روسیه به دنبال اخد مالیات از استخراج ارزهای دیجیتال؛ ماینرهای خانه به دوش

روسیه به دنبال اخد مالیات از استخراج ارزهای دیجیتال؛ ماینرهای خانه به دوش

طبق اعلام رسانه‌های محلی در روسیه، اتحادیه بانک‌های این کشور ممکن است تعرفه اخذ مالیاتی بر استخراج ارزهای دیجیتال قرار داده و این ارزها را در ردیف «گنج» و «دارایی یافت شده» به حساب آورند.

به گزارش «بیت کوینیست»، در عین حال که بازار ارزهای دیجیتال معمولا با سفته‌بازها و افراد کلاهبردار اجین شده، این بار به نظر می‌رسد پادشاه ارزهای دیجیتال جایگاه واقعی‌اش را در روسیه پیدا کرده باشد؛ جایی که احتمال می‌رود از بیت کوین با عنوان «گنج» یاد شود. طبق اعلام خبرگزاری محلی Izvestia در روز پنجشنبه، اتحادیه بانک‌های روسیه بر روی گزارشی کار می‌کند که عواید حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال را به شکل «گنج» و «ثروت» در نظر می‌گیرد. در صورت تصویب چنین طرحی این ارزها مشمول مالیات خواهند شد.

اعضای این اتحادیه ۸ اکتبر (۱۶ مهر) در ساختمان این اتحادیه به بحث و تبادل نظر در این باره خواهند پرداخت. در گزارش این اتحادیه آمده است:

با توجه به فرض قانونی می‌توان گفت که اولین صاحب یک دارایی رمزنگاری شده، آن را پیدا کرده است؛ به همین دلیل رسید یک سیستم ناشناس را می‌توان به شکل یک «یافته» در نظر گرفت.

طبق طرح پیشنهادی اتحادیه بانک‌های روسیه، استخراج ارزهای دیجیتال مشابه پیدا کردن پول یا هر گونه «گنج» است و فرد مجاز به تبادل آنها با روبل است.

در بحث‌های حقوقی روسیه، اخذ مالیات از چنین دارایی‌ها را می‌توان به مفهوم «اشیاء ایجاد‌شده» نسبت داد. این مفهوم بر دارایی‌هایی دلالت دارد که شخصا توسط یک شهروند ایجاد یا توسعه‌ داده شده است. میوه یا محصولات از جمله این دارایی‌ها هستند.

بیت کوین‌های جدید در نتیجه استخراج به دست می‌آیند و استخراج نیز یک فعالیت انسانی است. پس می‌توان ارزهای دیجیتال را یک «شیء» به حساب آورد که در معاملات پایاپای مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان اخذ مالیات از آن وجود دارد.

طبق قانونی مالیاتی، عملیات‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، از آنجایی که تراکنشی معاملاتی هستند، مشمول مالیات بر درآمد می‌شوند.

بانک مرکزی روسیه هیچگاه رویکرد مثبتی نسبت به حوزه دارایی‌های دیجیتال نداشته و حتی تا ممنوعیت آنها نیز پیش رفت. با این حال نویسنده گزارش اتحادیه بانک‌های روسیه، ممنوعیت ارزهای دیجیتال را به شکل یک خطر می‌بیند. بنا بر این گزارش، دولت می‌تواند برای جلوگیری از استفاده متخلفین از بیت کوین، فقط تراکنش‌های ناشناس آن را ممنوع کند.

به طور کلی می‌توان گفت که رویکرد بانک مرکزی روسیه نسبت به ارزهای دیجیتال منعطف‌تر از قبل شده است. آوریل (مرداد) امسال نهاد قانون‌گذار در روسیه با انتشار تحلیلی به بررسی ارزهای دیجیتالی پرداخت که توسط بانک‌های مرکزی عرضه می‌شوند. در این تحلیل از چنین ارزهایی به‌عنوان «کم خطرترین و نقدشونده‌ترین دارایی‌» یاد شد که طیف گسترده‌ای از افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
فرهاد فخریه
فرهاد فخریه
۴ سال قبل

قابل توجه دوستانی که میگن تو روسیه و گرجستان ماینینگ به صرفه هستش. هیچ جای دنیا نمیزارن مفت پول در بیارین

علی
علی
۴ سال قبل

مفت؟!

ممد گولی
ممد گولی
۴ سال قبل

بابا اینا چرا دیگه
اینا دیگه چی میگن .... اقا تو این شرایط سختی و قیمت و ... چه سودی چه کشکی .
اینا فک میکنن با این ارزها ملت پول پارو میکنن ....

سپهر
سپهر
۴ سال قبل

طرف ماینر میخره که شاید بتونه حدود یکساله پولش رو در بیاره. که آیا بتونه بعد یک سال به سود برسه یا خیر. اونوقت اینا میگن گنج بهش.