۱۳ سال پیش در چنین روزی ساتوشی ناکاموتو آخرین پیام عمومی خود را منتشر کرد

۱۳ سال پیش در چنین روزی ساتوشی ناکاموتو آخرین پیام عمومی خود را منتشر کرد

ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، آخرین پست عمومی خود را ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ (۲۱ آذر ۱۳۸۹) در انجمن بیت کوین تاک (Bitcoin Talk) منتشر کرده بود. او در این پست گفته بود که «کارهای بیشتری برای بهبود امنیت بیت کوین در برابر حملات DoS باید انجام شود». با‌این‌حال، ناکاموتو مدتی کوتاه پس از آن نیز با چند توسعه‌دهنده بیت کوین از جمله گاوین آندرسن و مایک هرن در ارتباط بود.

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، آخرین پیام خود را ۱۲ سال پیش منتشر کرد
آخرین پست عمومی ساتوشی ناکاموتو در انجمن بیت کوین تاک

پست ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ در انجمن بیت کوین تاک، آخرین پیام عمومی ناکاموتو به حساب می‌آید. با این حال شواهد نشان می‌دهد او آخرین پیام خصوصی خود را کمی بعد از این پست، به یک توسعه‌دهنده به نام مایک هرن ارسال کرده است. ناکاموتو در این پیام که در قالب ایمیل ارسال شده بود، گفته بود که خیالش از بابت بیت کوین راحت است و به سراغ کار بر روی پروژه‌های دیگر می‌رود.

بنابراین می‌توان گفت ناکاموتو در ۲۳ آوریل ۲۰۱۱ (۶ اردیبهشت ۱۳۹۰) با ارسال این پیام خداحافظی، جامعه ارزهای دیجیتال را ترک کرده است. او در این ایمیل گفته بود:

به کار روی پروژه‌های دیگری مشغول شدم.

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، آخرین پیام خود را ۱۲ سال پیش منتشر کرد
آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو به توسعه‌دهنده‌ای به نام مایک هرن ارسال شده است

طی سال‌های گذشته، بیت کوین از یک پروژه گمنام و مشکوک به یک دارایی مالی با ارزش بازار یک تریلیون دلاری تبدیل شده و توجه دولت‌ها، مؤسسات مالی، سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها را به خود جلب کرده است. علیرغم ده‌ها تئوری محتمل، هویت ساتوشی ناکاموتو همچنان مبهم باقی مانده است و یک میلیون بیت کوینی که تخمین زده شده متعلق به اوست، همچنان در جای خود مانده‌اند و کسی اقدام به انتقال آنها نمی‌کند.

ثروت ساتوشی ناکاموتو با قیمت ۴۲٬۳۰۰ دلاری فعلی بیت کوین، بیش از ۴۲میلیارد دلار برآورد می‌شود. با رسیدن قیمت بیت کوین به ۶۸٬۷۸۹ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)، او می‌توانست در لیست ۲۰ فرد ثروتمند جهان قرار بگیرد.

رمز و راز پیرامون ساتوشی ناکاموتو، در سال ۲۰۲۱ موضوع مصاحبه کوین تلگراف با داستین دی ترامل (Dustin D. Trammell) شده بود. ترامل یکی از اولین سایفرپانک‌هایی است که بیت کوین را استخراج کرد. در مصاحبه مذکور ترامل گفت که بعید است که ناکاموتو قبل از بیت کوین، بر روی پروتکل پول الکترونیکی دیگری کار کرده باشد. او این موضوع را با توجه به تعصب‌نداشتن ناکاموتو در به‌کارگیری فناوری‌های جدید مطرح کرد.

او توضیح داد:

با نگاهی به گذشته، به نظر نمی‌رسد که ساتوشی در پی حل یک مسئله فنی بوده باشد، بلکه او یک دغدغه اجتماعی داشته است. او مشکلی ساختاری با سیستم مالی سنتی داشت. در آن مقطع، او بر روی مسئله فناوری متمرکز بود؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که برخی نکات فلسفی نادیده گرفته شده یا کم‌ارزش قلمداد شده و توجه کافی به آن صورت نگرفته باشد.

اگرچه بیت کوین هنوز نتوانسته تمام انتظاراتی را که در وایت‌پیپر اصلی سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) مطرح شده است برآورده کند، اما سیاست پولی اثبات‌شده‌اش، آن را به یک ابزار ذخیره ارزش جذاب تبدیل کرده است. در حال حاضر، تعبیر بیت کوین به «طلای دیجیتال» در بین سرمایه‌گذاران رواج پیدا کرده است. مشخص نیست که آیا ساتوشی ناکاموتو بار دیگر ظاهر خواهد شد یا خیر، یا اینکه او اصلاً هنوز زنده است یا نه. نکته دارای اهمیت این است که جامعه ارزهای دیجیتال با موضوع ناشناسی بنیان‌گذارش، کنار آمده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

67 دیدگاه
حسن
حسن
3 ماه و 26 روز قبل

ی نوبل اقتصاد بگیر قبل مرگ....

کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
4 ماه قبل

13 سال سکوت👀👀

Sepehr
Sepehr
4 ماه قبل

حالا اگه ایرانی بود همه جا رو خبر می‌کرد با هزار ادعا و پکیج های آموزشی و فروش رویا

محمود
محمود
2 سال و 10 ماه قبل

سلام لطفا اموزش کامل ساخت توکن روی بلاک چین استلار رو قرار بدین ممنون

Farzad
Farzad
2 سال و 11 ماه قبل

بیایید برای ساتوشی ناکاموتو دعا کنیم 😁

Hosein
Hosein
2 سال و 11 ماه قبل

به نظرم ساتوشی ناکاموتو بیل گیتس هست
علت مخالفتش هم با ارزهای دیجیتال میتونه ترفندی باشه برای جذاب تر کردن این بازار
کاری که تو تبلیغات خیلی معمول هست 🤔

Dogessag
Dogessag
2 سال و 11 ماه قبل

ساتوشی شخص نیست

Thr
Thr
2 سال و 11 ماه قبل

یا حضرت ساتوشی

محمدرضا
محمدرضا
2 سال و 11 ماه قبل

ساتوشی ناکاموتو؟ ما ب اسم ایلان ماسک میشناسیمش 😍😍😍😍😍

IQ signal
IQ signal
2 سال و 11 ماه قبل

بیت کوین ادم فضایی ها ساختن