سازگاری با نسخه قبلی چقدر برای اتریوم ضروری است؟

سازگاری با نسخه قبلی چقدر برای اتریوم ضروری است؟

بنیاد اتریوم انتشار شبکه آزمایشی (Testnet) بروزرسانی «استانبول» را تا ابتدای ماه اکتبر (مهر) به تعویق انداخت. این در حالی است که عده‌ای نگران عدم کارکرد برخی از «طرح‌های پیشنهادی بهبود اتریوم» (EIP) بر روی برخی از قراردادهای هوشمند شبکه هستند. آیا فناوری باید از تمام جهات با نسل قبلی سازگار باشد یا کمی ناسازگاری تحت عنوان پیشرفت و بهبود لازم است؟

به‌گزارش «بیت کوینیست»، فعال‌سازی شبکه آزمایشیِ آخرین بروزرسانی اتریوم قرار بود تا ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) انجام شود، اما این اتفاق تا آغاز ماه اکتبر به تعویق افتاده است. دلیل این تعویق بررسی طرح‌های پیشنهادی بسیار زیادی بوده که برای بروزرسانی ثبت شده است. در نهایت توسعه‌دهندگان شبکه ۶ مورد از این طرح‌ها را در قالب هاردفورک استانبول پذیرفتند و ۸ مورد دیگر را نیز برای پیاده‌سازی در بروزرسانی بعدی در نظر دارند.

تعویق در فعال‌سازی شبکه آزمایشی یعنی عرضه شبکه اصلی نیز با یک ماه تاخیر صورت می‌گیرد. بنا بر گزارش‌ها، عرضه شبکه اصلی پس از کنفرانس توسعه‌دهندگان DevCon و در ماه نوامبر (آبان) صورت خواهد گرفت.

وی تانگ (Wei Tang)، از توسعه‌دهندگان پریتی (Parity)، در خصوص یکی از طرح‌ها ابراز نگرانی کرد. به‌عقیده وی طرح شماره ۱۸۸۴ باعث اخلال در عملکرد دست کم چند قرارداد هوشمند خواهد شد. او در حساب توییتر خود نوشت:

چیزی که مرا نگران می‌کند این است که برخی از شرکت‌کنندگان در کنفرانس اخیر AllCoreDevs این اتفاق را رفتاری قابل قبول می‌دانند.

او در ادامه گفت:

در خصوص مهندسی نرم‌افزار، اگر قرار است چیزی را توسعه دهید که عده زیادی از آن استفاده می‌کنند، پس باید پشتیبانی محصول جدید از نسل قبلی را جزو اولویت‌های اصلی خود در تصمیم گیری قرار دهید. این مسئله در خصوص بلاک چین مهمتر نیز هست؛ چرا که پای کلی پول در میان است.

بدون شکستن تخم مرغ نمی‌شود املت درست کرد

در حالی که نگرانی‌های تانگ به نظر منطقی می‌آیند، برخی بر این عقیده‌اند که وسواس در رابطه با پشتیبانی از نسل قبل باعث محدودیت در پیشرفت خواهد شد.

تانگ بر اثبات ادعای خود ویندوز را مثال می‌زند و می‌گوید که افزایش مقبولیت ویندوز به دلیل سازگاری نسخه‌های جدید با نسخه قبلی است. درست است که این مسئله موجب شد تا ویندوز در آن بازه زمانی توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کند، اما تقریبا به درون یک سیاه‌چاله فناوری سقوط کرد.

اصرار اپل بر این مسئله که فناوری‌های قدیمی محکوم به فنا هستند، مورد انتقاد بسیاری قرار می‌گیرد. این در حالی است که رسیدن مایکروسافت به پیشرفت‌هایی که سیستم‌عامل OS X به آنها دست یافته، سال‌ها زمان برد و شاهد عرضه چندین نسخه از ویندوز توسط این شرکت بودیم و صد البته در این راه سازگاری‌اش را نیز با نسل قبل خود از دست داد.

اگر زیاد به مثال مایکروسافت علاقه‌مند نیستید می‌توانیم بر سر پورت‌های VGA بحث کنیم؛ هنوز هم می‌بینیم که در لپتاپ‌ها از این درگاه استفاده می‌شود.

با توجه به فضایی که در بلاک چین اتریوم باقی مانده، باید هر چه سریعتر چاره‌ای اندیشید وگرنه این فناوری ممکن است به تاریخ بپیوندد. با خطری به این بزرگی، آیا داشتن چند قرارداد هوشمند ناکارآمد بهایی گزاف خواهد بود؟

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
نیچا
نیچا
4 سال قبل

پر بیراه نمیگه بلاکچین حساسیت بالایی داره هنوز به ثبات نرسیده این کار مثل زدن سوزن به یه حباب میمونه !