atlasarzdigital

کد بیت کوین برای ۱۰۰۰ سال زیر یخ قطبی نگهداری می‌شود

کد بیت کوین برای ۱۰۰۰ سال زیر یخ قطبی نگهداری می‌شود

رونوشتی از کد منبع بیت کوین روی حلقه‌های فیلم رمز‌گذاری شده و برای هزاران سال، زیر یک یخ قطبی در سوالبار نروژ نگهداری خواهد شد. این اقدام، بخشی از برنامه‌ی بایگانی وب‌سایت گیت‌هاب (GitHub Archive Program) با هدف حفظ نرم‌افزار‌های متن‌باز بوده تا به این طریق، نسل‌های آینده بتوانند فرهنگ امروز را بشناسند.

به گزارش کوین تلگرام، گیت‌هاب برای حفظ طولانی مدت کد‌هایی که ممکن است در گذر زمان رها شوند، از یاد بروند یا نابود شوند، با مؤسساتی مانند بنیاد میراث نرم‌افزار (Software Heritage Foundation)، آرشیو جهانی قطب شمال (Arctic World Archive) و کتابخانه‌ی بادلین (Bodleian) در دانشگاه آکسفورد همکاری کرده است.

با وجود ماهیت بی‌دوام ذخایر رسانه‌های مدرن، یک راهکار کاربردی، به حافظه‌های بلند مدت و نرم‌افزار‌های بایگانی در چندین سازمان‌ نیاز دارد. به این منظور، آرشیویست‌ها از راهکار لاکس (LOCKSS) استفاده می‌کنند که مخفف «کپی‌های زیاد اطلاعات را امن نگه می‌دارند» است.

این برنامه برای به حد‌اکثر رساندن انعطاف‌پذیری و دوام، از راهبرد «لایه‌های سرعتی» (pace layers) استفاده می‌کند. با هر آپلود در گیت هاب، داده‌ها به مراکز اطلاعاتی متعددی در سرتاسر جهان ارسال می‌شوند. به این صورت، تمام این اطلاعات به طور زنده و در زمان واقعی در دسترس خواهند بود. این فرایند شامل فعال‌ترین بخش، یعنی لایه‌ «داغ» است.

لایه‌های «گرم» شامل راهکار‌هایی هستند که مانند قابلیت ماشین زمان (Wayback Machine) در سایت Archive عمل کرده و نسخه‌های آرشیوی را به طور ماهیانه یا سالانه به‌روز می‌کند. این نوع بایگانی در چندین نقطه‌ی جغرافیایی انجام می‌شود.

لایه‌های ذخیره‌سازی «سرد»، هر پنج سال یا بیشتر، به روز می‌شوند که آرشیو جهانی قطب شمال (AWA) یکی از آن‌ها است. در همین راستا، در تاریخ ۲ فوریه ۲۰۲۰ (۱۳ بهمن ۹۸) از تمام مخازن گیت‌هاب رونوشت برداری شد.

تمام این رونوشت‌ها توسط شرکت نروژی Piql که متخصص ذخیره‌ی طولانی مدت داده‌ها است، روی حلقه‌های فیلم ۳,۵۰۰ پایی کد‌گذاری می‌شوند. این حلقه‌ها در عمق ۲۵۰ متری معدن زغال‌سنگ متعلق به آرشیو جهانی قطب شمال نگهداری خواهند شد. این معدن مخروبه زیر لایه‌های منجمد جزیره‌ی سوالبار واقع شده است. خزانه‌ی کد قطب شمال (Arctic Code Vault) تنها یک مایل با خزانه‌ی جهانی بذر (Global Seed Vault) فاصله دارد.

کتابخانه‌ی بادلین دانشگاه آکسفورد، کپی حلقه‌های کد بیت کوین را در کنار ۱۰ هزار مخزن برتر و مخازن وابسته به آن‌ها، گرد‌آوری کرده و نیاز‌مندی‌های خزانه‌ی کد قطب شمال را فراهم می‌کند.

این برنامه قصد دارد با همکاری پروژه‌ی سیلیکا (Project Silica) تمام مخازن عمومی را برای ۱۰هزار سال بایگانی کند. این کار با حکاکی روی صفحه‌هایی از جنس شیشه‌ی کوارتز یا سیلیسی با استفاده از لیزر فمتوسکند انجام خواهد شد.

از آنجایی که صنعت ارز دیجیتال بر اساس شفافیت و آزادی بنا شده، بسیاری از پروژه‌های این فضا به طور متن‌باز منتشر شده‌اند که گیت‌هاب مخزن اصلی آن‌ها به شمار می‌رود.

تلاش برای ایجاد آرشیو‌های طولانی مدت از این کد، باید از کمبود فناوری حال حاضر پیش‌گیری کند. در همین حال، اطمینان حاصل می‌کند که مورخان آینده خواهند توانست درباره‌ی پروژه‌های منتشرشده‌ امروز اطلاعات کسب کنند.

اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
شاهین
شاهین
6 ماه پیش

احتمالاهزارسالدیگه که این صفحات کریستالیروبازخوانی بکنن اولین چیزی که میگن اینه‌که ببینیدبشرهمیشه سعیشوکرده تا بتونه ارزشهای انسانی رو فراگیرکنه وفرهنگسازیه مثبتی روآموزش بده امابیتکوینم که بهمین منظورساخته شده بوده درآخرگرفتارطمع بشرشده و بجای یک هادیه ارزشهابه ضدارزش تبدیل شده واونلحظه خداروشکرکنن که دیگه هیچ پولی درکارنیست چه فیات چه دیجیتال

احسان
احسان
6 ماه پیش

فکر کن 1000 سال دیگه عتیقه ها چیا میشن!!!
به نظرتون بیت کوین توی 1000 سال دیگه هست؟! اگه هست چه قیمتی داره؟!

مسعود
مسعود
6 ماه پیش

بیت کوین تکنولوژی برتر😍

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه کد بیت کوین برای ۱۰۰۰ سال زیر یخ قطبی نگهداری می‌شود ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
3
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x