لایحه ارزهای دیجیتال در روسیه تصویب شد؛ استفاده برای پرداخت ممنوع!

لایحه ارزهای دیجیتال در روسیه تصویب شد؛ استفاده برای پرداخت ممنوع!

مجلس دومای روسیه سرانجام لایحه ارزهای دیجیتال را تصویب کرد. طبق این لایحه، روسیه چارچوب‌هایی قانونی برای ارزهای دیجیتال تدوین می‌کند، اما استفاده از آنها به‌عنوان یک روش پرداخت غیرقانونی خواهد بود.

به گزارش کوین تلگراف و به‌نقل از خبرگزاری محلی رگنوم (Regnum)، مجلس دومای روسیه روز گذشته (۱ مرداد) لایحه‌ای را با عنوان «حوزه دارایی‌های مالی دیجیتال» (DFA) تصویب کرد.

این لایحه از سال ۲۰۱۸ در دستور کار مجلس روسیه قرار دارد. حالا و با تصویب آن، دولت روسیه موظف است تا سازوکارهای قانونی لازم را برای فعالیت و استفاده از ارزهای دیجیتال تدوین کند.

به‌دنبال این تصمیم مجلس دوما، پیش‌بینی می‌شود که این لایحه رسماً از یکم ژانویه سال ۲۰۲۱ (۱۲ دی ۹۹) اجرایی شود. با استناد به این لایحه، دارایی‌های دیجیتال در سیستم قضایی روسیه تعریف و معاملات ارزهای دیجیتال در این کشور قانون‌گذاری خواهد شد. این در حالی است که امکان استفاده از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت ممنوع است.

با اینکه این لایحه، محورهای اصلی قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در روسیه را تعریف می‌کند، قانون‌گذاری این صنعت عمدتاً بخشی از یک لایحه دیگر خواهد بود. آخرین گزارش دریافتی، تأیید‌کننده این واقعیت است که چارچوب قانونی اصلی برای ارزهای دیجیتال در لایحه‌ای با عنوان «حوزه ارزهای دیجیتال» مشخص خواهد شد. گفته می‌شود که لایحه حوزه ارزهای دیجیتال در دوره پاییزی مجلس بررسی خواهد شد. این دوره ماه دسامبر (دی) به پایان خواهد رسید.

بسیاری از فعالان این صنعت اعتقاد دارند که نباید به این لایحه به‌عنوان چراغ سبزی برای ارزهای دیجیتال نگاه کرد. ماریا استانکویچ (Maria Stankevich)، مدیر توسعه کسب‌وکار صرافی EXMO در این مورد گفته است که تا زمانی که اختلاف‌نظرها پیرامون لایحه اصلی رفع نشود، این امکان وجود دارد که در انتها با نتیجه‌ای «غافلگیرکننده» روبه‌رو شویم. به عقیده وی باید به این لایحه به چشم یک «لغت‌نامه» برای ارزهای دیجیتال نگاه کرد.

طبق گزارش‌ها آناتولی آکساکوف (Anatoly Askasov)، یکی از اعضای مجلس دوما و یکی از چهره‌های مهم قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در روسیه، گفته است که این لایحه جدید به شرکت‌های داخلی، اجازه عرضه ارزهای باثبات (Stablecoins) را می‌دهد.

بنا بر اظهارات این عضو مجلس، روس‌ها علاوه بر عرضه این ارزها می‌توانند آنها را با دیگر دارایی‌ها، از‌جمله دارایی‌های دیجیتالی که محل عرضه آنها خارج از مرزهای روسیه است، مبادله کنند.

ظاهراً بانک مرکزی روسیه به‌عنوان بخشی از این لایحه جدید اجازه دارد که به‌طور رسمی بر فعالیت‌های مربوط به صدور ارزهای دیجیتال در این کشور نظارت کند. این بانک، افزون بر این می‌تواند ملزومات و قوانین دیگری را هم بر صادر‌کنندگان و صرافی‌های ارزهای دیجیتال تحمیل کند. این بانک همچنین می‌تواند تعیین کند که کدام دسته از سرمایه‌گذاران مجاز به خرید کدام دسته از ارزهای دیجیتال خواهند بود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه