جامعه چینی TON قصد دارند با استفاده از کد بلاک چین تلگرام شبکه خودشان را ایجاد کنند

جامعه چینی TON قصد دارند با استفاده از کد بلاک چین تلگرام شبکه خودشان را ایجاد کنند

با توجه به این‌که تیم رسمی TON، توسعه آن را به جامعه متن‌باز واگذار کرده است، جامعه چینی TON می‌خواهند شبکه خاص خودشان را راه‌اندازی کنند.

 به نقل از کوین تلگراف، اگرچه پروژه بلاک چین تلگرام (Telegram Open Network یا به اختصار TON) متوقف شده است اما شاهد ظهور شبکه‌های TON جدید تحت هدایت انجمن‌ها خواهیم بود.

اگرچه پیش از این، حداقل دو ابتکار جهانی مبتنی بر TON تحت عنوان Free TON و NewTON ایجاد شده‌اند، جامعه چینی TON نیز قصد دارد شبکه اختصاصی خود را ارائه دهد.

در تاریخ ۲۹ می (۹ خرداد)، جامعه چینی TON در یک پست بلاگ در خصوص راه‌اندازی یک شبکه مبتنی بر TON مجزا ابراز تمایل کرد. این اقدام در واقع واکنشی به پاول دورف (Pavel Durov) مدیر عامل تلگرام است که مدتی پیش به‌طور رسمی اعلام کرده بود این شرکت دیگر در پروژه تلگرام بلاک چین فعالیت نخواهد کرد.

این جامعه قصد دارد یک شبکه بلاک چین TON آزمایشی (Testnet) اختصاصی را راه‌اندازی کند و یک وب‌سایت ویژه را برای این پروژه جدید در دسترس کاربران علاقه‌مند قرار دهد. مشابه ابتکارهایی مانند Free TON، جامعه چینی TON نیز به دنبال جذب مشارکت‌کنندگان بیشتر است تا شبکه خود را هرچه سریع‌تر توسعه دهد. در این بلاگ آمده است:

در قدم نخست، ما قصد داریم یک شبکه آزمایشی بلاک چین مبتنی بر TON را راه‌اندازی و نودها و توسعه‌دهندگان بیشتری را جذب کنیم تا به شبکه پیوسته و آن را مورد بررسی قرار دهند. سپس، قصد داریم قوانین شبکه را بازطراحی کنیم تا با مفاد کنونی سازگاری بیشتری داشته باشند. همچنین از افراد بیشتری دعوت خواهیم کرد تا TON اختصاصی‌مان را امتحان و از آن استفاده کنند.

در این اطلاعیه به برخی مشکلات عمده مربوط به ابتکارات TON مبتنی بر هدایت انجمنی نیز اشاره شده است که از جمله آن‌ها می‌توان از مشکلات مربوط به تخصیص اولیه، یک‌پارچگی با پیام‌رسان تلگرام و وجود مشوق‌های لازم برای توسعه‌دهندگان نام برد.

این پست توسط تووز وو (Tooz Wu)، محقق بلاک چین ساکن شهر پکن و همچنین موسس جامعه چینی TON نوشته شده است. بر اساس صفحه لینکدین وو، جامعه چینی TON، اعضای فعال‌ترین جامعه مبتنی بر TON را چینی‌ها تشکیل می‌دهند.

پس از آغاز به کار این جامعه در ماه می ۲۰۱۹، وو یک گروه تلگرامی را در ماه اکتبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد. در گفتگو با کوین تلگراف، وو گفت که وی نیز یکی از اعضای بنیاد جامعه TON است. این بنیاد در واقع یک جامعه جهانی مستقل است که با مشارکت توسعه‌دهندگان TON شکل گرفته است.

وو علاوه بر داشتن نقشی کلیدی در جامعه چینی TON، موسس وب‌سایت TONbus.com نیز هست. این وب‌سایت منابع برجسته‌ای در ارتباط با TON را گردآوری می‌کند و در دسترس کاربران قرار می‌دهد. وو همچنین کسی‌است که اوراق سفید (وایت‌پیپر) TON را به چینی ترجمه کرده است.

در حالی که جامعه چینی TON در حال آماده شدن برای راه‌اندازی شبکه TON اختصاصی خود است، هم‌اکنون دست‌کم ۳ جانشین بلاک چینی مبتنی بر TON وجود دارد.

ظاهرا این جوامع پیشرفت خیلی خوبی نداشته‌اند. در توییتی که در تاریخ ۷ می (۱۸ اردیبهشت) توسط جامعه چینی TON منتشر شد، این جامعه با صراحت از Free TON انتقاد کرد و مدعی شد این ابتکار عملا نشان‌دهنده یک جامعه TON واقعی نیست. در این توییت آمده است:

Free TON یک کوین بسیار بی‌ارزش است که توسط شرکت تُن لبز (TON Labs) ارائه شده است و نماینده یک جامعه TON به حساب نمی‌آید. واقعا چه کسی رئیس شرکت تُن لبز است؟!

در اوایل هفته گذشته، تیم اصلی توسعه TON اعلام کرد که تلاش‌های آن‌ها به سایر پروژه‌ها هدایت شده است. در تاریخ ۲۴ می (۴ خرداد)، بیانیه‌ای توسط این تیم منتشر شد که به انتقال توسعه اصلی کد TON به یک جامعه متن‌باز اشاره می‌کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه