۱۵ مظنون پرونده‌ی کلاه‌برداری ۸ میلیون دلاری ارز دیجیتال در تایوان دستگیر شدند

۱۵ مظنون پرونده‌ی کلاه‌برداری ۸ میلیون دلاری ارز دیجیتال در تایوان دستگیر شدند

بیش از دوازده مظنون در تایپه (پایتخت تایوان) به جرم دست داشتن در کلاه‌برداری ۸ میلیون دلاری ارزهای دیجیتال دستگیر شدند. این کلاه‌برداری پیرامون ارز دیجیتالی به نام IBCoin شکل گرفته که به نظر می‌رسد قصد بالا کشیدن پول سرمایه‌گذاران تایوانی را داشته است.

سال ۲۰۱۸ برای صنعت ارزهای دیجیتال، سال بدی بود. در این سال حدود ۳ میلیارد دلار خسارت در اثر کلاه‌برداری‌های ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاران وارد شد. گفته می‌شود که این مورد یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های امسال در آسیا بوده و در تایوان سر و صدای زیادی کرده است.

افشای کلاه‌برداری

اداره‌ی تحقیقات جنایی تایوان (CIB)، بیانیه‌ای در روز شنبه منتشر کرد که طبق آن، ۱۵ مظنونی که به نظر رسیده در جریان این کلاهبرداری بزرگ بودند، دستگیر شده‌اند .طی این کلاهبرداری از ۳۰ سرمایه‌گذاری مبلغی بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار تایوان معادل ۸.۱۵ میلیون دلار آمریکا اخاذی شده است.

با اینکه در حال حاضر، جزئیات کمی در دسترس است، نشریه‌ی خبری تایوان در کنفرانس مطبوعاتی‌ای که توسط رئیس پلیس تحقیقات CIB، لی چی هسون برگزار شده در این خصوص گزارش داده است.

لی تاکید کرد که ۱۵ مظنون در جریان دو دستبرد در ۹ و ۱۷ ژانویه بازداشت شدند. او همچنین خاطرنشان کرد که رئیس این گروه فردی به نام لین (Lin) بوده که در بین دستبردها دستگیر شده است.

ظاهرا خود رئیس پلیس یعنی لی نیز از ارتباطات خود استفاده کرده و مقداری کمی IBCoins به ارزش ۱.۵ دلار تایوان در سال ۲۰۱۷ خریده است. گروه خلافکاران سرمایه‌گذاران را فریب داده و آنها را ترغیب کرده تا IBCoin را با قیمت ۵۰ الی ۱۰۰ دلار به ازای هر مقدار بخرند و به آنها وعده‌ی بازگشت سرمایه‌ی چندین برابر را داده بودند که هرگز محقق نشد.

15 مظنون پرونده‌ی کلاه‌برداری 8 میلیون دلاری ارز دیجیتال در تایوان دستگیر شدند

زندگی تجملاتی، حقه کلاهبرداران

به نظر می‌رسد این گروه از پول‌های سرمایه‌گذاران استفاده کرده و یک زندگی تجملاتی با اتومبیل‌های فوق لوکس برای خود تشکیل داده و سپس آن را در شبکه‌های اجتماعی خود برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر تبلیغ کرده‌اند. زمانی که سرمایه‌گذاران پول خود را با IBCoins مبادله کردند، هیچ گاه بازگشت سرمایه‌ای را دریافت نکرده‌اند.

مقامات محلی اینچنین گفته‌اند که IBCoin چیزی بیش از یک شعار نبوده و عملا بی ارزش است. در بخشی از  دستبردها، CIB ظاهرا ۲.۰۲ میلیون دلار تایوان معادل ۷۰,۰۰۰ دلار آمریکا را ضبط کرده است. موارد دیگر شامل چندین وسیله‌ی نقلیه‌ی لوکس و شواهدی از نقشه‌ی کتبی کلاه‌برداری ارز دیجیتال IBCoin تایوان هستند.

هر ۱۵ مظنون، متهم به کلاه‌برداری شدند، به گزارش CIB، پرونده‌ی مظنونین به اداره‌ی دادستانی تایپه منتقل شده و تاریخ رسمی دادگاه توسط این اداره تعیین خواهد شد.

منبع: ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه