انجمن بلاکچین ایران طی نامه‌ای از پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزدارایی‌ها انتقاد کرد

انجمن بلاکچین ایران طی نامه‌ای از پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزدارایی‌ها انتقاد کرد

انجمن بلاکچین ایران روز گذشته با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اقتصادی مجلس، از محتوای پیش‌نویس طرح «ساماندهی و توسعه رمزدارایی‌ها» انتقاد کرد. به گفته اعضای انجمن، تاکنون هیچ رونوشتی از این سند به‌طور رسمی برای آنها ارسال نشده است.

کمیسیون اقتصادی مجلس به‌تازگی پیش‌نویس طرحی تحت‌عنوان ساماندهی و توسعه رمزدارایی‌ها را برای نهادهایی مثل قوه قضاییه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، مرکز ملی فضای مجازی و نصر کشور ارسال کرده و از آنها خواسته است تا نظرات خود را در رابطه با این طرح تا ۲۱ آذر به کمیسیون اقتصادی ارسال کنند.

اکنون انجمن بلاکچین ایران طی نامه‌ای به ارسال‌نشدن رونوشت این سند برای این سازمان اعتراض و انتقاد خود به محتوا آن را مکتوب کرده است. کارشناسان انجمن بلاکچین به‌طور کلی معتقدند این سند پختگی لازم برای تبدیل‌شدن به قانون را ندارد.

یکی از نقدهای اصلی کارشناسان انجمن بلاکچین به فصل ششم این سند است که در آن برای فعالیت‌هایی نظیر آموزش، مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردانی و ارائه خدمات معاملاتی، مجوزی در نظر گرفته شده است که صدور آن به وزارت اقتصاد و دارایی سپرده شده است.

در متن نامه انجمن بلاکچین ایران به کمیسیون اقتصادی مجلس آمده است:

این نگرانی وجود دارد که به دلیلی جرم‌انگاری که در فصل ششم این سند به صورت غیرکارشناسی انجام شده است، زمینه کوچ کسب‌و‌کارها به خارج از کشور و همچنین کوچ دوباره باقی‌مانده نیروی کار متخصص که در زمینه استخراج، تبادل و آموزش در کشور مشغول به کار هستند، به خارج از کشور سوق داده شود.

اتخاذ رویکرد مجوزمحور، عدم ارسال رونوشت به پلیس فتا و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، افزایش حساسیت نهادهای بین‌المللی و جدی‌ترشدن خطر تحریم اقتصادی کسب‌وکارهای داخلی، ایجاد انحصار در بازار و بی‌توجهی به مصوبات و دستورالعمل‌های قانونی گذشته در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال ایراداتی هستند که انجمن بلاکچین ایران به پیش‌نویس این طرح گرفته است.

برای مطالعه متن کامل نامه انجمن بلاکچین اینجا کلیک کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه