کارمزدهای اتریوم طی چهار ماه گذشته ۲,۳۰۰ درصد بیشتر شده است

کارمزدهای اتریوم طی چهار ماه گذشته ۲,۳۰۰ درصد بیشتر شده است

داده‌های تازه نشان می‌دهد که کارمزدهای شبکه اتریوم از زمان به‌روزرسانی لندن بیش از ۲,۰۰۰ درصد رشد داشته است. کارشناسان معتقدند تکمیل به‌روزرسانی شبکه اتریوم به نسخه دوم می‌تواند هزینه انجام تراکنش‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

به گزارش دیکریپت، داده‌های شرکت تحلیلی بیت اینفو چارتس (BitInfoCharts) نشان می‌دهد که میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم افزایش یافته و به ۵۱.۴۵ دلار رسیده است. بر اساس داده‌های بیت اینفو چارتس، کارمزد شبکه اتریوم در مقایسه با اواخر ژوئن (تیر) ۲,۲۹۳ درصد بیشتر شده است.

تنها هفت روز پیش، میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم ۲۲.۵۲ دلار بود. این ماه اما قیمت گس (Gas) در شبکه اتریوم تغییرات قابل‌توجهی داشته است. در ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر)، میانگین کارمزد اتریوم نسبت به اوایل این ماه دو برابر شد و از ۲۳.۷۹ دلار به ۴۵.۷۴ دلار رسید.

رقم کارمزد تراکنش‌های اتریوم از زمان هاردفورک لندن در اوت (مرداد) سال جاری نوسانات زیادی داشته است. با وجود تغییرات شدید رقم کارمزد شبکه در روزهای مختلف، روند کلی قیمت گس صعودی بوده است.

گفتنی است که داده‌های بیت اینفو چارتس بر اساس میانگین هزینه تراکنش‌هایی است که روز گذشته به‌ ثبت رسیده‌اند. در لحظه نگارش این گزارش، میانگین کارمزد آنی تراکنش‌های اتریوم در وب‌سایت اتر اسکن (Etherscan) حدود ۴۴.۳۳ دلار است.

کارمزدهای اتریوم طی چهار ماه گذشته ۲,۳۰۰ درصد بیشتر شده است
تغییرات کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم در ۳ ماه گذشته

چرا کارمزدهای اتریوم افزایش می‌یابد؟

با افزایش تقاضا برای استفاده از اتریوم، کارمزد تراکنش‌های شبکه این ارز دیجیتال افزایش می‌یابد. هفته گذشته قیمت اتریوم و بیت کوین افزایش یافت و هر دو آنها توانستند اوج تاریخی جدیدی ثبت کنند.

از آن زمان تاکنون، قیمت بیت کوین ۸ درصد کاهش یافته و از ۶۶,۹۳۰ دلار به ۶۱,۶۸۳ دلار رسیده است. این در حالی است که اتریوم به روند صعودی خود ادامه داد و روز گذشته توانست به اوج تاریخی جدید خود در ۴,۴۵۶ دلار برسد.

بیت کوین و اتریوم که رده‌های اول و دوم بازار را در اختیار دارند، اغلب مانند یکدیگر نوسان می‌کنند. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۲.۶۳ تریلیون دلار است و بیت کوین ۱.۱ تریلیون دلار آن را در اختیار دارد. اتریوم هم با ۰.۵ تریلیون دلار جایگاه دوم را از آن خود کرده است.

دو برابر شدن میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم از شنبه هفته گذشته تا به امروز، تقریباً با تغییرات حجم معاملات هفت روز گذشته آن همبستگی داشته است. شنبه گذشته، معامله‌گران ۱۴.۷ میلیارد دلار اتریوم خریدوفروش کردند و این در حالی است که شنبه این هفته این رقم تا ۲۶ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

عملکرد سریع و غیرمنتظره قیمت اتریوم و فعالیت‌های معاملاتی هفته گذشته، ممکن است به‌خاطر به‌روزرسانی اخیر شبکه این ارز دیجیتال باشد. به‌روزرسانی الطایر (Altair) شبکه اتریوم را یک قدم به نسخه دوم نزدیک‌تر می‌کند؛ سازوکاری که سریع‌تر، امن‌تر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و از نظر زیست‌محیطی بهینه‌تر از شبکه فعلی است.

به‌روزرسانی الطایر با هدف تسهیل انتقال اتریوم از سازوکار اثبات کار به اثبات سهام طراحی شده است. در اثبات کار استخراج‌کنندگانی که قدرت پردازشی بیشتری در اختیار دارند، می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را هم پردازش کنند. از طرفی دیگر، در سازوکار اثبات سهام افرادی که اتریوم بیشتری سهام‌گذاری کرده باشند، می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را هم اعتبارسنجی کنند.

به‌ نظر می‌رسد این شبکه راه کمی در پیش دارد تا وعده‌های خود درباره کارمزد و گس ارزان‌تر را عملی کند و عملکرد قیمتی روزهای اخیر اتریوم هم نشان می‌دهد که بسیاری از سرمایه‌گذاران از این پروژه حمایت می‌کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال قبل

هر چقدر کارمزد بالاتر بره. به نفع ارز های دیگر هست که کارمزد پایین و سرعت بیشتری دارن. مثل سولانا فانتوم تزوس و غیره