کد منبع بیت کوین در قطب شمال نگهداری می‌شود!

کد منبع بیت کوین در قطب شمال نگهداری می‌شود!

احتمالا کد متن باز بیت کوین یا حداقل آخرین نسخه این کد در محفظه امن «سوالبارد» (Svalbard) نگه‌داری خواهد شد. در این محفظه پروژه‌های دیگری از گیت ‌هاب (GitHub) نیز نگه‌داری می‌شوند.

به گزارش بیت کوینیست، پروژه محفظه امن گیت هاب در قطب شمال (GitHub Arctic Vault) مخصوص پروژه‌های متن باز گیت هاب است و این پروژه‌ها به صورت میکروفیلم‌هایی که تا ۱,۰۰۰ سال سالم باقی می‌مانند نگه‌داری خواهند شد.

پروژه کدهای سوالبارد نمونه‌ای مشابه از پروژه دانه‌های گیاهی این منطقه است که در آن دانه‌های تمام گیاهان روی کره زمین در محیطی منجمد و خشک نگه‌داری می‌شوند.

اشلی ونس (Ashlee Vance)، نویسنده و مفسر، در توییتی اعلام کرد که اولین حلقه‌های میکروفیلم‌های حاوی پروتکل بیت کوین در این محفظه ذخیره شده‌اند.

گیت هاب قصد دارد تا ۲۰ فوریه سال آینده میلادی تصاویری از تمام مخازن این محفظه تهیه کنید. از دیگر برنامه‌های گیت هاب ذخیره وضعیت داده‌ها بر روی چندین هالیدهای نقره است. هالیدهای نقره ترکیباتی هستند که نسبت به اکسایش مقاومتی قابل قبول دارند. این محفظه را می‌توان یک قدم جلوتر از پروژه سیلیکا (Project Silica) دانست. پروژه سیلیکا راهکاری برای ذخیره داده‌ها است که در آن برای امنیت بیشتر، این داده‌ها روی کریستال‌های کوارتز حک می‌شوند.

مایکروسافت سال گذشته گیت هاب را خریداری کرد و سرمایه‌گذاری بزرگی را بر روی امنیت داده‌ها انجام داد. این سرمایه‌گذاری شامل ساختن چندین رونوشت بایگانی شده از داده‌ها می‌شد.

دست اندرکاران این پروژه مشخصاً اشاره‌ای به بیت کوین نکردند، اما بیت کوین یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های متن باز در گیت هاب به حساب می‌آید. اضافه شدن کد بیت کوین به این پروژه باعث خواهد شد تا مقاومت آن به سانسور بیش از پیش شود چرا که از بین بردن این رو نوشت از آن بسیار مشکل خواهد بود.

فعالیت پیرامون کد بیت کوین در گیت هاب بسیار زیاد است تا جایی که بیش از ۱۰۰ نفر مستقیما بر روی آن کار می‌کنند. با وجود این حجم گسترده از فعالیت‌ها پیرامون بیت کوین، یافتن نسخه اصلی آن کار دشواری است. با این حال بیت کوین کور (Bitcoin Core)، نسخه‌ای است که بیشتر نودهای شبکه از آن استفاده می‌کنند.

ایده ذخیره کد بیت کوین در محفظه‌های امن ایده چندان جدیدی نیست، اما تا به اینجا تنها کیف پول‌ها و سکه‌هایِ کاربران خاصی به این شیوه نگه‌داری می‌شوند. معادن متروکه و دیگر از انواع محفظه‌ها معمولا برای ذخیره سرد (فیزیکی) بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع ذخیره‌ معمولا توسط طرفداران دو آتشه بیت کوین صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که کد پروتکل بیت کوین شامل وضعیت تراکنش‌ها و موجودی حساب دارندگان آن نیست. علیرغم اختلاف نظرها در خصوص صاحب پروتکل اصلی، کد هر کسی که ساتوشی ناکاموتوی اصلی است، اولین زمستان خود در قطب شمال سپری خواهد کرد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه