فورک اتریوم تا ژانویه ۲۰۱۹ به تعویق افتاد

فورک اتریوم تا ژانویه ۲۰۱۹ به تعویق افتاد

در گردهمایی که روز جمعه ۱۹ اکتبر برگزار شد، توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم به یک توافق جمعی برای به تعویق انداختن هاردفورک پروتکل تا ژانویه ۲۰۱۹ دست یافتند.

فورک اتریوم که قسطنطنیه (Constantinople) نام دارد، اولین بار روز ۱۳ اکتبر در راپستن (Ropsten)، شبکه آزمایشی عمومی اتریوم، اجرا و زمان راه‌اندازی آن در شبکه اصلی برای ماه اکتبر یا نوامبر و یا حداکثر اواخر سال جاری مقرر شد.

شبکه آزمایشی نسخه‌ای شبیه‌سازی شده از شبکه اصلی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند یا به‌روزرسانی‌ها را بدون نیاز به پرداخت Gas (کارمزد محاسباتی شبکه) عملیات، آزمایش کنند.

در انتهای گردهمایی یک ساعته که ۱۹ اکتبر برگزار شد، توسعه‌دهندگان به توافق رسیدند که فورک قسطنطنیه در بهترین شرایط خود در اواخر ژانویه عرضه خواهد شد.

در طول نشست، یکی از توسعه‌دهندگان به‌طعنه اشاره کرد که تغییر اصطلاح این دگرگونی از هاردفورک به به‌روزرسانی شاید باعث کاهش بحث و جدل شده و بنیه سیاسی قوی‌تری داشته باشد.

نشست روز جمعه پس از اجرای فورک قسطنطنیه در شبکه راپستون و مواجهه با اشکالاتی برگزار شد؛ طبق برنامه این فورک که در بلاک ۴٬۲۳۰٬۰۰۰ فعال شده بود، تا دو ساعت در بلاک ۴٬۲۹۹٬۹۹۹ متوقف‌شده و استخراج‌کنندگان شبکه آزمایشی نیز در فعال‌سازی انتقال ناتوان بودند.

فورک اتریوم تا ژانویه 2019 به تعویق افتاد

آلفری شودن (Alfri Schoeden) توسعه‌دهنده سرویس اتریوم هنگام مواجهه با این مشکل توضیح داد که این اتفاق به دلیل «یک مشکل اجماع» بوده که «یک فورک سه طرفه» بین Geth و Parity (کلاینت‌های اتریوم) را فعال کرده است.

در نوشته‌های منتشرشده پیش از گردهمایی، شودن به‌صورت خلاصه اشاره داشته بود که افزایش اخیر قدرت هش شبکه به کاهش زمان ایجاد بلاک‌ها منجر شده و درنتیجه آن، هاردفورک بسیار زودتر از چیزی که انتظارش می‌رفت در روز شنبه اتفاق افتاد که به اذعان او با هر تعبیری بدترین زمان برای اجرای هاردفورک می‌توانست باشد.

او به این واقعیت اشاره کرد که این فورک تنها ۶ روز پس از انتشار کلاینت Geth و یک روز پس از Parity، بر روی شبکه آزمایشی اجرا شد که به کاربران زمان کافی برای به‌روزرسانی را نداد. همچنین بر اساس پستی که کاربر post-mortem در Fellowship of Ethereum Magicians منتشر کرد، توسعه‌دهندگان یک اشکال اجماع در کلاینت Parity پیدا کردند.

شودن اظهار داشت که حتی یک کاربر نیز در زنجیره قسطنطنیه نمی‌توانست استخراج کند که به دلیل تأخیر دو ساعته ایجادشده برای شروع پردازش در بلاک ۴٬۲۳۰٬۰۰۰ رخ داده بود. علاوه بر این طبق گفته‌های شودن، جامعه اتریوم در حال حاضر ابزار ناظری به جز وب‌سایت راپستن که اطلاعات زنجیره‌های مختلف را فاش نمی‌کند، برای فورک‌های شبکه آزمایشی در اختیار ندارد.

در سایه مشکلات به وجود آمده هادسون جیمسون، از توسعه‌دهندگان اتریوم، یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی مناسب توسعه‌دهندگان را در گردهمایی انتخاب کرد و درباره آن گفت که با این طرح در شبکه‌های آزمایشی موقتی انتقال به فورک قسطنطنیه مرتباً آزمایش خواهد شد. به گفته جیمسون در شبکه‌های آزمایشی کوچک، در صورت بروز خطا به‌سرعت شناخته خواهد شد.

فورک اتریوم تا ژانویه 2019 به تعویق افتاد

هادسون جیمسون

بر اساس گزارشات قبلی، هاردفورک قسطنطنیه یک به‌روزرسانی جامع در شبکه اتریوم می‌باشد که برای افزایش بهره‌وری شبکه طراحی شده است. از برنامه‌های قابل ملاحظه‌ای که در این هاردفورک اجرا خواهد شد می‌توان به کاهش پاداش بلاک برای ماینرها و تغییراتی در سازوکار اجماع شبکه اشاره کرد که باعث مقاومت ماینرهای اسیک در برابر اجرای آن شده است.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مصطفی
مصطفی
5 سال قبل

بلاخره باید امیدوار باشیم به اتریوم یا نه؟به نظر فاصله بیت کوین با اتریوم داره خیلی زیاد میشه