هاوینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ نگاهی به کد ضد تورمی بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ نگاهی به کد ضد تورمی بیت کوین

این سوال همیشه در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به بیت کوین وجود داشته است که آیا ساتوشی ناکاموتو اشتباهی در کدهای مرتبط با هاوینگ مرتکب شده است؟ آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) با بررسی کدهای بیت کوین در مورد هاوینگ به این سوال پاسخ می‌دهد.

به گزارش کوین تلگراف، آندریاس آنتونوپولوس، از مشهورترین چهره‌های حوزه بیت کوین، در اظهارنظر تازه خود به توضیح کارکرد کدهای هاوینگ موجود در بیت کوین کور (Bitcoin Core) پرداخته است. این کدها مسئولیت کنترل جزئیات نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین را بر عهده دارند.

هاوینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ نگاهی به کد ضد تورمی بیت کوین
بخشی از کدهای بیت کوین

هر بار که یک بلاک بیت کوین بررسی یا استخراج می‌شود، تابعی با عنوان «GetBlockSubsidy» اجرا می‌شود. این تابع تعیین می‌کند که میزان صحیح از پاداش بلاک چقدر است. خط ۱,۲۴۰، چرخه هاوینگ را محاسبه و شماره بلاک فعلی را تقسیم بر ۲۱۰,۰۰۰ می‌کند. این میزان همان فاصله بین هاوینگ است. در زمان نگارش این مطلب، در بلاک شماره ۶۲۹,۳۶۹ قرار داریم، اگر آن را تقسیم بر ۲۱۰,۰۰۰ کنیم، ۲.۹۹ بدست خواهد آمد. این عدد به ما می‌گوید که ۲ هاوینگ را پشت سر گذاشته‌ایم (به یاد داشته باشید که عدد اعشار در این معادله حذف می‌شود). با استفاده از این اطلاعات، کد می‌فهمد که دو هاوینگ انجام شده است و به همین دلیل هاوینگ بعدی در بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۰ خواهد بود.

خطوط ۱,۲۴۲ و ۱,۲۴۳، به منظور اصلاح اشتباه ساتوشی در کد اصلی ایجاد شده‌اند. در کد اولیه این امکان وجود داشت که پاداش استخراج بیش از ۶۴ بار نصف شود. با استفاده از این کد، عدد کلی از پروتکل بیت کوین حذف شد.

خط ۱,۲۴۵ پاداش ابتدایی بلاک (۵۰ بیت کوین) را ضرب در میزان ثابت «COIN» می‌کند که معادل ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ساتوشی است. جالب اینجاست که هیچ بیت کوینی در کد بیت کوین وجود ندارد و تنها از ساتوشی استفاده می‌شود.

خط ۱,۲۴۷، میزان صحیح پاداش بلاک را برای بلاک فعلی محاسبه می‌کند. این خط، از یک عملیات بیتی برای محاسبه این رقم استفاده می‌کند، چرا که دقت بیشتری به نسبت محاسبات معمول ریاضی دارد. پاداش بلاکی که در خط ۱,۲۴۵ محاسبه شده بود با توجه به پاداش فعلی بلاک اصلاح می‌شود. در بلاک فعلی شرح معادله به شکل زیر است:

۱,۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی یا ۱۲.۵ بیت کوین = ۲ به توان ۲ ÷ ۱۰۰,۰۰۰.۰۰۰ * ۵۰

در نهایت، خط ۱۲۴۸، زمانی که یک تابع دیگر یا هر مکانیزم دیگری به آن نیاز داشت، این رقم را به عنوان پاسخ نمایش می‌دهد.

چهار روز دیگر شاهد نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین خواهیم بود؛ به عبارت دیگر، هاوینگ تنها ۶۳۱ بلاک با ما فاصله دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
پیروز
پیروز
۴ سال قبل

مرسی
مختصر و مفید بود.

حامد رسولی
حامد رسولی
۴ سال قبل

کلا نفهمیدم چی شد
ولی خدا کنه باعث بشه قیمتش بره بالا