رئیس بانک مرکزی آمریکا: شرکت‌های خصوصی نباید در ساخت ارز دیجیتال ملی دخالت کنند

رئیس بانک مرکزی آمریکا: شرکت‌های خصوصی نباید در ساخت ارز دیجیتال ملی دخالت کنند

رئیس بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه در اظهارنظری گفت که در ساخت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، نیازی به حضور سازمان‌های خصوصی نیست.

به گزارش کوین دسک، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در صحبت‌های پیش از دستور کمیسیون خدمات مالی مجلس، گفت ایده دلار دیجیتال که یک نسخه بلاک چینی از ارز ذخیره جهانی فعلی است، پیچیده است و فدرال رزرو آن را جدی گرفته است. اما قبل از اینکه این پروژه ایجاد و پیاده‌سازی شود، باید به خوبی موردمطالعه قرار گیرد. با این حال، پاول در پاسخ به سوال تام امِر (Tom Emmer)، سناتور جمهوری‌خواه، گفت که معتقد است نهادهای خصوصی نباید نقشی در طراحی دلار دیجیتال داشته باشند.

پاول در این مورد گفت:

معتقدم که این موضوع (ارز دیجیتال ملی)،‌ چیزی است که باید توسط بانک‌های مرکزی طراحی شود. بخش خصوصی در ایجاد عرضه پول نقشی ندارد، این کاری است که بانک‌‌های مرکزی انجام می‌دهند.

سؤال امِر به طور خاص در مورد طرح دلار دیجیتال بود که قبل از این توسط کریستوفر جیانکارلو (J. Christopher Giancarlo)، رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا، دنیل گورفین (Daniel Gorfine)، مدیر ارشد نوآوری و دیوید تریت (David Treat)، مدیر شرکت اکسنچر (Accenture) پیشنهاد شده بود. این پروژه یک دلار دیجیتال را ارائه می‌کند که در اصل فدرال رزرو آن را صادر کرده است، اما طراحی آن با همکاری بخش خصوصی صورت گرفته و از طریق یک سیستم بانکی دولایه، نظیر آنچه در حال حاضر در ایالات متحده به کار گرفته می‌شود در دسترس است.

پاول گفت ممکن است افکار عمومی مردم پذیرای این موضوع نباشد که کارمندان شرکت‌های خصوصی مسئولیت تأمین پول را برعهده بگیرند؛ چراکه شرکت‌های خصوصی پاسخگوی «منافع عمومی» نیستند.

با این حال، ظاهرا این ایده هنوز هم در دست بررسی است. پاول گفت گروهی از بانک‌های مرکزی برای بحث در مورد این موضوع،‌ درک بهتر مفهوم، ارزیابی پیامدهایِ استفاده از این ارزها و بررسی نگرانی‌های مربوط به امنیت سایبری گرد هم آمده‌اند. پاول در ادامه خاطرنشان کرد:

اگر قرار است موضوع ارز دیجیتال ملی به نفع اقتصاد ایالات متحده و ارز ذخیره جهانی یعنی دلار باشد، پس ما باید به این حیطه وارد شده و قبل از دیگران و بهتر از آنها، این موضوع را درک کنیم. بنابراین، به سختی روی آن کار می‌کنیم.

پاول همچنین نگرانی‌هایی را درباره توانایی کنترل فدرال رزرو بر دلار دیجیتال فرضی مطرح کرد. او گفت یافتن یک نقطه تعادلی برای داشتن اطلاعات بیش از حد در مورد تراکنش‌های مردم (رعایت حریم خصوصی) و نداشتن اطلاعات کافی (برای آگاهی از جرایم مالی)، یک مشکل بسیار بزرگ است.

وی همچنین نگرانی‌ها درباره استفاده از یک نسخه توکنیزه شده‌ی دلار و پیامدهای انتظار بیش از حد طولانی برای مدرن‌سازی ارز را تصدیق کرد. وی در این باره اظهار داشت:

این وظیفه ماست که موضوع ارز دیجیتال ملی را به خوبی درک کنیم. ما نمی‌خواهیم یک روز صبح از خواب بیدار شویم و ببینیم که دیگر دلار ارز ذخیره جهانی نیست و ما از یک تحول فناورانه عقب مانده‌ایم. ما اجازه نخواهیم داد که این اتفاق بیفتد؛ اما همزمان سؤالات بسیاری وجود دارد که قبل از اینکه بخواهیم یک ارز دیجیتال بانک مرکزی راه‌اندازی کنیم، باید به آنها پاسخ دهیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه