نوسانات قیمت نفت برای اولین بار بیشتر از بیت کوین شد!

نوسانات قیمت نفت برای اولین بار بیشتر از بیت کوین شد!

در اتفاقی عجیب و نادر، نوسانات قیمت بیت کوین زیر سایه بالا و پایین‌های قیمت نفت قرار گرفت. هرچند بیت کوین که به عنوان یکی از پرنوسان‌ترین دارایی‌ها شناخته می‌شود، شاید در بحران به وجود آمده در بازارهای جهانی فرصتی برای تقویت چهره خود به عنوان پناهگاه امن سرمایه‌گذاری پیدا کند.

به نقل از بیت‌کوینیست، بازار نفت به عنوان یکی از مهمترین بازارهای کالا، اخیرا تحت تاثیر بحران به وجود آمده در بازارهای جهانی قرار گرفته که پیرامون برخی نگرانی‌های متأثر از اختلال در زنجیره تامین و رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا است.

پالایشگاه‌های شرکت نفت هند در تلاش برای خرید نفت خامی هستند که به خاطر کاهش تقاضای چین طی بحران جاری، موجب کاهش قیمت برخی از انواع نفت خام تا ۱۵ درصد شده است. از طرفی این آشفتگی اخیر سبب ایجاد نوسانات شدید در بازارهای نفت جهانی شده است. برای نمونه نوسانِ نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از ۳۸.۷ تا ۱۱۹.۶ درصد افزایش یافته و هم‌اکنون در حدود ۱۰۵.۳ درصد است.

در همین بازه زمانی نوسان بیت کوین از ۶۶ تا حدود ۴۲ درصد کاهش یافته است. این اتفاق می‌تواند موجب تقویت چهره‌ی بیت کوین به عنوان یک دارایی امن سرمایه‌گذاری همانند طلا شود. ناگفته نماند که نوسانات اخیر طلا همچنان در سطحی پایین‌تر از بیت کوین قرار دارد. شاخص نوسان طلا در ماه ژانویه که به ۱۸ درصد رسیده بود، در ماه بعد با افت هشت درصدی به حدود ۱۰ درصد کاهش یافت. قیمت هر بشکه نفت نیز در انتهای ماه ژانویه که ۵۲.۱۹ دلار معامله می‌شد، در حال حاضر به حدود ۴۶.۷۷ دلار رسیده است.

در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای سنتی بسیار کوچک است. در زمان نگارش این خبر، ارزش این بازار حدود ۲۵۲ میلیارد دلار است که در برابر بزرگترین بازار جهانی یعنی بازار ارزهای خارجی (فارکس) حدود ۲۰ برابر کوچکتر است. از این رو جهت تاثیرگذار بودن در نرخ‌های مورد معامله در بازار فارکس شما به مقدار بسیار زیادی سرمایه نیاز خواهید داشت، اما این مقدار در بیتمکس که بالاترین نقدینگی را در میان صرافی‌های بیت کوین در اختیار دارد، با توجه به نمودار عمق بازار در حال حاضر حدود ۸.۵ میلیون دلار است.

ارزش بازار نسبتا پایین بیت کوین در مقایسه با حجم معاملات بالای آن طی ۲۴ ساعت، نوسان قیمت آن را به شدت افزایش داده است؛ مخصوصا هم‌اکنون که معامله‌گران بزرگِ صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز وارد این بازار شده‌اند. بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای استراتژی‌های معاملاتی خود استفاده می‌کنند که موجب فعال شدن استاپ‌لاس تریدرهای کوچک و هدایت قیمت برای لیکوئید کردن سرمایه‌ی آن‌ها می‌شود.

با افزایش تعداد کاربران شبکه بیت کوین، روند پذیرش آن سرعت خواهد گرفت و ارزش بازار آن نیز بیشتر خواهد شد. این موضوع قدرت نهنگ‌ها را برای دستکاری بازار و ایجاد نوسان ساختگی محدود خواهد کرد. سرانجام در صورتی که «بیت کوینیزاسیون» با موفقیت انجام شده و بیت کوین به ارز جهانی مورد پذیرش همه تبدیل شود، نوسان آن نیز از بین خواهد رفت و به سطح سایر کالاهای مورد معامله و دارایی‌ها خواهد رسید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه