رشد قیمت دلار ادامه دارد؛ افزایش نرخ رسمی به ۱۳۴۰۰ تومان

رشد قیمت دلار ادامه دارد؛ افزایش نرخ رسمی به ۱۳۴۰۰ تومان

قیمت دلار اعلامی از سوی سامانه سنا روز جاری با افزایش ۴۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۳,۴۰۰ تومان افزایش یافت. این در حالی بود که نرخ رسمی قیمت خرید دلار با اختلاف ۲۵۰ تومانی در حال حاضر ۱۳,۱۵۰ تومان است.

در حالی که قیمت خرید و فروش دلار در بازار آزاد حدود ۱۳۶۰۰ تومان است، اختلاف ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومانی بین نرخ آزاد دلار و قیمت رسمی آن در هفته گذشته، بانک مرکزی را در ابتدای این هفته به افزایش نرخ رسمی واداشت.

نرخ خرید یورو در صرافی‌ها نیز در حال حاضر ۱۴,۶۵۰ تومان و نرخ فروش ۱۴,۹۰۰ تومان است که اختلاف بیش از ۱۰۰ تومان را بین قیمت خرید و فروش برای دومین روز متوالی نشان می‌دهد.

محمد حسین ادیب كارشناس اقتصادی درباره افزایش قیمت ارز طی سال‌های گذشته در ایران گفت:

نقدینگی ایران در سال ۲۰۰۵ بالغ بر ۶۷ هزار میلیارد تومان بود دلار در آن تاریخ ٨٨٨ تومان و ميزان نقدینگی به دلار ۷۶ میلیارد دلار بود. اما نقدینگی در آخر دی ماه ٩٨؛ بالغ بر ۲۰۲۵ هزار میلیارد تومان و به نرخ امروز دلار ، نقدینگی ۱۶۳ میلیارد دلار است، رشد نقدینگی در ایران به دلار نسبت به سال ۲۰۰۵ بالغ بر ۱۱۴ درصد است.

در کشور یک تفاوت ایجاد شده که بانک‌ها و مردم ایران آن را ندیده می‌گیرند، وقتی نفت صادر می‌شود تصمیمات اشتباه با تاخیرهای پنج تا ٨ ساله آثار خود را نشان می‌داد با کاهش ۹۰ درصدی صادرات نفت، اما آثار تصمیمات اشتباه به فاصله سه ماه قابل مشاهده خواهد بود. آثار سود بالائی که به سپرده‌ها پرداخت می‌شود، به فاصله چند ماه با افزایش نرخ ارز پس گرفته می‌شود.

بازار سکه و طلا نیز روزهای صعودی را تجربه می‌کند. دبیر اتحادیه طلای تهران در رابطه با قیمت طلا پیش‌بینی کرد که قیمت طلا در ایام پایان سال به دلیل افزایش میزان تقاضا تا حدودی رشد خواهد داشت. نادر بذرافشان، در پاسخ به این سوال که قیمتی طلا تا انتهای این هفته گران خواهد شد یا خیر نیز گفت که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت انس جهانی طلا از هفته گذشته تاکنون حدود ۱۲ دلار گران شده است. در حال حاضر اکنون قیمت سکه نیز با ۵۰ هزار تومان افزایش به قیمت چهار میلیون و ۹۲۰ هزار تومان رسید.

از سوی دیگر در ارتباط با بازارهای بورس چین که متاثر از شیوع ویروس کرونا روزهای بدی را پشت سر می‌گذارند، مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اشاره کرد که به دلیل ارتباط محدود اقتصادی ایران با سایر کشورها، شیوع این ویروس بر روی اقتصاد ایران تاثیری نخواهد داشت.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه