بانک مرکزی درباره فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال هشدار داد

بانک مرکزی درباره فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال هشدار داد

بانک مرکزی در واکنش به گسترش استخراج بیت کوین در کشور اعلام کرد که تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده است، این بانک ضمن تاکید مجدد به فعالان حوزه پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶.۱۰.۹ سی‌امین جلسه «شورای عالی مبارزه با پولشویی» در خصوص رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، موارد و نکات زیر را به آگاهی می‌رساند:

۱. انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

۲. تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.

۳. هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره‌ای بلوک و کسب و کارهای مرتبط با آن،‌ متوجه ناشر(ین)،‌پذیرنده‌(گان) و یا متعاملان آن است.

۴. موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می شود.

براساس آنچه در متن اطلاعیه آمده، اشاره‌ای به غیرقانونی بودن خرید و فروش ارزهای دیجیتال نشده است. همچنین استفاده از ارزهای دیجیتال یا نگهداری آن‌ها به عنوان یک عمل غیرمجاز تعریف نشده است.

گفتنی است که بهمن ماه سال گذشته بانک مرکزی، نسخه پیش‌نویس سیاست‌نامه حوزه ارزهای دیجیتال را منتشر کرد. بر اساس این پیش‌نویس «صدور و انتشار این نوع رمزارزها در اختیار توسعه‌دهندگان آن است و بانک مرکزی در این زمینه امکان پذیرش نقش و مسئولیتی ندارد»

تصمیم‌گیری نهایی در مورد تصویب یا عدم تصویب این پیش‌نویس هنوز صورت نگرفته است.

 

 

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
امیر حسین
امیر حسین
4 سال و 9 ماه قبل

ببین بیت چیه که اینام ازش میترسن ? ترامپم که ترسید توئیت زد اونورم کشورای دیگه ????

سعید
سعید
4 سال و 9 ماه قبل

داداچ بیدار شو ???
گفتی قانونه چه سالی؟؟؟

عارف
عارف
4 سال و 9 ماه قبل

هیچی دیگه