۱ دلار سرمایه‌گذاری در ۱۱ سال پیش؛ مقایسه عملکرد طلا و بیت کوین

۱ دلار سرمایه‌گذاری در ۱۱ سال پیش؛ مقایسه عملکرد طلا و بیت کوین

ویلی وو (Willy Woo)، یکی از تحلیل‌گران مطرح بیت کوین، در آخرین تحلیل خود به مقایسه عملکرد میان طلا و بیت کوین در یازده سال گذشته پرداخته است.

به گزارش کوین تلگراف، اگر سال ۲۰۰۹ یک دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کردید، حالا صاحب یک قایق تفریحی لوکس بودید. اگر همین مبلغ را در طلا سرمایه‌گذاری می‌کردید، حالا یک بسته شکلات به شما می‌دادند!

به‌گفته ویلی وو، تفاوت سرمایه‌گذاری در طلا و بیت کوین در یازده سال گذشته تا این حد زیاد است. او اخیرا، در توییتر و وب‌سایت شخصی خود به بررسی عملکرد طلا و بیت کوین در سال‌های گذشته پرداخته است.

علیرغم عملکرد قابل قبول بیت کوین و طلا در سال ۲۰۲۰، بیت کوین همچنان با فاصله زیادی از طلا قرار دارد. هم از ابتدای سال جاری میلادی تا به اینجا و هم در بازه چندین ساله، طلا حرفی برای گفتن در مقابل بیت کوین ندارد. وو در بخشی از اظهاراتش می‌نویسد:

نمودار جدیدی برای طرفداران طلا ایجاد کردم.

یک دلار سرمایه‌گذاری در طول ۱۰.۷ سال گذشته، امروز ارزشی معادل ۱۲.۸ میلیون دلار داشت (پول یک قایق تفریحی لوکس). همین میزان سرمایه‌گذاری در طلا، معادل یک بسته شکلات بود.

۱ دلار سرمایه‌گذاری در ۱۱ سال پیش؛ مقایسه عملکرد طلا و بیت کوین

طلا در سال ۲۰۱۱ توانست جهشی قابل توجه داشته باشد. پس از آن اما، شاهد سقوط قیمت این فلز گران‌بها بودیم و از آن زمان تا کنون، تنها در حال نزدیک‌تر شدن به رکورد قیمتی خود است.

طرفداران طلا هم کم نیستند. بسیاری از آنها بیت کوین را بی‌ارزش توصیف می‌کنند و مدام قابلیت‌ها و ارزش طلا را به رخ دیگران می‌کشند.

شاید بتوان گفت که پیتر شیف (Peter Schiff) مشهورترین طرفدار طلا است که در شبکه‌های اجتماعی حضوری فعال دارد. این در حالی است که دیگر طرفداران طلا به هیچ عنوان قبول نمی‌کنند که بیت کوین رقیب دیجیتالی طلاست.

ماه گذشته، سیف‌الدین آموس، نویسنده کتاب استاندارد بیت کوین، در یک مناظره مقابل روی سیبگ (Roy Sebag)، مؤسس و بنیان‌گذار گلدمانی (Goldmoney) قرار گرفت.

سیبگ به انتقاد از تمامیت نظریه پولی آموس پرداخت. او حتی به بحث در ارتباط با محدودیت ۲۱ میلیون واحدی بیت کوین نیز اشاره کرد و به مخالفت با آن پرداخت.

آموس در جواب اعلام کرد که طلا نیز مانند نقره روزی از رونق خواهد افتاد و به فلزی کم‌ارزش بدل خواهد شد. او همچنین گفت که طلا در بحران اقتصادی اخیر هم که به‌واسطه ویروس کرونا ایجاد شده است نتوانست جایگاهش را به‌دست بیاورد. او در بخشی از صحبت‌هایش گفت:

زمانی بود که طلا می‌توانست بدرخشد، اما فکر می‌کنم که بیت کوین جلوی این درخشش را بگیرد، چرا که می‌توانید بدون در نظر گرفتن مرزها، آن را ارسال کنید.

ممکن است علاقه مند باشید
error in loading comments. please attention