احتمال بلوکه شدن دلار Gemini وجود دارد

احتمال بلوکه شدن دلار Gemini وجود دارد

در روز‌های اخیر اخبار مربوط به دلار Gemini منتشر شد؛ توکنی که ارز دیجیتال باثبات (StableCoin)، توسط برادران وینکلوس عرضه و با نماد GUSD شناخته می‌شود. شاید فکر کنید این توکن در آینده به عنوان یکی از اصلی‌ترین دارایی‌‌های دیجیتال سرمایه‌ی زیادی را جذب کند، اما ممکن است طرفداران سیستم غیرمتمرکز از جزئیات این توکن ناراضی باشند.

بیشتر بخوانید:

قرارداد هوشمند GUSD تحت کنترل صرافی Gemini می‌باشد

الکس لبد محقق مجله‌ی Good Audience، که در عرصه‌ی بلاک چین فعالیت می‌کند در مقاله‌ای به بررسی کد‌های قرارداد هوشمند GUSD پرداخت؛ وی معتقد است که ویژگی‌های این ارز بر خلاف ذات ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین است. این توکن حاوی مقرراتی است که ممکن است منجر به فریز شدن حساب سپرده‌گذاران صرافی Gemini شود.

وی همچنین افزود که این توکن از پروتوکل ERC۲۰Proxy استفاده می‌کند که به صرافی Gemini این امکان را می‌دهد تا هر ۴۸ ساعت قرارداد را به‌روز کند و توکن را غیر قابل انتقال می‌کند.

این امر چنان دور از انتظار نیست زیرا به گفته‌ی برادران وینکلوس توکن GUSD اولین توکن «قابل اعتماد و دارای مقررات دلار آمریکا» است.

بیش از این توکن Tether مورد بحث و انتقاد قرار گرفته بود؛ کوین باثبات که بر اساس گزارش‌ها دارایی‌های آن در پورتوریکو ذخیره می‌شود. بر اساس اظهار برادران وینکلوس می‌توان به این نتیجه رسید که این توکن در کنار جریان مالی اصلی در حال حرکت است.

در وایت پیپر Gemini به این اشاره شده است به‌دلیل اینکه انتشار این توکن به صورت رمزنگاری بوده، نیاز است که دارایی‌های آن به صورت فیزیکی نگهداری شود تا اصول اعتمادسازی و شفاف سازی برای این توکن وجود داشته باشد.

نتایج مطلوب در سیستمی که بر اعتماد متکی است وقتی به‌دست‌ می‌آید که نظارت بر آن وجود داشته باشد. در چهارچوب یک ارز باثبات، صادر کننده‌ی توکن باید دارای مجوز و تحت نظارت مقررات باشد. از این طریق شفافیت و امتحان مقررات این سیستم می‌شود و نتیجه‌ی آن افزایش اطمینان و اعتماد به بازار است… Gemini تحت نظارت اداره خدمات مالی نیویورک فعالیت می‌کند و تحت قانون بانکداری نیویورک و سایر قوانین و مقررات قابل اجرا در ایالات متحده قرار دارد.

احتمال بلوکه شدن دلار Gemini وجود دارد

نظارتی که در بالا ذکر شد تحت اداره خدمات مالی نیویورک (NYDFS) است؛ لازم به ذکر است این اداره قوانین بحث برانگیز BitLicense را مبنی بر کنترل ارزهای دیجیتال طرح کرد. صرافی برادران وینکلوس همراه با کمپانی Paxos در نیویورک، هفته‌ گذشته توکن خود را منتشر کردند که دارای یک منشور NYDFS است و باید تسلیم مقررات سختگیرانه‌ی آژانس برای شرکت‌های ارز‌های دیجیتال شود.

علاوه بر این، برای اطمینان از این که دلار Gemini بر پایه‌ی پشتوانه‌ی یک به یک دلار فیزیکی باشد، اداره خدمات مالی نیویورک (NYDFS) اعلام کرد که برای صحت این موضوع «شرکت‌ها باید از هر گونه پتانسیل استفاده‌ی نادرست از کوین‌های باثبات مانند دستکاری قیمت‌ و سوء رفتار مشابه جلوگیری کنند»

این دو کمپانی درباره‌ی اقدام انتشار توکن خود افزودند:

انجام نظارت، و کنترل قوانین ﻣﺤﺮﻣﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩﻥ ﺑﺎﻧﮏ، مبارزه با پول‌شویی و نظارت OFAC به منظور جلوگیری از استفاده دلار Gemini برای اهداف پول‌شویی و تروریستی است.

منبع:CCN
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه