آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

فیس‌بوک در حال ایجاد پول دیجیتال اختصاصی خودش است و می‌تواند به بزرگ‌ترین بانک جهان تبدیل شود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چرا این امکان وجود دارد.

فیس‌بوک دارد روی ثابت‌کردن ارزش سکه‌اش در بین ارزهای خارجی مختلف که در حساب‌های بانکی فیس‌بوک نگهداری می‌شوند، کار می‌کند.

امید است فیس‌بوک و تلگرام در زمینه‌ای که بیت کوین شکست خورد به موفقیت برسند – ناتانیل پوپر و مایک ایزاک / نیویورک تایمز، ۲۸ فوریه ۲۰۱۹

نیویورک تایمز می‌گوید فیس‌بوک دارد روی ارز دیجیتال خودش کار می‌کند. این ارز می‌تواند از طریق واتس‌اپ (که آن‌هم متعلق به فیس‌بوک است) استفاده شود و انجام تراکنش‌ها را برای کاربران ساده‌تر کند.

آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

واضح است که این حرکت فیس‌بوک ضربه‌ای متقابل به تهدید پیام‌رسان‌هایی مانند «تلگرام» و «سیگنال» است که رقبای فیس‌بوک هستند. نیویورک تایمز گفت که تلاش پنهانی فیس‌بوک برای ایجاد ارز دیجیتال خودش، از سال گذشته آغاز شد؛ یعنی درست زمانی که تلگرام مبلغ هنگفت ۱.۷ میلیارد دلار برای پروژه ارز دیجیتالش جذب کرد.

پیام‌رسان‌های واتس‌اپ و اینستاگرام که متعلق به فیس‌بوک هستند، روی‌ هم رفته ۲.۷ میلیارد کاربر دارند. اگر فیس‌بوک تصمیم بگیرد از ارزش ارز دیجیتال خودش در بین ارزهای خارجی پشتیبانی کند، با این تعداد کاربر احتمالا به بزرگ‌ترین بانک مرکزی در جهان تبدیل خواهد شد؛ زیرا دقیقا می‌تواند همان کار بانک‌های مرکزی را (یعنی چاپ پول با پشتوانه اقتصاد کشور و ذخایر ارز خارجی) انجام دهد.

اگر فیس‌بوک بتواند این کار را انجام دهد نه تنها رویدادی بسیار بزرگ و مهم در تاریخ اقتصاد جهان به وقوع خواهد پیوست، بلکه غول‌های فعلی صنعت مالی هم با تهدیدی سریع و جدی روبه‌رو خواهند شد.

خداحافظ ویزا کارت! خداحافظ مستر کارت!

آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

دو نمونه از بزرگ‌ترین شرکت‌های کارت اعتباری، ویزاکارت و مسترکارت هستند. آنها به ما امکان می‌دهند بدون حمل پول نقد، عمل انتقال وجه را انجام دهیم. سپس آن تراکنش‌ها را با بانک‌های ما تسویه می‌کنند.

اگر فیس‌بوک ارز دیجیتال خودش را منتشر کند و همه کاربرانش در تلفن‌همراه‌شان کیف پول فیس‌بوک داشته باشند و در آن سکه‌های فیس‌بوکی را قرار دهند، نیاز به کارت‌های اعتباری کمتر و کمتر خواهد شد.

شما می‌توانید خریدهایتان را به‌ شکل آنلاین انجام دهید و با سکه‌های فیس‌بوکی آن را پرداخت کنید. بسیاری از برنامه‌های کاربردی درحال‌حاضر امکان واردشدن با حساب کاربری فیس‌بوک را فراهم کرده‌اند. برای پرداخت، فقط یک مرحله دیگر لازم است.

فرض کنید یک فنجان قهوه در استارباکس سفارش می‌دهید، سپس برای پرداخت پول قهوه، به جای اپل پی یا گوگل والت از سکه‌های فیس‌بوک در تلفن‌تان استفاده می‌کنید. فیس‌بوک مطمئنا انگیزه‌ها و پاداش‌هایی برای کاربران به‌منظور پرداخت با کیف پول موبایلی فیس‌بوک در هنگام خرید درنظر خواهد گرفت تا آنها را ترغیب کند فقط از سکه‌های خودش استفاده کنند. خواهید دید چطور کیف پول‌های موبایلی برای اینکه سهمی در بازار داشته باشند، با هم به رقابت خواهند پرداخت.

و اگر فیس‌بوک ارز دیجیتال را با پشتوانه پول رسمی منتشر کند، تعداد کمی از افراد آن را تبدیل می‌کنند و از کیف پول فیس‌بوکی استفاده می‌کنند.

اما اگر این پروژه با موفقیت انجام شود، چرا احتمالش زیاد است که ارز دیجیتال فیس‌بوکی را بخرید؟

به خاطر تفاوت بزرگی که در تجارت الکترونیک ایجاد خواهد کرد.

تجارت الکترونیک جدید

آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

هنگامی‌که ارز دیجیتال فیس‌بوک منتشر شود، احتمالا تجارت الکترونیک به مرحله کاملا جدیدی وارد خواهد شد.

فیس‌بوک با این کار به رویای تجارت آنلاین خودش دست خواهد یافت. تجارتی که در آن بتواند به شکلی مستقیم از طریق برنامه‌های کاربردی فیس‌بوک اقلام مختلف را خریدوفروش کرد و فرایند پرداخت را انجام داد.

دیگر لازم نیست روی لینک‌های سایت‌های طرف سوم کلیک کنیم. دیگر نیاز نیست جزئیات کارت اعتباری یا حساب پی پال را تایپ کنیم. خرید آنلاین فقط یک فرایند دو مرحله‌ای در اپلیکیشن‌های فیس‌بوکی خواهد بود.

می‌بینید، می‌پسندید، روی دکمه خرید کلیک می‌کنید و سپس معامله را تأیید می‌کنید. سکه‌های فیس‌بوکی بلافاصله از کیف پول تلفن‌همراه‌تان به حساب فروشنده انتقال می‌یابد.

دیگر نرخ ارز، کارمزد تراکنش یا هزینه‌های معاملاتی نخواهیم داشت. شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و تجارت الکترونیک با هم ادغام خواهند شد. مصرف‌کنندگان انتظار دارند به‌راحتی معامله را با دو کلیک انجام دهند. پلتفرم‌های فعلیِ تجارت الکترونیک که از درگاه‌های پرداخت سنتی استفاده می‌کنند، چاره‌ای نخواهند داشت جز اینکه با این رقابت همسو شوند.

توجه کنید روندی که در بالا به آن اشاره کردیم سال‌هاست در کشور چین با کیف پول ویچت و علی پی راه‌اندازی شده است.

فیس‌بوک بزرگ‌ترین ارز جهان می‌شود

آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

به گزارش نیویورک تایمز، پروژه فیس‌بوک آن‌قدر قوی است که صاحب آن در این راستا با صرافی‌های ارز دیجیتال درباره فروش سکه‌های فیس‌بوک به مشتریان صحبت‌هایی انجام داده‌ است.

این گفتگوها احتمالا می‌تواند به ایجاد بزرگ‌ترین بازار مبادله ارز خصوصی در جهان منجر شود. جمعیت دنیا حدود ۷.۷ میلیارد نفر است و چین که پرجمعیت‌ترین کشور جهان است، حدود ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت دارد. این در حالی است که واتس‌اپ به تنهایی حدود ۱.۵ میلیارد کاربر دارد.

حالا پیام‌رسان فیس‌بوک و اینستاگرام را به آن اضافه کنید؛ روی‌هم ۲.۷ میلیارد کاربر خواهیم داشت. هیچ ارز دیگری در جهان تا این اندازه کاربر ندارد. بنابراین سکه فیس‌بوک پولی است که بیشترین تعداد مردم آن را نگه می‌دارند و بیشترین تعداد مردم از آن استفاده خواهند کرد!

فیس‌بوک اندازه بازار ارز خارجی را به میزانی خواهد رساند که جهان تاکنون مانند آن را ندیده است. فیس‌بوک به‌شکل بالقوه‌ای می‌تواند قدرتمندتر از هر بانک مرکزی دیگری باشد.

به‌همین‌ترتیب، همچنان که کاربران سکه‌های فیس‌بوک را بیشتر و بیشتر معامله می‌کنند، بازار مشتقات سکه فیس‌بوک مانند قراردادهای آتی فیس‌بوک، امکانات، نرخ بهره و نظایر آنها هم ایجاد می‌شود.

آیا فیس‌بوک جاده ابریشم بعدی خواهد بود؟

آیا فیس‌بوک قصد دارد به بزرگترین بانک مرکزی جهان تبدیل شود؟

در مقاله‌ای از نیویورک تایمز آمده است:

«سوال بزرگی که فیس‌بوک با آن روبه‌روست این است که تا چه حد قرار است روی این سکه‌ی دیجیتال کنترل داشته باشد. کار با صرافی‌های ارز دیجیتال برخی مقررات حداقلی را به عهده فیس‌بوک خواهد گذاشت… اما همان‌طور که کسب درآمد از کارمزدهای تراکنش‌ها برای این شرکت دشوارتر خواهد بود، به همان اندازه هم استفاده از این سکه‌ها برای جنایتکاران با اهداف غیرقانونی آسان‌تر خواهد بود.»

در اینجا فیس‌بوک با یک معضل واقعی روبه‌روست. در سال‌های اخیر این شرکت با واکنش‌های عمومی شدیدی به‌دلیل فروش اطلاعات کاربران مواجه شده است. اما اگر رویه‌اش را عوض کند و مانند رقبایش «تلگرام» و «سیگنال» حریم خصوصی کامل را تضمین کند، آنگاه می‌تواند به‌شکل بالقوه به جاده ابریشم دیگری تبدیل شود؛ بازار سیاه اینترنتی که بیت کوین را نزد کاربرانی که از آن به‌عنوان خریدوفروش موادمخدر استفاده کردند، محبوب کرد.

نیویورک تایمز می‌گوید سکه‌های فیس‌بوکی احتمالا اوایل امسال منتشر می‌شوند. دنیا به زودی پاسخی برای هر چه در این مطلب گفتیم، خواهد یافت.

تردیدی نیست که رویدادی بزرگ با ارزهای دیجیتال اتفاق خواهد افتاد. بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان نیز در حال انتشار سکه دیجیتال خودش است، اما فقط برای بازار پرداخت‌های مؤسساتی این امکان را فراهم می‌کند. اگر توجه کرده باشید، دو بار آخری که جی پی مورگان از یک نوآوری پشتیبانی کرده است، آن دو نوآوری به جریان اصلی وارد شده‌اند؛ البته نه قبل از آنکه به یک بحران منجر شوند.

منبع: medium
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه