تعداد بیت کوین‌های دست نخورده به بالاترین رقم ۴ سال اخیر رسید

تعداد بیت کوین‌های دست نخورده به بالاترین رقم ۴ سال اخیر رسید

داده‌های بلاک چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیت کوین علیرغم ابهامات اقتصادی موجود و با وجود عملکرد قوی این ارز دیجیتال، علاقه‌ای به فروش ارزهای خود ندارند و همچنان در حال انباشت سرمایه‌های خود هستند.

به گزارش کوین دسک، بر اساس داده‌های گلاسنود (Glassnode) در زمان انتشار این خبر، ۶۰.۶۳% از کل بیت کوین‌های موجود حداقل برای یک سال است که جابه‌جا نشده‌اند. این داده‌ها حاکی از آن است که خرید و نگه‌داری بیت کوین در حال افزایش است و سرمایه‌گذارانی که در سال ۲۰۱۸ بیت کوین را در قیمت پایینی خریدند، تمایل چندانی به فروش ارزهای خود و کسبِ سود ندارند و در حال انباشت سرمایه هستند. در حال حاضر بیش از چهار سال است که این حجم از بیت‌ کوین دست‌نخورده باقی‌مانده است.

یک روش برای تجزیه و تحلیل بیت کوین‌های دست‌نخورده، گروه‌بندی آن‌ها بر اساس مدت زمانی است که غیرفعال بوده‌اند. این روش که با نام امواج هودل (HODL Waves) شناخته می‌شود، روشی از تجزیه و تحلیل‌ است که توسط آن‌چیند کپیتال (Unchained Capital) شرکت مستقر در آستین تگزاس ایجاد شده است و میزان تغییرات کلان در ارتباط با مالکیت و استفاده از بیت کوین را نشان می‌دهد. این روش تحلیلی می‌تواند علایق سرمایه‌گذاران را نیز فاش کند.

موج‌ها دوره‌هایی یک روزه، یک ماهه، شش ماهه، دو ساله، پنج ساله و … را نشان می‌دهند که در آن درصدی از مقدار عرضه، در هیچ تراکنشی مورد استفاده قرار نگرفته یا به‌عبارت‌دیگر دست‌نخورده باقی‌مانده است.

اصطلاح هودل به رفتار سرمایه‌گذاران سرسخت بیت کوین اشاره دارد که تصمیم به نگه‌داشتن بیت کوین داشته و قصد استفاده و فروش بیت کوین‌هایشان را ندارند. بنابراین هر موج نشانگر آن است که چند درصد از مقدار بیت کوین عرضه‌شده برای چه مدتی هودل شده است.

تعداد بیت کوین‌های دست نخورده به بالاترین رقم ۴ سال اخیر رسید
درصد بیت کوین‌های عرضه‌شده‌ای که حداقل برای مدت یک سال غیرفعال بوده‌اند

درو بنسل (Dhruv Bansal)، بنیان‌گذار و استراتژیست ارشد آن‌چیند کپیتال، توضیح داد که داده‌های امواج هودل نشان می‌دهد سرمایه‌گذارانی که بیت کوین را در سال ۲۰۱۸ زمانی که قیمت آن از ۶,۰۰۰ دلار به ۳,۰۰۰ دلار رسید خریداری کردند، با وجود رسیدن به قیمت‌های بالاتر و سودهای مناسب از آن زمان تاکنون و علی‌رغم تلاطم اقتصادی اخیر، هنوز هم دارایی بیت کوین خود را نگه داشته‌اند.

تا به اینجای سال ۲۰۲۰، تعداد کسانی که بیت کوین‌هایشان را برای ۱۰ نگه داشته‌اند و آن دسته از هودلرهایی که دو الی سه سال است ارزهای خود را جابه‌جا نکرده‌اند، به ترتیب با ۳۱ و ۲۶ درصد، بیشترین رشد را داشته‌اند. در سال ۲۰۲۰، نوارهای دو الی سه ساله (در نمودار)، نشان‌دهنده ارزهایی است که در سال ۲۰۱۷ و اوج قیمت بیت کوین خریداری شده‌اند.

تعداد بیت کوین‌های دست نخورده به بالاترین رقم ۴ سال اخیر رسید
امواج هودل ماهانه بیت کوین از ژوئن ۲۰۱۶ (خرداد ۹۵) تا مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹)

تمام سرمایه‌گذاران حوزه بیت کوین ممکن است عمدا به هودل کردن نپرداخته باشند. طی یک گمانه‌زنی در خصوص این رشد امواج باند دو تا سه ساله، یاسین الماندیرا (Yassine Elmandjra)، تحلیلگر حوزه ارزهای دیجیتال در شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری آرک (ARK)، در مصاحبه‌ای اعلام کرد:

حدس من این است که رشد قیمتی بیت کوین در این بازه زمانی، در میان موارد دیگر، می‌تواند ناشی از عملکرد بخشی از سرمایه‌گذاران خرد باشد که در اوج قیمت، بیت کوین خریدند و پس از آن ترزور (کیف پول سخت‌افزاری) خود را گم کردند یا دیگر نتوانستند وارد حساب خود در کوین بیس (صرافی) بشوند.

با وجود نوسانات شدید در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ و ابهامات گسترده در ارتباط با اقتصاد جهانی، افزایش تعداد بیت کوین‌های دست‌نخورده تأیید می‌کند که خریداران هنوز هم بیش از گذشته به سرمایه‌گذاری خود اعتقاد دارند.

به گفته بنسل:

اگر معتقدید که تاریخچه قیمت بیت کوین تکرار می‌شود یا حداقل چیزی شبیه به آن رخ خواهد داد ممکن است یک نشانه از بازار صعودی باشد. سرمایه‌گذاران دانه درشت بازار در حال افزایش هستند و این در حالی رخ می‌دهد که گزاره ارزش بیت کوین به‌واسطه روندهای کلان [اقتصادی] بیش از پیش اهمیت یافته است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
soroush
soroush
4 سال قبل

وقتی قیمتش تحت سلطه صرافی های بزرگ هست و الان چند ماهه رو ۹ هزار مونده به نظرم ۱۰ سال دیگه هم بالا نمیره این ارز بیخود

Alireza
Alireza
4 سال قبل

مقداریشون صاحباشون مردن
مقداریشون کیف پولو گم کردن
مقداریشونم میدونن نمیتونن به این راحتی پولشونو نقد کنن پس مجبورن ...