کلاهبرداری ۲.۷ میلیون دلاری توسط یک ICO در کره جنوبی

کلاهبرداری ۲.۷ میلیون دلاری توسط یک ICO در کره جنوبی

اگر چه در حال حاضر ترس از کلاه برداری در فضای نوپای صنعت ارزهای دیجیتال بیش از حد اغراق شده است، اما با استناد به گزارش‌های رسیده از روز جمعه، استارت آپی واقع در کره‌ جنوبی با محوریت ارزهای دیجیتال در پی خروج ناگهانی مبالغ سرمایه گذاران خصوصی، سرمایه‌ای بالغ بر چندین هزار اتریوم را به تاراج برد.

یکی از منابع خبری موثق و مورد اعتماد در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در داخل و خارج از کشور کره جنوبی به نام BlockchainROK، در حساب توئیتری خود، با انتشار این خبر اعلام کرد:

صرافی جدید کره‌ای به نام Pure Bit با کلاه برداری و بیرون کشیدن مبالغ سرمایه گذاران خصوصی به ارزش ۱۳ هزار اتریوم، کانال‌های Kakao را خالی کرده و وبسایتش را نیز از دسترس خارج کرده است. از این رو نمی‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی باشیم. زمانی که حقوق مردم را پایمال کنید، نتیجه این رفتار با شدت بیشتری برخواهد گشت.

به نقل از BlockchainROK، صرافی Pure Bit یک ICO بود که با هدف راه‌اندازی صرافی دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌ای به ارزش ۱۳ هزار اتریوم (۲.۷ میلیون دلار) طی دوره جذب سرمایه‌ جمع‌آوری کرده و بلافاصله این سرمایه را به کیف های پول شخصی خود انتقال داد.

کلاهبرداری 2.7 میلیون دلاری توسط یک ICO در کره جنوبی

پس از این رویداد تاسف‌بار در تاریخ ۹ نوامبر، چند روز قبل از پایان یافتن مرحله اول پیش‌فروش، سرمایه‌گذاران با اعتراض در شبکه‌های اجتماعی ادعا کردند که کانال‌های Kakao (پلتفرم پیام‌رسانی) این پروژه به تدریج در حال حذف اعضای خود می باشد. علاوه بر این وب‌سایت Pure Bit نیز به سرعت از دسترس خارج شده و بازدید کنندگان این سایت با پیام «دسترسی به این سایت امکان پذیر نمی باشد» مواجه شدند. نه چیزی بیشتر و نه کمتر!

به طرز جالبی این خبر پیش از استراتژی ظاهری این استارت‌آپ برای راه‌اندازی این صرافی در اواخر ماه نوامبر منتشر شد. این کلاه‌برداری موجب شد سرمایه‌گذاران و مهم تر از آن، کل صنعت ICO و ارزهای دیجیتال سردرگم و ناامیدتر شوند.

اما ممکن است برای شما جای سوال باشد که چه عاملی باعث ترغیب سرمایه‌گذاران به پرداخت میلیون‌ها دلار به این استارت آپ شد؟

کلاهبرداری 2.7 میلیون دلاری توسط یک ICO در کره جنوبی

بنا بر اعلام یکی از وب‌سایت های خبری، نسخه‌ای بایگانی شده از صفحه وب Pure Bit نشان می دهد که این شرکت قصد داشت تا یک سکه ماینینگ مبتنی بر اتریوم به نام PURE راه‌اندازی کند که به صاحبان این توکن اجازه می داد بر حسب میزان دارایی خود، در سود صرافی نیز سهیم باشند.

با نگاهی دقیق‌تر، بایگانی این سایت نشان می‌دهد که بر اساس تبلیغات ظاهری این ICO، قرار بر این بوده که دارندگان PURE در طول زمان توکن های بیشتری به دست آورده و همچنین بتوانند از ۳۰ درصد تخفیف در کارمزد مبادلات استفاده کنند. از سوی دیگر این سازمان مرموز، ادعا کرده بود که ۹۰ درصد از توکن های PURE را در یک دوره ماینینگ سه ساله خواهد سوزاند. با این ادعا، این پروژه احتمالاً در جذب و اغوای سرمایه گذاران ساده لوح موفق بوده است.

با استناد به BlockchainROK، بنیان گذار Pure Bit پس از کلاه‌برداری و خروج سرمایه، یک پیام نهایی تحت عنوان «متاسفم» را در حساب Kakao خود به‌ جا گذاشته است. وی با اینکه می‌تواند متأسف باشد اما ۱۳ هزار اتریوم به سرقت برده که این مسئله می‌تواند سرمایه‌گذاران را که احتمالاً در شوک مالی به سر می برند، وادار به گفتگو با مقامات محلی کند.

با این حال نگرانی‌هایی مبنی بر عدم توانایی مقامات کره‌ای برای رهگیری کلاهبرداران وجود دارد و با توجه به ناپدید شدن غیرعادی عوامل Pure Bit، بنا به شایعاتی انتظار می رود که رگولاتورهای این کشور آسیایی، موضعی منفی علیه ICOها اتخاذ کنند.

منبع: ethereumworldnews

 

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
محمد حسین مصطفوی
محمد حسین مصطفوی
5 سال قبل

خوب اشتباه کرده فرار کرده ، حجم معاملات یک صرافی بیشتر از ایناست ، چند وقت پیش یک صرافی داخل ایران مدعی شده بود که طی یک سال یک میلیون دلار برای کشور ارز آوری داشته ،اگه این صرافی فراری فقط به فی معامله بسنده می کرد خیلی بیشتر از این نا گیرش میومد

محمود پیراسته
محمود پیراسته
5 سال قبل

شما فقط درامد یک صرافی رو میبینید
یه صرافی برای شروع کلی خرج داره
کلی تبلیغات می خواد
خرج کارمند ها
خرج سرور

اینا برای یه ادم سودجو یعنی دردسر
راحت میره یه کلاهبرداری میکنه و تموم

رضا
رضا
5 سال قبل

کلا چیزه جالبی نبود, وسط تبدیل ارز ازت مدارک میخاست(عکس سلفی با پاسپورتو اینا)