atlasarzdigital

گزارش جنجالی روزنامه وطن امروز: ارز دیجیتال ممنوع اما موجود !

گزارش جنجالی روزنامه وطن امروز: ارز دیجیتال ممنوع اما موجود !

در روز سه شنبه ۱۸ دی ماه ۹۷، روزنامه مطرح «وطن امروز»، یکی از تیترهای اصلی خود را به ارزهای دیجیتال و وضعیت قانونی آن‌ها اختصاص داد. این گزارش با نام «ارز دیجیتال ممنوع اما موجود!» بسیار جنجالی و قابل توجه است.

نسخه کامل این گزارش را در زیر می‌خوانید:

محمد نجارصادقی: با وجود ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط پلیس فتا و بانک مرکزی و نبود قانون برای ارزکاوی (ماینینگ) اما هر دوی اینها در حال انجام است. به گزارش «وطن امروز»، تاکنون قانونی برای این مهم تدوین نشده و حتی تلاشی نیز برای تدوین آن آغاز نشده و دستگاه‌های سیاست‌گذار و نظارتی از جمله بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای عالی فضای مجازی هم اقدامی جدی برای کار کارشناسی در این باره انجام نداده‌اند.

اکنون چه بخواهیم قبول کنیم و چه نپذیریم، ارزهای دیجیتال به‌عنوان آینده پول در حال گسترش هستند.

با شیوع ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا، این پدیده با اختلاف دوساله در سال ۲۰۱۳ به ایران رسید. در واقع تحریم‌های اعمال شده در زمینه انتقال پول باعث شد در مدت زمان کوتاهی ارزهای دیجیتال به یکی از روش‌های پرداخت بین‌المللی ایرانیان به‌ویژه بازرگانان تبدیل شود.

سایت LocalBitcoins که یک استارت‌آپ خرید و فروش بیت کوین است، در آخرین آماری که درباره خرید و فروش بیت کوین توسط کشورهای مختلف (۶ ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۷) منتشر کرد و در همین جریده گزارش کامل آن انتشار یافت، اعلام کرده بود روزانه ۱۶ میلیون دلار بیت کوین توسط کاربران ایرانی خرید و فروش می‌شود و از این نظر در رتبه ۲۹ جهانی قرار دارد. البته باید توجه کرد که این آمار فقط برای بیت‌کوین است و دیگر ارزهای دیجیتال رایج مانند اتریوم، بیت‌کش یا مونروی که بین ایرانی‌ها محبوبیت دارند در آن لحاظ نشده است.

بنابر این گزارش، غیر از اپلیکیشن‌های خارجی خرید و فروش ارزهای دیجیتال، در حال حاضر بیش از ۱۰ اپلیکیشن خرید و فروش ارزهای دیجیتال ایرانی هم در حال سرویس دادن به کاربران داخلی و خارجی هستند، حتی سایت‌های این حوزه نیز به‌راحتی اقدام به این کار می‌کنند و احتمال کلاه‌برداری و سوءاستفاده از کاربران به‌سادگی وجود دارد.

این در حالی است که بانک مرکزی در تصمیمی که بیشتر نشان‌دهنده ضعف یک سیاست‌گذار است به‌صورت اسمی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده بود اما با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی و بدون نیاز به فیلترشکن می‌توان این کار را انجام داد. در حال حاضر در کشور ما آنچه مهم‌تر از خرید و فروش ارزهای دیجیتال است، گسترش ارزکاوی یا ماینینگ است.

ارزکاوی چیست؟

به فرآیندی که توسط سخت‌افزارهای Asic کامپیوتری در شبکه بیت کوین توسط الگوریتم‌های ارزهای دیجیتال مشخص انجام می‌شود ارزکاوی می‌گویند.

استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار سودآور باشد به‌شرطی که برق ارزان و سخت‌افزار مناسب این کار را داشته باشید. استخراج ارزهای دیجیتال رقابتی است. کشورهایی مانند چین و روسیه به دلیل برق ارزان‌تر غالب استخراج بیت کوین جهان را در اختیار دارند.

تا چند سال پیش استخراج بیت کوین عمدتاً با CPU یا همان پردازنده‌ها انجام می‌شد و سیستم‌های خانگی معمولی هم می‌توانستند به استخراج سودآور بیت کوین بپردازند اما با گسترش شبکه ارزهای دیجیتال و ماینرها، امروزه استخراج به‌صرفه ارزهای دیجیتال فقط با تراشه‌های مخصوصی به نام Asic امکان‌پذیر است.

شهریورماه سال جاری ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی صنعت ارزکاوی را از دید دولت بلامانع دانست اما تأکید کرد هنوز دستگاه‌های دیگر نظر خود را در این باره اعلام نکرده‌اند و احتیاج به همراهی آنها وجود دارد. موضوع اصلی در پذیرش این صنعت نحوه تخصیص انرژی و برق است، در اغلب کشورهای جهان از کسانی که ارزکاوی می‌کنند مبلغی به‌عنوان مالیات اخذ می‌شود و آنها باید هزینه برق را با تعرفه گران‌تری پرداخت کنند.

باید در نظر داشت که هر دستگاه ماینینگ در ثانیه ۱۵۰۰ کیلووات برق مصرف می‌کند، این در حالی است که یک ماکروفر معمولی در همین مدت تنها ۹۰۰ کیلووات مصرف می‌کند.

در حال حاضر به دلیل سهل‌انگاری سیاست‌گذاران حوزه ارزهای دیجیتال، افرادی با توجه به ارزان بودن برق در ایران و با سوءاستفاده از عناوینی مانند برق صنعتی و کشاورزی که به‌مراتب از برق خانگی ارزان‌تر است در حال فعالیت در این زمینه هستند، بدون اینکه از آنها مالیاتی اخذ شود. بنابراین گزارش، هزینه برق کشاورزی در ایران برای هر کیلووات ۰۰۱۲/۰، برق صنعتی هر کیلووات ۰۱/۰ و برق مسکونی هر کیلووات ۰۳/۰ دلار است (بر مبنای دلار ۱۰ هزار تومانی) که ارزان‌ترین برق جهان محسوب می‌شود. اغلب کشورها به دلیل همین پرمصرف بودن دستگاه‌های ارزکاوی، این کار را در راستای حمایت از محیط‌‌ زیست ممنوع کرده‌اند.

سوله‌های میلیاردی در امین‌آباد !

با این توضیحات، صنعت ماینینگ در ایران به‌سرعت در حال گسترش است و بیم این وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک مشکل تأمین انرژی در شهرهای بزرگ اتفاق بیفتد.

در ادامه مشاهدات خبرنگار «وطن امروز» از یک فارم بیت‌کوین در اطراف تهران را می‌خوانید: بعد از چند ساعت رانندگی به ابتدای سه‌راه ورامین در جنوبی‌ترین نقطه تهران رسیدیم؛ اتوبانی به سمت شهرهای حاشیه‌ای استان تهران. اگر در این اتوبان به سمت کهریزک بروید در بین مسیر به منطقه‌ای به نام امین‌آباد می‌رسید که بیشترین اهالی این منطقه را کارگران ساختمانی کشورهای همسایه، کشاورزان صیفی‌کار و دامداران کوچک تشکیل می‌دهند.

بین خانه‌های کاه‌گلی و عجیب و غریب اهالی این منطقه یک موضوع توجه هر فرد کنجکاوی را به خودش جلب می‌کند؛ گیرنده‌های غول‌پیکر دریافت اینترنت و آنتن‌های مخابرات آن‌هم در کنار سیلوهایی که مشخص نیست در آنجا چه فعالیتی انجام می‌دهند. پس از پرس‌وجو از اهالی متوجه می‌شویم آنها هم اطلاعی درباره آنچه که در این سوله‌ها انجام می‌شود ندارند و فقط از صدای بلندی دستگاه‌هایی که نمی‌دانند چیست و در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز قطع نمی‌شود، گله می‌کنند.
با توجه به اینکه پیش از این با یکی از ماینرهای بزرگ منطقه برای بازدید از دستگاه‌های او هماهنگ کرده بودیم داخل یکی از این سوله‌ها رفتیم. بیش از ۳۰۰ دستگاه ماینینگ (۹S) که قیمت هرکدام بین ۶ تا ۵/۶ میلیون تومان است در یک سالن استریل با پشتیبانی چندین کولرگازی بزرگ در حال فعالیت بودند.

این ماینر برای اینکه کمترین هزینه برق را پرداخت کند از برق کشاورزی استفاده می‌کرد که برای گرفتن این برق ارزان‌قیمت چندین باغچه کوچک روبه‌روی سوله ایجاد کرده بود تا به‌محض ورود مأمور برق به او بگوید در حال کشاورزی است!

در حال حاضر به دلیل اینکه ایران ارزان‌قیمت‌ترین برق صنعتی و کشاورزی دنیا را دارد و در کنار آن نیروی کار بسیار ارزان است، ماینینگ و ارزکاوی یک صنعت پرسود محسوب می‌شود. جالب اینجاست که همین ارزکاوها در حال حاضر در فضای مجازی اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال هم می‌کنند.

دو روایت از یک ممنوعیت

در این میان رئیس پلیس فتای ناجا با اشاره به اینکه تاکنون سازوکارهای مشخصی برای لرزهای دیجیتال در کشور تعیین نشده است، گفت:

برای هیچ وب‌سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.

سردار سیدکمال هادیانفر اظهار داشت:

مردم عزیزمان و شرکت‌های خصوصی و دولتی مراقب اپلیکیشن‌ها، نرم‌افزارها، وب‌سایت‌های اینترنتی، ربات‌های تلگرامی، فیشینگ وب‌سایت‌ها و ایمیل‌ها، تبلیغات سوء وب‌سایت‌ها و افزونه‌های مرورگرها که برخی افراد سودجو تحت عناوین مختلف اعم از استخراج و دریافت بیت کوین و ایردراپ‌های رایگان و امثالهم و با استفاده از بدافزارهای آلوده اقدام به سوءاستفاده از سیستم‌های رایانه‌ای و سرورهای شرکت‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال می‌کنند، باشند و هر چیزی را بدون دانش و اطلاع از آن دانلود و استفاده نکنند.

وی گفت:

افراد فعال در این حوزه باید دقت داشته باشند اکسچنج‌ها و کیف پول‌ها گلوگاه‌های اصلی کریپتوکارنسی بوده و هر لحظه احتمال کلاه‌برداری و از دست رفتن سرمایه سرمایه‌گذاران متصور است.

از سوی دیگر بانک مرکزی اردیبهشت امسال به‌کارگیری همه انواع ارز دیجیتال از جمله بیت کوین را در تمام مراکز پولی و مالی کشور بر اساس مصوبه جلسه سی‌ام شورای عالی مبارزه با پول‌شویی ممنوع اعلام کرد.

بانک مرکزی معتقد است ارزهای دیجیتال می‌توانند به‌عنوان ابزاری برای پول‌شویی، تأمین مالی تروریسم و به‌طور کلی، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان، مورداستفاده قرار گیرند؛ از این‌رو حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع چنین جرائمی به کمک ارزهای دیجیتال، موضوع ممنوعیت به‌کارگیری پول دیجیتال را به بانک‌ها ابلاغ کرده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، بانک مرکزی به تمام شعب و واحدهای تابعه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صرافی‌ها توصیه کرد از انجام هرگونه خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا انجام هرگونه اقدامی که به تسهیل یا ترویج ارزهای یادشده می‌انجامد، به‌صورت جدی پرهیز کنند.

در بیانیه بانک مرکزی آمده بود که با متخلفان، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.

اشتراک
اطلاع از
guest
13 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
حسن
حسن
1 سال پیش

“باید در نظر داشت که هر دستگاه ماینینگ در ثانیه ۱۵۰۰ کیلووات برق مصرف می‌کند، این در حالی است که یک ماکروفر معمولی در همین مدت تنها ۹۰۰ کیلووات مصرف می‌کند”

بهتر است کمی در نگارش جملات دقت شود! کدام دستگاه میانری در ثانیه 1500 کیلووات برق مصرف می کند یا کدام مایکروفری در ثانیه 900 کیلو وات برق مصرف می کند؟! متوسط برق مصرفی یک دستگاه ماینر ASIC، میزان 1.5 تا 2 کیلو وات در ساعت است! نه 1500 کیلو وات در ثانیه! 1500 کیلو وات در ثانیه می دانید یعنی چه؟ یعنی 90 مگاوات در دقیقه! یعنی چیزی در حد خروجی نیروگاه نیمه نصفۀ بوشهر!

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
1 سال پیش
پاسخ  حسن

سلام
این مطلب مستقیما از روزنامه وطن امروز منتشر شده و ما دخل و تصرفی در متن نبردیم تا نتیجه‌گیری بر عهده خود کاربران باشه که این روزنامه بدون هیچ شناختی چنین مقاله‌ای منتشر کرده
ممنون از همراهیتون

سهیلشونم
سهیلشونم
1 سال پیش

اما اون چیزی که در مورد انرژی گفته درسته ها
چون ما به اندازه کافی انرژی میدیم به کشور های دوست و همسایه ( اوتقدری که هموطن خودمون تو جنوب کشور این تابستون بدون برق بودن)
و اگه قرار باشه ماینینگ هم اضافه بشه به مصارف هیچی دیگه خودتون حساب کنید
با این حال ماینینگ خیلی بهتر از کمک کردن مفتی مفتی به بقیست
متاسفم 🙁

نازنین کی منش
نازنین کی منش
1 سال پیش

همین که گفته مونرو محبوب ایرانی هاست و تیکه انداخته یعنی میدونسته چه خبره اما ای کاش اسم 4 تا از این صرافی ها یا اپ ها رو هم مینوشت

passenger
passenger
1 سال پیش

اگ میخواید ۱۰۰ درصد سرمایتونو از دست بدید برید شرط بندی کنید ولی اگ میخواید ۹۰ درصدشو از دست بدید برید ارز دیجیتال بخرید

سهیلشونم
سهیلشونم
1 سال پیش
پاسخ  passenger

و اگه میخواید کل ارزش داراییتون رو حفظ کنید همه رو به ریال تبدیل کنید 🙂

کورش ام ان
کورش ام ان
1 سال پیش

شما بیسوادی نویسنده رو داشته باش. نوشته S9 در هرثانیه 1500 کیلووات برق مصرف میکنه. بیسواد در هر ساعت یک و نیم کیلو وات برق مصرف میکنه.

ساجدی
ساجدی
1 سال پیش

گوگل هم داری دیگه سرچ هم بلدی دیگه …
امیدوارم محاسبه و ریاضی هم بلد باشی

امیر
امیر
1 سال پیش

واحد کیلووات در ساعت است به معنی این نویسنده تحصیلات در حد دوره دبیرستان هم نداشته است. به سرچ گوگل و ریاضی ربط نداره بلکه به سو استفاده از نادانی و بی سوادی جامعه داره.

میثم
میثم
1 سال پیش

یک طرح برای تغییر در وضعیت مملکت و استفاده از فضاهای داخل – دولت بیاد به تولید کننده های پنل خورشیدی برای برق یارانه بده که تولید داخلی آغاز بشه، اینهمه زمین و اراضی ملی داریم بیان با قیمت کم بفروشن به جوانان صرفا روستایی، مثلا هر کارت ملی حداکثر 1000 متر مربع، سپس افراد بتونند به صورتی اقاطی زمین رو بخرن و اقساطی پنل تولید داخل رو بخرن و برق تولید کنند. اینطوری نه زمین بی آب و علف جایی می مونه نه جوانی بیکار هست نه اعتیاد زیاد می شه نه دزدی، از همه مهمتر برق کشور چه برای مایینینگ چه مصرف داخل و چه بسا صادرات همیشه تامین هست. والا این طرح از پیشنهاد تا اجراش نیاز به این نداره که صرفا برای افراد فقط یک شعار تبلیغاتی باشه. همین عملی بشه خیلی از مشکلات حل می شه.

عليرضا
عليرضا
1 سال پیش

دوستان من هر چي سرمايه داشتم ارز ديجيتال خريدم
بخريد كه چند ماه ديگه تو همين ايران كلي خبره
يه عكس بگير از متن اول ارديبهشت نگاه كنيد!

محسن
محسن
1 سال پیش

متوجه نمیشم که هدف از چاپ این تیتر چی بوده؟!
اگر از نظر شما کار اشتباهیه، پس چرا انقدر جزییات از سورس های استعلام قیمت
نحوه بدست آوردن بیت کویین(مایینینگ)
سرمایه نیاز برای خرید ماینر
سرچ ساده در اینترنت برای آشنا شدن با کیریپتوها

و اگر مشکلی ندارین پس این تیتر چی میگه؟!

saeidpc
saeidpc
1 سال پیش

به نام خدا . ارز دیجیتال تا چند ماه دیگه 500 درصد رشد می کنه فقط از نظر قیمت ریالیش نه دلاریش .
یاعلی

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه گزارش جنجالی روزنامه وطن امروز: ارز دیجیتال ممنوع اما موجود ! ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
+
13
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x