کارگروه و برگزاری جلسات با هدف انجام کار کارشناسی و ارائه اطلاعات و آمار استقبال نموده و آمادگی خود را اعلام می‌دارد.»

متن کامل نامه را از این پیوند بخوانید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

22 دیدگاه
نوید
نوید
2 سال و 9 ماه قبل

اقا ، حداقل فروشش رو ازاد کنید چون توی این شرایط تحریم برای افرادی که درامد دلاری دارند راهی برای انتقال به ارز به کشور جز رمزارز نیست. کشتید مارو با این قانوناتون

موجی ..
موجی ..
2 سال و 9 ماه قبل

یعنی اگه بخان اینم ببندن واقعا دیگه آدم تواین کشور احساس خفگی میکنه..چیکارمردم دارین هرکس بادستای خودش ورضایت خودش سرمایه گذاری میکنع..

حصین
حصین
2 سال و 9 ماه قبل

بعضیا هر رو از بر تشخیص نمیدن اومدن واسه چیزی که ازش سر در نمیارن نظر میدن.مومن میخوای از این کار هم از مردم پول بکنی یا مانع پیشرفت مردمت بشی.مسلمان دوس داری پولو بریزم بورس که با ضرر مردم خودتون حال کنین بورس ب هیچ وجه قابل مقایسه بع بازار رمز ارز نیس.دمت فین تک گرم ک حداقل پشت ما رو خالی نکرد.

Mehrab
Mehrab
2 سال و 9 ماه قبل

هر وقت خود نظام مزارع استخراج رو تعطیل کرد بعد به مردم بگه خرید و فروش نکنه

امیر
امیر
2 سال و 9 ماه قبل

اینا هیچوقت دلشون برا مردم نسوخته نمیسوزه اصلا مردم براشون مهم نیست من یه پولی با قرض جور کردم که بذارم توی ارز پس انداز بشه برا آینده بچه‌ام چون میدونم تواین مملکت هیچ امیدی ندارن

سید قاسم‌امیری بایگی
سید قاسم‌امیری بایگی
2 سال و 9 ماه قبل

بجای اینکه بیان بشنینن یه نشست بزارن موصوع رو بررسی کنن صورت مسئله پاک میکنن خب مشخصه خودشون‌که ضرر نمیکنن مروم بیچاره میشن . مهم نیست براشون
ضمن تشکر فراوان از انجمن

رامین
رامین
2 سال و 9 ماه قبل

عجبا ! درگاه پرداخت سایت های شرطبندی باز باشن هیییچ اشکالی نداره ولی درگاه های صرافی های رمز ارز ظاهرا خار دارن !!

roozbeh
roozbeh
2 سال و 9 ماه قبل

کل مشکلات مملکت حل شده مونده رمز ارز ـواقعا متاسفم برای تفکرات قرون وسطایی

Dide
Dide
2 سال و 9 ماه قبل

اینهمه دزدی میشه اینهمه جنس و همه چی رفته پر کلاغ از بس گرون شده مردم دیگه نمیدونن چیکار کنن و این آقایون و هیچ کدوم از این نهادها به فکرش نیست که جلوشو بگیرن بعد تا یه چیزی نوظهوری مثه رمز ارز بوجود میاد که بدرد مردم و جامعه میخوره اونوقت میخان جلوشو بگیرن.
بابا کلک چی پوشیدی!!!...

وحید بیگی
وحید بیگی
2 سال و 9 ماه قبل

اینا فکر میکنن معاملات با درگاه های اینا فقط انجام میشه
ارز دیجیتال معامله میشد برادر اون زمانی که درگاه بانکی نمیدونستین چیه شما