ارزش قفل‌شده در دیفای به ۶ میلیارد دلار رسید

ارزش قفل‌شده در دیفای به ۶ میلیارد دلار رسید

بر اساس داده‌های دریافتی از سوی دیفای پالس (DeFi Pulse)، اکنون ارزش دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده (قفل‌شده) در قراردادهای هوشمند حوزه دیفای با ثبت رکورد جدیدی به ۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش دیکریپت، پیش‌تر در روز جمعه، این شاخص در آستانه عبور از ۵ میلیارد دلار بود. رکوردشکنی پیاپی در ارزش دارایی‌های قفل‌شده در حوزه دیفای، چندان هم دور از انتظار نبوده است؛ چرا که روزبه‌روز بر تعداد محصولات مالی مبتنی بر اتریوم که توانسته‌اند در میانه این موج افزایش اقبال عمومی به دیفای، میلیون‌ها دلار سرمایه جذب کنند، افزوده می‌شود.

گفتنی است هم‌اکنون میکر (Maker)، کرو (Curve)، آوی (Aave) و کرو فایننس (Curve Finance) پرچم‌داران حوزه دیفای هستند و ارزش دارایی‌های قفل‌شده در آن‌ها به ۴.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

کار محصولات مالی مبتنی بر دیفای، سودسازی روی دارایی‌های مسدودشده در قالب توکن‌‌ها و همچنین نرخ‌های بهره جذاب است. گفتنی است سرویس‌های غیرمتمرکزی همچون یونی‌سواپ (Uniswap) که میزبان این محصولات هستند، به‌صورت الگوریتمی کار می‌کنند؛ از این رو، کنترل یا گنجاندن آنها ذیل چارچوب‌های قانونی دشوار است.

قفل‌کردن دارایی‌ها روی پروتکل‌های دیفای مثل سپرده‌گذاری در یک حساب بانکی است؛ با این تفاوت که در دیفای، کنترل دارایی‌ها در دست کاربران است و می‌توانند هر موقع که خواستند، نسبت به برداشت آنها از حساب خود اقدام کنند.

برای مثال، پروتکل میکر، این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند اترهای خود را با مقدار مشخصی از استیبل کوینی به نام دای (Dai) مبادله کنند. به این ترتیب، حتی در صورت فروپاشی بازار، ارزش اترهای قفل‌شده آنها حفظ می‌شود.

گفتنی است بسیاری از محصولات حوزه دیفای، اقدام به عرضه توکن کرده‌اند و کاربران می‌توانند با به‌کارگیری روشی به نام کشت سود، از فروش و نگه‌داری این توکن‌ها سود کسب کنند. اگرچه طرفداران دیفای مدعی‌اند که محصولات نوین این حوزه می‌توانند طلایه‌دار بانک‌داری باز باشند، اما عده‌ای بر این باورند که رشد انفجارگونه حوزه دیفای، چیزی جز یک حباب ویرانگر نیست.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه