دو روز پس از هاردفورک لندن ۱۴ میلیون دلار اتر سوزانده شده است؛ طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ کارایی لازم را دارد؟

دو روز پس از هاردفورک لندن ۱۴ میلیون دلار اتر سوزانده شده است؛ طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ کارایی لازم را دارد؟

از زمان راه‌اندازی هاردفورک لندن بیش از ۱۴ میلیون دلار اتر از چرخه خارج شده است. با وجود تغییرات اساسی که این به‌روزرسانی و طرح «EIP-1559» در شبکه اتریوم به وجود آورده است، برخی از کارشناسان معتقدند که ممکن است این طرح کارایی مورد انتظار را نداشته باشد.

به گزارش کوین دسک، از زمان راه‌اندازی طرح بهبود ۱۵۵۹ در بلاک چین اتریوم، این شبکه بیش از ۵,۰۰۰ اتر، معادل ۱۴ میلیون دلار را از چرخه خارج کرده و یا به‌اصطلاح سوزانده است. این مقدار معادل ۳۶ درصد از کل واحدهایی است که در این دوره زمانی صادر شده‌اند.

دو روز پس از هاردفورک لندن ۱۴ میلیون دلار اتر سوزانده شده است؛ طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ کارایی لازم را دارد؟
نمودار مقایسه واحدهای صادرشده و سوزانده‌شده‌ اتر از زمان هاردفورک لندن

به‌روزرسانی لندن در ساعت ۱۲:۳۳ (به وقت گرینویچ) روز پنجشنبه راه‌اندازی شد و از همان زمان، کارمزد تراکنش‌های اتریوم با کمی افزایش از ۰.۰۰۳ به ۰.۰۰۵ اتر رسید. علاوه بر این، اندازه بلاک که در شبکه اتریوم با واحد گس (Gas) اندازه‌گیری می‌شود، در حال حرکت به سمت هدف از پیش تعیین‌شدهٔ ۱۵ میلیون گس است.

در نگاه اول طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ تأثیرگذار به نظر می‌رسد. بخشی از کارمزدها سوزانده می‌شود و حجم بلاک به صورت پویا قیمت‌گذاری می‌شود تا در نهایت متوسط اندازه بلاک به سطح مناسبی برسد. با این حال، با بررسی دقیق‌تر این طرح، شواهد و مدارکی آشکار می‌شود که نشان می‌دهد طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ ممکن است در هدف اصلی خود، یعنی قابل پیش‌بینی کردن کارمزدهای اتریوم برای کاربران این شبکه، چندان مؤثر نباشد.

تغییر اندازه بلاک

با طرح بهبود ۱۵۵۹، فضای بلاک‌های استخراج‌شده اتریوم به طرز چشم‌گیری از کاملاً پر به کاملاً خالی نوسان می‌کند. تیم بیکو (Tim Beiko)، رئیس گردهمایی آل کور دولوپرز ( All Core Developers) که هر دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود، گفت دلیل این اتفاق این است که حجم تراکنش‌های واجد شرایط برای وارد شدن به هر بلاک، بسته به حداقل کارمزد یا کارمزد پایه‌ای که توسط شبکه تعیین می‌شود، بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر می‌شود.

بیکو گفت:

فرض کنیم بلاکی داریم که چون کاملاً پر است، کارمزد پایه را افزایش می‌دهد. احتمال دارد زمانی که بلاک بعدی ایجاد می‌شود، تراکنش‌های جدید زیادی وجود نداشته باشند که صاحبان آنها مایل به پرداخت این کارمزد بیشتر باشند.

دو روز پس از هاردفورک لندن ۱۴ میلیون دلار اتر سوزانده شده است؛ طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ کارایی لازم را دارد؟
نمودار تغییرات استفاده از حجم بلاک بین بلاک‌های مختلف اتریوم

یکی از کاربران اتریوم که با نام مستعار فیس شیور (Face Shaver) شناخته می‌شود، از این اتفاق با عنوان «ناهماهنگی مشوق‌های شبکه» یاد کرده و گفته است که این می‌تواند به شکل‌گیری مشکلات فراوانی از جلمه غیرقابل پیش‌بینی شدن و بی‌ثباتی کارمزدها برای کاربران عادی شبکه منجر شود.

شیور در این رابطه گفت:

برای کاربران عادی آسان نیست که بخواهند پیش‌بینی کنند کارمزد شبکه در ۱ یا ۲ دقیقه آینده چقدر خواهد بود. اگر می‌خواهی تراکنش خود را وارد شبکه کنی، چه در این بلاک و چه در بلاک بعدی، بیشترین تغییر کارمزدی که با آن مواجه خواهی شد به اندازه یک‌هشتم از کارمزد پایه فعلی خواهد بود. اما اگر یک کاربر عادی را فردی در نظر بگیریم که نسبت به قیمت حساس است و می‌تواند ۱ یا ۳ دقیقه برای انجام تراکنش خود صبر کند، پس باید منتظر بماند و ببیند که در ۳ دقیقه آینده چه اتفاقی برای کارمزد می‌افتد.

شیور و بیکو هر دو معتقدند که پیش‌بینی کارمزد بهینه اتریوم برای ۳ دقیقه آینده یا بیشتر، همان‌اندازه که اکنون با راه‌اندازی طرح بهبود ۱۵۵۹ سخت است، پیش از راه‌اندازی این طرح هم دشوار بود. طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ به کاربران در پیش‌بینی لحظه‌ای هزینه تراکنش‌ها کمک می‌کند، اما با توجه به اینکه میزان عرضه و تقاضا برای استفاده از حجم بلاک، در هر بلاک متغیر است، کاربران نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که تا چند لحظه دیگر کارمزد شبکه اتریوم چقدر خواهد بود.

به‌عقیده بیکو، همواره انتظار می‌رفت که طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ با چنین نوساناتی همراه باشد که بر اندازه بلاک و کارمزد پایه تأثیر می‌گذارد. با این حال او معتقد است که یک کاربر عادی همچنان می‌تواند با آگاه بودن از کارمزد پایه بهینه‌سازی‌شده برای تراکنشی که در لحظه به شبکه اتریوم می‌فرستد، از این طرح بهره‌مند شود، بدون آنکه نیاز باشد کارمزدهای آتی بلاک را حدس‌ بزند یا پیش‌بینی کند.

مشوق‌های شبکه و سوزانده شدن کارمزدها

کاربران باهوش همواره مراقب خواهند بود تا کارمزدی بیش از آنچه ضروری است پرداخت نکنند. اگر کاربران اطمینان داشته باشند که قرار است کارمزد در بلاک بعدی افزایش پیدا کند، یک مشوق مالی برای آنها وجود دارد تا بیشتر تراکنش‌های خود را به‌جای بلاک بعدی در همین بلاک فعلی انجام دهند. از طرفی دیگر، اگر کاربران اطمینان داشته باشند که کارمزد با رفتن به بلاک بعدی کاهش می‌یابد، یک مشوق مالی برای آنها به وجود می‌آید تا بیشتر تراکنش‌های خود را به بلاک بعدی اختصاص دهند.

به گفته مجتبی تفاق، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، ممکن است در بلندمدت مقدار گس استفاده شده در هر بلاک از اندازه بلاک هدف‌گذاری‌شده فراتر برود، که این موضوع می‌تواند مشکلاتی را برای اپراتورهای نودهای شبکه که مسئول انتشار و نگهداری داده‌های تراکنش‌ها هستند به وجود بیاورد.

تفاق گفت:

اگر نوسانات حجم بلاک زیاد باشد، کاربران می‌توانند به طور متوسط تراکنش‌های بیشتری را به شبکه ارسال کنند. بنابراین اگر نوسانات شدیدی را ایجاد کنید که به طور متناوب فضای هر بلاک را کاملاً پر و یا خالی کند، می‌توانید مقدار گسی بیشتر از هدف هر بلاک مصرف کنید و در عین حال کارمزد پایه هم افزایشی نداشته باشد. ما کاربران را تشویق می‌کنیم تا نوسان ایجاد کنند و هرچه نوسان [بیشتری] ایجاد کنند به آنها اجازه می‌دهیم گس بیشتری هم خرج کنند.

در حال حاضر هم توسعه‌دهندگان و هم محققانی مانند مجتبی تفاق، منتظر هستند تا تأثیر طرح بهبود ۱۵۵۹ بر کارایی اتریوم برای برنامه‌های غیرمتمرکز و دیگر کاربران شبکه مشخص شود.

بر اساس اعلام شرکت تحلیل بلاک چین دون آنالیتیکس (Dune Analytics)، بیش از ۹۰ درصد از تراکنش‌های اتریوم با گذشت ۲ روز از راه‌اندازی به‌روز‌رسانی لندن، از مزایای طرح بهبود ۱۵۵۹ استفاده نکرده‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
Ali
Ali
2 سال قبل

مردم سر کار گذاشتن کارمزد که بالاتر رفت