پلیس اروپا اعلام کرد کیف پول‌های «سامورایی» و «واسابی» در دارک وب مورداستفاده قرار می‌گیرند

پلیس اروپا اعلام کرد کیف پول‌های «سامورایی» و «واسابی» در دارک وب مورداستفاده قرار می‌گیرند

به‌تازگی پلیس اتحادیه اروپا موسوم به یوروپل طی گزارشی اعلام کرده است که روزبه‌روز بر میزان استفاده از کیف پول‌های واسابی (Wasabi) و سامورایی (Samourai) در دارک وب افزوده می‌شود.

به گزارش «The Block»، این گزارش که تحت عنوان «ارزیابی تهدیدات جرایم سازمان‌یافته اینترنت در قلمرو اتحادیه اروپا» به تازیخ ۵ اکتبر (۱۴ مهر) منتشر شده، زوایای پیدا و پنهان چندین موضوع مرتبط با ارزهای دیجیتال را واکاوی کرده است.

یکی از موضوعاتی که در این گزارش، توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده، استفاده مجرمان از دو کیف پول واسابی و سامورایی است. گفتنی است همواره از این دو کیف پول به‌عنوان ابزارهایی یاد می‌شده که می‌توانند محرمانگی کاربران بیت کوین را ارتقا دهند. پیش‌تر نیز الیپتیک (Elliptic)، مؤسسه فعال در حوزه امنیت ارزهای دیجیتال، گزارش داده بود که نقل‌و‌انتقال بخشی از وجوه حاصل از هک حساب‌های کاربری توییتر از مسیر کیف پول واسابی انجام شده است.

در حوزه حریم خصوصی، قابلیت میکس یا ترکیب ارزهای دیجیتال به خدمات و ابزارهایی اشاره دارد که به‌دنبال گم‌کردن ردپای منبع اصلی کوین‌ها هستند. گفتنی است کاربران به‌کمک ابزار کوین‌جوین (CoinJoin)، وجوه خود را با دیگر کاربران در یک تراکنش‌ واحد ترکیب می‌کنند تا انجام تحلیل‌های درون‌زنجیره‌ای و یافتن ردپای خود را دشوارتر کنند.

یوروپل در بخشی از گزارش خود آورده است:

استفاده از ارزهای دیجیتالی که قابلیت‌های ویژه‌ای در زمینه ارتقای حریم خصوصی دارند و ظهور ابزارهایی همچون کوین‌جوین برای گم‌کردن ردپای تراکنش‌ها، در حوزه ارزهای دیجیتال رو به فزونی گذاشته است.

در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم:

کیف پول‌هایی از جمله واسابی و سامورایی لزوماً پیوند ارتباطی میان مبدأ و مقصد کوین‌ها را حذف نمی‌کنند، بلکه رهگیری آنها را دشوارتر می‌کنند. شماری از فعالان بازارهای زیرزمینی در تلاش‌اند تا از این کیف پول‌ها در سیستم پرداخت خود استفاده کنند. علاوه بر این، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز میان فعالان دارک وب، رو به فزونی گذاشته است. گفتنی است این کیف پول‌ها یک دستگاه فیزیکی مجزا هستند که عبارات بازیابی (سید) و کلیدهای خصوصی را برای گستره وسیعی از ارزهای دیجیتال به‌طور امن ذخیره می‌کنند.

در این گزارش به استفاده از ارز دیجیتال رهگیری‌گریز مونرو در دارک وب نیز اشاره شده است؛ هرچند تأکید شده که بیت کوین، کماکان رایج‌ترین ارز مورداستفاده در فعالیت‌های زیرزمینی است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:

روز‌به‌روز بر تعداد بازارهایی که از قابلیت‌های نفهته و مزایای آلت کوین‌ها بهره می‌گیرند، افزوده می‌شود. آلت کوین‌هایی که از جمله آنها می‌تواند به لایت کوین، اتریوم، مونرو، زی‌کش و دش اشاره کرد. مونرو به‌تدریج دارد به پای ثابت تراکنش‌های دارک وب بدل می‌شود. پس از آن نیز دو آلت کوین زی‌کش و دش، پراستفاده‌ترین ارزها در دادوستد‌های زیرزمینی هستند. همه این ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی، سدی بزرگ در راه پیشبرد تحقیقات نهادهای قانونی هستند، هرچند جوامع کاربری هر یک از این ارزها تلاش دارند تا با انتقاد از ارزهای دیگر، بر طبل حمایت از ارز خود بکوبند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه