استلار به دنبال حذف تورم؛ تعداد سکه‌ها محدود می‌شود!

استلار به دنبال حذف تورم؛ تعداد سکه‌ها محدود می‌شود!

قرار است که در به‌روزرسانی جدید ارز دیجیتال «استلار» (XLM) ویژگی تورم و نامحدود بودن سکه‌ها برداشته شود.

به گزارش «کوین تلگراف» و بر اساس پستی که روز گذشته (۸ مهر) در وبلاگ «بنیاد توسعه استلار» (SDF) منتشر شد، توسعه‌دهندگان این ارز به دنبال حذف تورم از آن هستند. به‌ گفته آنها چنین قابلیتی از اهداف اصلیش فاصله گرفته و کارایی‌های لازم را ندارد.

در پست وبلاگ آمده است که در نسخه ۱۲، دیگر شاهد ویژگی تورمی نخواهیم بود. البته برای نهایی شدن این تصمیم و حاصل شدن توافق جمعی، یک رای‌گیری اتفاق خواهد افتاد. در این پست آمده است:

پس از دریافت نظرات همه مشترکان در خصوص نقاط ضعف و قوت خود، بنیاد توسعه استلار از اعتبارسنج‌های شبکه می‌خواهد تا درخواست زیر را مورد بررسی قرار دهند:

به عقیده ما غیرفعال کردن مکانیزم تورم فعلی مفید خواهد بود. این تغییر در نسخه ۱۲ از استلار کور (Stellar Core) اجرا خواهد شد. صمیمانه از اعتبارسنج‌ها می‌خواهیم تا رای بر اجرای این تغییر بدهند.

اعتبارسنج‌های شبکه تا ۲۸ اکتبر (۶ آبان) باید نسخه ۱۲ را نصب کنند. در این تاریخ توسعه‌دهندگان نتایج را بررسی خواهند کرد.

در نسخه اصلی استلار ابزاری تورمی قرار داشت که به پروژه امکان کسب سرمایه بیشتر از طریق پرداخت‌های شبکه را می‌داد. این در حالی است که از سال ۲۰۱۴ و تغییر شرایط، برنامه‌های ابتدایی کارایی لازم را از خود نشان ندادند. بنیاد توسعه استلار در این خصوص می‌افزاید:

پنج سال بعد و پس از چند میلیون حساب، مشخصا می‌توان گفت که تورم نتوانسته هدف خود را اجرا کند. به جای آنکه سود حاصل از ویژگی تورم صرف ساخت پروژه‌ها بر روی استلار شود، بخش اعظمی از کاربران با پیوستن به استخرها به دنبال برداشتن این سود برای خودشان هستند.

در صورت به نتیجه نرسیدن رای‌گیری در خصوص تورم، توسعه‌دهندگان مجبور خواهند بود تا این ویژگی را دوباره در نسخه بعدی یعنی ورژن ۱۳ به استلار اضافه کنند. نمی‌توان دقیقا مشخص کرد که قیمت استلار نسبت به این خبر چه رفتاری از خود نشان خواهد داد. با این حال محدود شدن سکه‌های استلار و برداشته شدن تورم ۱ درصدی سالانه، با در نظر گرفتن کاربردی شدن این ارز دیجیتال می‌تواند به ارزشمند شدن آن در طول زمان کمک بیشتری کند.

بر اساس گزارش ماه گذشته، استلار تایید کرد که با آغاز همکاری خود با پیام‌رسان رمزنگاری شده کی‌بیس (Keybase)، ۱۲۰ میلیون دلار استلار (XLM) ایردراپ خواهد کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
امین■
امین■
4 سال و 4 ماه قبل

من فکر میکردم همیشه کدهای رمز ارزها ثابته ! آیا تغییرات بیشتری هم میتوان اعمال کرد؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال و 4 ماه قبل
پاسخ  امین■

سلام
بله، فقط برای اعمال اون‌ها باید جامعه اون که شامل تایید‌کنندگان تراکنش و توسعه‌دهندگان میشه باهاش راضی باشن