استخر سهام‌گذاری Rocket Pool امکان برداشت سریع‌تر از اتریوم ۲.۰ را فراهم خواهد کرد

استخر سهام‌گذاری Rocket Pool امکان برداشت سریع‌تر از اتریوم ۲.۰ را فراهم خواهد کرد

یک پلتفرم سهام‌گذاری اتریوم ۲.۰ با نام راکت پول (Rocket Pool) قصد دارد خدمات سهام‌گذاری با قابلیت برداشت آنی سرمایه‌های سهام‌گذاری‌شده ارائه کند.

به گزارش کوین تلگراف، قراردادهای برداشت برای اترهای سهام‌گذاری‌شده در شبکه اتریوم ۲.۰، در سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱ در دسترس سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. با عرضه این قراردادها، خدمات‌دهندگان غیرمتمرکز اتریوم ۲ مثل راکت پول (Rocket Pool) می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، اترهای سهام‌گذاری‌شده در قرارداد سپرده‌گذاری اتریوم ۲.۰ تا راه‌اندازی فاز ۱.۵ اتریوم، قابل برداشت نخواهند بود. تاکنون چیزی حدود ۹۰۰,۰۰۰ اتر سهام‌گذاری شده است و احتمالاً تا اوایل سال ۲۰۲۱ امکان برداشت آنها وجود نخواهد داشت.

هفته گشته، دنی رایان (Danny Ryan)، توسعه‌دهنده اتریوم، یک طرح پیشنهادی ارائه کرد که بر اساس آن، قراردادهای برداشت ساده روی شبکه ایجاد شوند. او پیش‌بینی کرده است که با استفاده از این قراردادها، «۸۰٪ استفاده‌های قرارداد برداشت» برآورده خواهند شد. رایان با خاطرنشان‌ کردن این مسئله که این طرح نمی‌تواند طیف عملکردی کاملی ارائه دهد، گفت:

قابلیت‌های بهترِ بالقوه بیشتری وجود دارد که نمی‌توان آنها را تا زمانی که بیکن چین به‌صورت کامل راه‌اندازی شود، با طرحی ساده اجرایی کرد، اما به نظر من امکان موفقیت بسیاری از طرح‌ها وجود ندارد.

نباید فراموش کرد که این قراردادها به خودی خود امکان برداشت سرمایه را مهیا نمی‌کنند، اما به استخرهای سهام‌گذاری امکان می‌دهند که در آینده‌ای نزدیک بازپرداخت سهام‌گذاری‌ها را آغاز کنند.

راکت پول (Rocket Pool) یکی از این شرکت‌هاست که مقر آن در استرالیا قرار دارد. راکت پول یک پلتفرم سهام‌گذاری است که به کاربران امکان سهام‌گذاری مبالغ کمتر از ۳۲ اتر را در شبکه اتریوم ۲.۰ می‌دهد. این شرکت به‌تازگی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که منتظر عرضه قراردادهای برداشت است تا بتواند فعالیت خود را آغاز کند.

دیوید روگندایک (David Rugendyke)، بنیان‌گذار راکت پول، با بیان این مسئله که در حال حاضر امکان برداشت سرمایه در اتریوم ۲.۰ وجود ندارد، عنوان کرد:

به‌منظور دموکراتیک‌سازی فرایند سهام‌گذاری در محیط فعلی، پروژه‌ها باید از کاستودین‌های متمرکز برای کنترل کلیدهای برداشت اعتبارسنج‌ها استفاده کنند.

او در ادامه طرح رایان را یک «طرح خارق‌العاده» خواند و افزود:

این موضوع ارزش قربانی‌کردن ارزش‌های بنیادین ما و به خطر انداختن سرمایه‌های کاربران‌مان را ندارد. می‌خواهیم حمایت گسترده خود را از این طرح اعلام کنیم.

به احتمال زیاد، برداشت سرمایه [اصلی] تا بیش از ۱۸ ماه آینده ممکن نخواهد بود. با این حال چیزی که به‌زودی می‌توان به راه‌اندازی آن امیدوار بود، قابلیتِ تعیین‌کردن یک آدرس قرارداد هوشمند اتریوم ۱ است که پس از این مدتِ بیش از ۱۸ ماه، بتواند مبالغ حاصل از برداشت را دریافت کند. این بدان معنا نیست که در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ بتوانید سرمایه خود را برداشت کنید، بلکه به این معناست که یک آدرس که یک قرارداد هوشمند است تعیین کرده‌اید. هدف اول و اصلی ما هم ایجاد یک شبکه بدون نیاز به اعتماد برای سهام‌گذاری بود.

شرکت بلاک چینی کانسنسیس (Consensys) چندی پیش اعلام کرد که راهکار رایان، تنها طرح پیشنهادی موجود نیست. جف کلمن با طرح «Dirt Simple Withdrawal Contract» و جیم مک‌دونالد با طرح «Simple Transfers of Excess Balance» از دیگر راهکارهای ارائه‌شده هستند.

بسیاری دیگر از پلتفرم‌ها هم راهکار و رویکردهای دیگری را برای رفع این مشکل اتخاذ کرده‌اند. به‌عنوان مثال، لیکویید استیک (LiquidStake)، ‌به سهام‌گذاران امکان می‌دهد که با پشتوانه اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده خود، با استیبل کوین USDC‌ وام بگیرند. این کار به‌دلیل ارائه نقدینگی بیشتری صورت گرفته است. کوین بیس هم که یکی از بزرگترین صرافی‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال است، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

همزمان با قفل‌شدن توکن‌های اتریوم ۲.۰ روی بیکن چین، کوین بیس امکان معامله اتریوم ۲ با اتریوم ۱ و دیگر ارزهای پشتیبانی‌شده را با هدف فراهم‌کردن نقدینگی فراهم می‌کند.

این در حالی است که ویتالیک بوترین، پیش‌تر نسبت به خطرات سهام‌گذاری در پلتفرم‌های متفرقه و ثالث هشدار داده بود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
هایزنبرگ
هایزنبرگ
3 سال قبل

سلام
دوستان کسی میدونه در ازای 10 اتر که مثلا در همین استخر سهام‌گذاری Rocket Pool واریز بشه ماهانه چقدر میتوان انتظار دریافت اتر استخراج شده را داشت؟؟

علی
علی
3 سال قبل

طبق محاسباتی که ماشین حساب استخر stkr.io نشون میده تقریبا میزان 1.15 اتر سود سالانه برای سهام گذاری 10 اتر هست

عیسی ش
عیسی ش
3 سال قبل
پاسخ  علی

لعنت به این دلار که اجازه نمیده هیچ خاکی تو سرمون بریزیم در نگاه اول خیلی سود ناچیزی میده برای یک سال اما دقیق نگاه کنی میبینی داری تو ایران زندگی میکنی دلار ۲۵ تومنه.کسیکه جایی غیر ایرانه یا درحال استخراجه اتره فوق العادست