ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

به نقل از اکوفارس؛ اگرچه موضوع ارز‌های دیجیتال امروز به عنوان یک گزینه قدرتمند در دور زدن محدودیت‌هایی همچون تحریم در دنیا مطرح می‌شود، بانک مرکزی کماکان در استفاده از آن فرصت‌سوزی می‌کند.

این روزها ارز‌های دیجیتال بیش از هر زمان دیگری خود را در اقتصاد دنیا نشان داده‌اند. اروپایی‌ها و برخی کشور‌هایی که این روز‌ها سایه سنگین دلار را در معاملات خود تجربه می‌کنند، بدشان نمی‌آید که به واسطه این ارز‌ها هم به سیطره دلار پایان دهند و هم اندکی خود را از این فضای سنگین تجارت با ایالات متحده آمریکا بیرون بکشند.

همچنین بخوانید: ارزهای دیجیتال و دلار چه ارتباطی با اقتصاد جهان دارند ؟

تمام این‌ها در شرایطی است که برخی کشور‌ها تهدید‌های زیادی از ناحیه این ارز‌های دیجیتال در اقتصاد خود احساس می‌کنند؛ اما به مزایای آن هم دل خوش کرده‌اند و حداقل به خوبی می‌دانند که می‌توانند از قدرت آن در رونق اقتصادی خود و خروج از پلیس‌بازی‌های ایالات متحده در تعامل با هر شرکتی که برایشان سودآور است، استفاده کنند.

ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

کشور‌ها چطور تحریم آمریکا را دور می‌زنند؟

نمونه بارز آن  ونزوئلا است که به خوبی توانسته با طراحی یک ارز دیجیتال با پشتوانه نفت، اندکی از سیطره آمریکا کم کند و بالاخره راهی برای دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت خود به دنیا پیدا نماید. همین چند وقت پیش بود که سفیر ونزوئلا در ایران، با اشاره به استفاده کشورش از ارز‌های دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا خبر داده بود؛ این کشور بزودی طلا را نیز به پشتوانه انتشار ارز‌های دیجیتال خود اضافه خواهد کرد.

مقام ونزوئلایی مذکور گفت:

پترو یک ارز دیجیتالی با پشتوانه نفت است که قیمت آن با قیمت روز یک بشکه نفت برابر است. در پیش فروش پترو، ۵ میلیون دلار درآمدزایی ایجاد شد که بدون شک این رقم افزایش می‌یابد. در عین حال ما هم از بخش دیگر سرمایه‌ای ونزئلا یعنی طلا در جستجوی حمایت بیشتر هستیم؛ درواقع در تلاش هستیم طلا هم بتواند پشتوانه پترو شود.

وی افزود:

این ارز به ما کمک می‌کند پرداخت‌های خود در تجارت جهانی را صورت داده و برای پرداخت‌های خود به هیچ نهاد بین‌المللی همچون بانک جهانی نیازمند نباشیم؛ ضمن اینکه به بحث سوئیفت بین‌المللی هم وابستگی نداریم، در واقع ما در زمینه پرداخت‌های بین‌المللی خود، آزادی عمل داریم. این اقدامات، ایده‌های رئیس جمهور مادورو و دولت ونزوئلا بود تا مسائل و مشکلات مالی را بتوانیم از طریق «پترو» حل کنیم.

ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

گرگوریو گنزالز ادامه داد:

در حال حاضر فقط امریکا اجازه تجارت با پترو را نمی‌دهد؛ به این دلیل که ما می‌توانیم از طریق پترو، محدودیت‌های ایجاده شده توسط آمریکا را دور بزنیم، پس آن را ممنوع کرده و اجازه تجارت با آن را نمی‌دهد.

او معتقد است که تمام کشور‌ها بسته به قدرت مالی خود می‌توانند از ارز دیجیتال استفاده کنند. پترو هم به این صورت وارد سیستم تجارت جهانی شده است.

سیگنال اروپایی‌ها برای معاملات بانکی در تحریم‌

حال اروپایی‌ها هم دست به کار شده و می‌خواهند که محدودیت‌های مالی دلار در تبادلات تجاری خود با برخی کشور‌های دنیا (از جمله ایران) را از بین ببرند: راهکاری هم که ظاهرا بیش از هر چیز دیگر به مذاقشان خوش آمده، استفاده از ارز‌ دیجیتال است. این در حالی است که به صراحت در سخنرانی‌های خود به ایران سیگنال می‌دهند که می‌تواند به عنوان یک گزینه در تبادلات تجاری خود با دنیا (به خصوص در سایه تحریم‌های سرسختانه آمریکا)، از ارز‌ دیجیتال استفاده کند.

ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

البته پیشنهاد مذکور دیرزمانی است که از سوی بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بانکی به دولت و بانک مرکزی داده شده و متاسفانه تا این لحظه یا اقدام عملی برای این کار انجام نشده یا اینکه بانک مرکزی جزئیاتی را از آن اعلام نکرده است. گویا همیشه مجلس باید در یک موضوع پیش‌قدم شود تا حس حسادت بانک مرکزی برانگیخته شده و جزئیات اقداماتی را که انجام داده اعلام کند؛ اگرچه این روند بسیار کند پیش می‌رود.

اشتفان شولتز، سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه ایران و اروپا می‌توانند برای ارز‌های دیجیتال با هم همکاری داشته باشند، گفت:

اروپا یک شیوه تامین مالی را برای حمایت از کسب و کار‌های کوچک در دستور کار قرار داده است، به این معنا که ارز‌های دیجیتال را به کار گیرد تا از آن برای همکاری صنایع کوچک و متوسط دو طرف استفاده نماید.

ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

اشتفان شولتز

وی افزود:

البته دستگاه‌های رگولاتور ایرانی و اروپایی و پلیس باید همکاری کنند و دنیای دیجیتال ارزی را به خوبی بشناسند تا از برخی سوءاستفاده‌ها جلوگیری شود و این موضوع نتواند روند کار را متوقف کند.

شولز تاکید کرد که پیام قوی ما بر این است که این کانال‌های معاملاتی باز باشد و از آن مراقبت کنیم، چراکه ما همه با هم هستیم و اتحادیه اروپا، ده‌ها میلیارد دلار در سال آینده از توقف صادرات به ایران ضرر می‌کند، پس باید با هم صریح بوده و از ایران بخواهیم که با ما مشارکت داشته باشد.

بانک مرکزی در سکوت، فعالان اقتصادی در تب و تاب

ارز دیجیتال، راه غلبه بر سایه سنگین دلار

در این میان، هر آنچه که بانک مرکزی در مورد طراحی ساز و کار‌های معاملات ارز‌های دیجیتال تعلل کرده و کار را به کندی پیش برده است، فعالان اقتصادی و مجلس دست به کار شده و خود طرح‌های مطالعاتی را در این زمینه رو می‌کنند. این در حالی است که سال گذشته، ناصر حکیمی، معاون فناوری بانک مرکزی اعلام کرده بود که ضوابط از سوی بانک مرکزی تدوین می‌شود. اما شرایط کشور ایجاب می‌کند که بانک مرکزی کار‌های خود را با سرعت بیشتری انجام دهد.

وی اخیرا نیز از تعیین ضوابط استفاده از ارز دیجیتال تا پایان شهریور ماه امسال خبر داد و گفت:

امیدواریم از طریق توسعه همکاری بین بانک مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تعامل با لایه‌های پایین‌تر کسب و کار برقرار شده و چارچوب‌های استفاده از این نوع ارز تعیین شود.

وی گفت:

سابقه ورود تکنولوژی‌های جدید به کشور را داریم و در این مورد هم قرار بود این تکنولوژی خاص به رسمیت شناخته شود؛ گاهی اضطرار حاکمیتی کشور ایجاب می‌کند که انعطاف به خرج دهیم؛ البته اتهامی که در عرصه بین‌المللی مبنی بر استفاده ما از ارز دیجیتال به عنوان ابزار پول‌شویی مطرح شده به هیچ عنوان پذیرفته نبوده، اما این به معنی ممنوعیت استفاده از ارز دیجیتال رایج یا ایجاد شدن آن‌ها نیست. این موضوع نیازمند تعیین ضوابط است که این ضوابط تا پایان شهریور ماه در اختیار نهاد‌های مربوطه قرار می‌گیرد.

وعده حکیمی برای تدوین ضوابط ارز دیجیتال تا اخر شهریور ماه در حالی است که بانک مرکزی بیش از یکسال است به این موضوع ورود کرده و در مقابل فشار و پیگیری رسانه ها، بار‌ها وعده داده که ضوابط این ارز‌ها را تدوین خواهد کرد و متاسفانه مشخص نیست چرا در برهه حساس کنونی که کشور بیش از هر زمان دیگری به ابزار‌های اینچنینی برای غلبه بر تحریم‌ها نیاز دارد، حرکت بانک مرکزی این اندازه کُند است.

در همین ارتباط، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز گفت:

مطالعاتی در اتاق بازرگانی تهران در مورد ارز‌های دیجیتال صورت گرفته است که نتایج آن به زودی ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در جهان ۱۸۰۰ نوع ارز دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مساله را مورد انتقاد قرار داد که بانک مرکزی حاضر نیست این ارز‌ها را به رسمیت بشناسد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
علی مردی
علی مردی
5 سال قبل

امیدوارم روزی برسه که هر روز اخبار بهبود شرایط اقتصادی رو بشنویم.اما فعلا همه تجارت های بزرگ دنیا با دلار انجام میشه.وقتی ایران برای فروش نفت به چین هزینش رو بصورت دلار دریافت میکنه(در صورتی که دلار پول رسمی دو کشور نیست)،یعنی تا 50 سال دیگه دلار جای خودش رو از دست نمیده