ماینرهای اتریوم مخالف کاهش ۷۵ درصدی پاداش بلاک‌ها هستند

ماینرهای اتریوم مخالف کاهش ۷۵ درصدی پاداش بلاک‌ها هستند

طرح پیشنهادی جدید بهبود اتریوم موسوم به EIP-2878 با سیل انتقادات ماینرها مواجه شده است. آنها مدعی‌اند این طرح، امنیت شبکه اتریوم را کاهش می‌دهد. آن‌طور که پیداست طرح EIP-2878 پاداش بلاک را ۷۵ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش کوین تلگراف، طرح پیشنهادی جدید بهبود اتریوم، انتقاد شدید ماینرها را در پی داشته است. آنها می‌گویند دست‌هایی که در پس پرده این طرح قرار دارند، علاقه چندانی به امنیت شبکه اتریوم ندارند و بیش از همه بر منافع سرمایه‌گذاران متمرکز هستند.

طرح EIP-2878 پیشنهاد می‌دهد که پاداش‌های بلاک با کاهشی ۷۵ درصدی از ۲ اتر به‌ازای هر بلاک به ۰.۵ اتر کاهش یابد. آن‌طور که پیداست، نزدیک‌کردن نرخ تورم اتریوم به نرخ تورم بیت کوین و حفظ قدرت خرید اتر از جمله دلایل ارائه این طرح هستند.

گفتنی است جان لیلیچ (John Lilic)، مدیرعامل شرکت کانسنسیس (ConsenSys) با همکاری جروم دی تیچی (Jerome de Tychey)، مدیر بخش کامیابی مشتریان لجر در تاریخ ۱۱ اوت (۱۹ مرداد)، این طرح را در انجمن ساحران اتریوم (Ethereum Magicians) همراه با توضیحی تفصیلی مطرح کردند. گفتنی است انجمن ساحران اتریوم، محفلی است که در آن توسعه‌دهندگان و ماینرها می‌توانند انتقادات و پیشنهادهای خود را پیرامون طرح‌ها ابراز کنند.

پس از انتشار این طرح، ماینرها به‌ویژه آنهایی که از پردازنده‌های گرافیکی یا GPU برای استخراج استفاده می‌کنند، نسبت به طرح پیشنهادی جدید، واکنش تندی نشان دادند؛ چرا که افت پاداش بلاک پیش‌بینی‌شده در این طرح، دوبرابر بیشتر از کاهش پاداش پیشین در شبکه اتریوم است و می‌تواند احتمال وقوع حمله ۵۱ درصدی را افزایش دهد.

تیم بیکو (Time Beiko)، مدیر محصول پگاسیس (PegaSys) معتقد است:

این کاهش واقعا چشم‌گیر است؛ چراکه ما پیش‌تر طی چندین مرحله، کاهش پاداش بلاک از ۵ به ۳ (منفی ۴۰ درصد) و سپس از ۳ به ۲ (منفی ۳۳ درصد) اتر را شاهد بوده‌ایم و اکنون می‌خواهیم پاداش را با کاهشی ۷۵ درصدی از ۲ به ۰.۵ اتر برسانیم.

وی در ادامه می‌گوید:

به‌‌نظر من، مهم‌ترین مسئله‌ای که در این طرح، باید مورد توجه قرار گیرد، امنیت شبکه اتریوم است. امنیت شبکه نیز مشتمل بر این است که چگونه می‌توانیم مطمئن شویم که احتمال وقوع حمله ۵۱ درصدی در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد و از سویی دیگر، چگونه می‌توان مجموعه متنوعی از ماینرها را در شبکه اتریوم در کنار هم حفظ کرد.

کاربر دیگری در واکنش به طرح پیشنهادی جدید نوشته است:

ای‌سیک‌ها در مقایسه با کارت‌های گرافیک، بسیار سودآورتر هستند و هرگونه کاهشی در پاداش‌های بلاک بدون ایجاد تغییرات در الگوریتم می‌تواند بقیه کارت‌های گرافیک را از شبکه اتریوم حذف و زمینه را برای سلطه کامل ای‌سیک‌ها بر این شبکه فراهم کند.

جیمی توماس (Jimmy Thommes)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار بیت کپیتال گروپ (Bit Capital Group) نیز می‌گوید که اتریوم نباید دست به تقلید کورکورانه از نرخ تورم بیت کوین بزند؛ چرا که بیت کوین، شبکه‌ای دیرپاتر است و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند. علاوه‌براین، این طرح پیشنهادی، به ماینرها این حس را القا می‌کند که نادیده گرفته شده‌اند. توماس می‌افزاید:

برخورد با ماینرها همچون یک بلای گریزناپذیر، بسیار ناخوشایند است. اینکه عده‌ای می‌خواهند با پرداخت کمترین هزینه به ماینرها آن‌ها را مجاب کنند تا زمان تکمیل فرایند گذار به اتریوم ۲.۰ دستگاه‌های خود را روشن نگه دارند، توجیه‌پذیر نیست.

گفتنی است که بسیاری از فعالان جامعه اتریوم و ماینرها با کاهش پاداش بلاک، مخالفتی ندارند؛ چراکه این شبکه، فاقد یک سازوکار هاوینگ داخلی همانند بیت کوین است و برای کنترل نرخ تورم به طرح‌های پیشنهادی یا همان EIP‌ها متکی است. مسئله اصلی، میزان کاهش پاداش بلاک است و بسیاری پیشنهاد داده‌اند تا این میزان به‌جای ۰.۵ اتر به ۱.۵ یا ۱ اتر کاهش یابد. یکی از کاربران ردیت نیز می‌گوید که اگرچه ماینرها توانستند در سال ۲۰۱۷ درآمد بسیاری را به جیب بزنند، اما این مسئله نباید درآمد فعلی آنها را تحت‌تأثیر قرار دهد. وی نوشته است:

آیا آن‌ها [پیشنهاددهندگان طرح جدید] بودند که اجازه دادند ماینرها در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بتوانند پول زیادی به دست بیاورند؟ مطمئن هستید؟ آیا کاهش درآمد ماینرها قرار است جبران مافاتی برای درآمد هنگفت آن‌ها در گذشته باشد؟ من که این‌طور فکر نمی‌کنم.

کاربر دیگری نیز نوشته است که ارائه این طرح پیشنهادی، نابهنگام بوده است؛ چرا که انتقال تتر به شبکه OMG می‌تواند به‌طور چشم‌گیری کارمزدهای پرداختی به ماینرها را کاهش دهد.

به‌گفته هادسون جیمسون (Hudson Jameson)، توسعه‌دهنده سرشناس اتریوم، این طرح نسبتا جدید است و جامعه اتریوم حمایت چندانی از آن نمی‌کنند. جیمسون می‌گوید که بهتر است این طرح ذیل طرح EIP-1559 گنجانده شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
امین
امین
3 سال قبل

بعدش قیمتش حتمآ باید ۴ برابر بشه؟

امین بیباک
امین بیباک
3 سال قبل

یک داستان دیگه هم اینه که dag size - epoch کارت های 4گیگابایت فقط تا آخر دسامبر 2020 میتونه جوابگو باشه و بعد از اون دیگه نمیشه با کارت های 4گیگ ماین کرد.
اما چندتا جای دیگه هم شنیدم و خوندم که 56رصد شبکه اتریوم با کارت های 4گیگابایت داره ساپورت میشه و این حجم بسیار زیادی هستش و با خروج این همه ماینر باز هم میتونه شبکه رو به خطر بندازه. آیا واقعا نمیشه فکری برای این 4گیگی ها کرد؟
و اگر واقعا این همه ماینر از شبکه اتریوم بیوفتن بیرون بدون شک یا کارت هاشون رو میفروشن یا مجبور میشن که برن کوین دیگه ای رو ماین کنن. و من خیلی کنجکاو هستم که ببینم اون کوین ها کدوما هستن که روشون سرمایه گذاری کنم.