راهکار توسعه دهندگان اتریوم برای ارتقا به یک شبکه مستقل از استخراج

راهکار توسعه دهندگان اتریوم برای ارتقا به یک شبکه مستقل از استخراج

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ در بازار است، و ارزش کل بازار آن نسبت به سایر آلت‌کوین ها بالاتر است. روز جمعه توسعه دهندگان اتریوم در راستای بهبود وضعیت شبکه، پیشنهاد جدیدی را مطرح کردند: یک سیستم اجماع هیبریدی که اتریوم را از مشکلات مرتبط با استخراج دور می سازد.

راهکار توسعه دهندگان اتریوم برای ارتقا به یک شبکه مستقل از استخراج

جزئیات برنامه پیشنهادی شامل آپدیت Hybrid Casper، به نام ابزار راهکاری دوستانه همراه با قطعیت-(Friendly Finality Gadget (FFG- است که در واقع ترکیبی از اثبات انجام کار و اثبات سهام را ارائه می کند و هدف نهایی آن تغییر به مسیر اثبات سهام است.

بر اساس متن پیشنهاد مذکور، یکی از پارامترهای این به‌روزرسانی مربوط به کاهش میزان پاداشی است که به ماینرها تعلق می گیرد، یعنی پاداش استخراج بلاک از ۳ اتر به ۰.۶ اتر تغییر می‌کند:

میزان پاداش اثبات انجام کار در شبکه کاهش پیدا خواهد کرد و در ازای استخراج هر بلاک ۰.۶ اتریوم به ماینرها تعلق می گیرد. دلیل این کار تغییر مسیر قابل توجه امنیت زنجیره از سختی اثبات انجام کار به قطعیت اثبات سهام، و همچنین حل این مشکل است که در حال حاضر هم به اعتبارسنج ها پاداش تعلق می‌گیرد و هم به ماینرها.

بنابر اعلام Ethereum News؛ احتمالا آپدیت Casper مهم ترین تغییری باشد که تاکنون در شبکه اتریوم رخ داده است.

توسعه دهندگان اتریوم به وضوح در بخش «انگیزش» این پروپوزال به هدف نهایی بروزرسانی مذکور اشاره کرده اند: انتقال شبکه اتریوم از مسیر اثبات انجام کار به یک سیستم اثبات سهام.

انتقال از مسیر اثبات انجام کار به اثبات سهام، از زمان راه اندازی پروتکل حاضر در برنامه کاری توسعه دهندگان و گزارش عملکرد تخصصی اتریوم بوده است. فرایند اثبات کار در دستیابی شبکه به یک اجماع غیرمتمرکز نقش موثری ایفا می کند، اما در عین حال از حیث مصرف انرژی مقرون به صرفه نیست، هیچگونه استراتژی موثری برای مقاومت در برابر کارتل ها ندارد، و عدم قطعیت اقتصادی یکی از ویژگی های آن است. بالا بودن شدت مصرف انرژی، مشکل عدم دسترسی برابر به سخت افزارهای استخراج، تمرکز استخرهای استخراجی، و بازار نو ظهور تراشه های ASIC، همه و همه باعث می شوند، که انگیزه بیشتری برای انجام هر چه سریع تر این انتقال وجود داشته باشد.

الگوریتم اصلی اجماع در شبکه بلاک چین اتریوم، اثبات انجام کار است. کاربرد این الگوریتم در شبکه بیت کوین، قدمت بیشتری دارد. طی این فرایند، تراکنش هایی که در بستر بلاک چین انجام می شوند، توسط ماینرها تایید می‌شوند. ماینرها برای انجام این کار با یکدیگر به رقابت می پردازند، و در نهایت یک سهم مشخص از ارز دیجیتالی که استخراج می کنند، به آنها تعلق می‌گیرد.

راهکار توسعه دهندگان اتریوم برای ارتقا به یک شبکه مستقل از استخراج

ایده اثبات سهام برای اولین بار در سال ۲۰۱۲، توسط Sunny King و Scott Nadal مطرح شد. هدف از معرفی آن، حل مشکل مصرف بیش از حد انرژی طی فرایند استخراج بود. اثبات سهام مکانیزم دیگری را برای تایید تراکنش ها ارائه می کند. این مکانیزم جدید نود (node)ها را بر اساس میزان سکه هایی که در کیف پول خود نگه می دارند، انتخاب می کند. در مقاله «اثبات انجام کار و اثبات سهام، مفهوم و تفاوت ها» این موضوع با ذکر مثال، شرح داده شده است.

کوین تلگراف پیش تر در اوایل ماه آوریل نوشته بود که توسعه دهندگان اتریوم قصد استفاده از یک هاردفورک را دارند، تا تراشه های ASIC را ناکارآمد و منسوخ کنند. آنها در نهایت تصمیم گرفتند به خاطر اعمال آپدیت (FFG) در کاسپر، از این ایده صرف نظر کنند.

در این خصوص بخوانید:

 کلید کشتار کریپتو : مونرو به جنگ ماینرهایش میرود !

 قدرتمندترین دستگاه استخراج اتریوم توسط Bitmain معرفی شد !/ تاثیر این خبر در آینده اتریوم چیست؟

ویتالیک بوترین، در نشست ماه آوریل توسعه دهندگان اتریوم گفته است:

اتریوم مثل بیت کوین نیست، این ماینرها نیستند که شبکه را کنترل می کنند. اگر خبیث بشوند، کاسپر را با سرعت بالاتری توسعه خواهیم داد.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
جواد
جواد
6 سال قبل

سلام
مي خواستم بدونم يعني بعد از انجام اين طرح ديگه نمي شه باgpu استخراج كرد ؟؟؟؟

ثریا نیل درار
ثریا نیل درار
6 سال قبل
پاسخ  جواد

با سلام،
در الگوی جدید ماینرها و GPUها ناکارآمد خواهند بود.