بانک‌های آمریکا از حالا می‌توانند خدمات امانتداری ارزهای دیجیتال ارائه دهند

بانک‌های آمریکا از حالا می‌توانند خدمات امانتداری ارزهای دیجیتال ارائه دهند

اداره ممیزی ارزی آمریکا (OCC) در حال صدور مجوز ارائه خدمات امانت‌داری ارزهای دیجیتال به تمام بانک‌های ملی این کشور (بانک‌هایی که مجوز فعالیت خود را از دولت فدرال اخذ می‌کنند) است.

به گزارش کوین دسک، روز ۲۲ ژوییه (۱ مرداد)، جاناتان گولد (Jonathan Gould)، حسابرس و مشاور ارشد این اداره، طی نامه‌ای عمومی نوشته است که تمامی بانک‌های ملی آمریکا می‌توانند کلیدهای رمزنگاری‌شده یکتای کیف پول‌های ارز دیجیتال را نزد خود نگه‌داری کنند. این مجوز، راه را برای نگه‌داری دارایی‌های دیجیتال توسط بانک‌های آمریکایی باز می‌کند.

این نامه، پیشرفتی چشم‌گیر برای صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. پیش از این، ارائه خدمات امانت‌داری ارز دیجیتال، در انحصار شرکت‌های متخصص این حوزه، از جمله کوین بیس بود. این شرکت‌ها عموما برای ارائه این قبیل خدمات به سرمایه‌گذاران بزرگ به مجوزی دولتی، مانند مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز داشتند. اکنون شرکت‌های بزرگ و قانونی که پیش از این نیز خدمات امانت‌داری مشابهی را برای اسناد سهام و امثال آن ارائه می‌دادند، می‌توانند وارد میدان شوند.

این نامه که ظاهرا خطاب به یک بانک نامشخص یا نهادی مشابه نوشته شده است، اشاره می‌کند که بانک‌ها می‌توانند در مقایسه با گزینه‌های موجود، خدمات ذخیره‌ای ایمن‌تری ارائه دهند. همچنین، هر دو گروه مشتریان و مشاوران سرمایه‌گذاری مایل هستند از خدمات امانت‌داری قانونی استفاده کنند تا مطمئن شوند که کلیدهای خصوصی آنها گم نمی‌شود و خللی در دسترسی آنها به دارایی‌هایشان بروز نمی‌کند.

در این نامه آمده است:

ارائه خدمات امانت‌داری برای ارزهای دیجیتال از چندین منظر مختلف با سایر خدمات و فعالیت‌های امانت‌داری تفاوت دارد.

همچنین، در این نامه به نیاز به کیف پول‌های دیجیتالی اشاره و اضافه شده است که به‌علت وجود این کیف پول‌ها روی بلاک چین، هیچ مالکیت فیزیکی برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

نامه فدرال رزرو
بخشی از نامه فدرال رزرو

گولد در این نامه اظهار داشته است:

اداره ممیزی ارزی آمریکا دریافته است که بازارهای مالی به‌شکل فزاینده‌ای با فناوری‌های نوین گره خورده‌اند. به همین علت، این نیاز احساس می‌شود که بانک‌ها و سایر نهادهای ارائه‌دهنده خدمات مالی به فناوری‌های جدید و روش‌های نوآورانه مجهز شوند تا بتوانند مانند گذشته به نمایندگی از مشتریان، خدمات لازم را فراهم کنند.

براساس این نامه، بانک‌ها می‌توانند هر دو نوع خدمات امانی و غیرامانی را ارائه دهند.

همچنین، در این نامه به‌طور مشخص ذکر شده است:

بانک‌هایی که وارد این حوزه می‌شوند باید این فعالیت‌ها را مطابق با قوانین مدیریت ریسک توسعه دهند و پیاده‌سازی کنند. همچنین، این اقدامات باید هم‌راستا با برنامه‌های کاری و استراتژی‌های کلی بانک باشد.

در حال حاضر، برایان بروکس (Brian Brooks)، مدیر اجرایی سابق کوین بیس، یکی از مقامات ارشد اداره ممیزی ارزی آمریکا است. وی در اوایل سال جاری میلادی به این نهاد قانونی پیوست. از اوایل تابستان سال جاری، بروکس به‌عنوان بازرس اجرایی مشغول فعالیت است و پیش از این نیز تعدادی لایحه اصلاحی پیشنهاد کرده است که از جمله آنها می‌توان به منشور پرداخت ملی اشاره کرد که مسیر را برای شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال هموارتر می‌کند. این مجوز به استارتاپ‌های ارز دیجیتال فعال در حوزه ارائه خدمات پرداخت، امکان می‌دهد بدون نیاز به اخذ مجوز انتقال پول به‌صورت جداگانه برای هر ایالت، فعالیت‌های خود را انجام دهند.

در نامه‌ای که روز چهارشنبه (۱ مرداد) منتشر شد، آمده است:

اداره ممیزی ارزی آمریکا دوباره تأکید می‌کند که بانک‌های ملی می‌توانند خدمات بانک‌داری بدون مجوز را به هر کسب‌وکار قانونی، از جمله کسب‌وکارهای حوزه ارزهای دیجیتال ارائه دهند، منوط به اینکه بتوانند به‌طور مؤثر، ریسک‌ها را مدیریت کنند و از پس انطباق با قوانین مربوطه بربیایند.

جی‌پی‌مورگان چیس (JPMorgan Chase) یکی از بانک‌های ایالات متحده است که به شرکت‌های ارز دیجیتال، خدمات بانک‌داری ارائه می‌دهد. این بانک سرمایه‌گذاری در اوایل سال جاری میلادی، به صرافی‌های ارز دیجیتال جمینی و کوین بیس، خدمات بانکی ارائه داد. بااین‌حال، بانک‌های ایالات متحده نیز مانند همتایان خارجی خود، درمجموع نسبت به ارائه خدمات به صنعت ارزهای دیجیتال مردد و محافظه‌کار هستند. این بانک‌ها عموماً استارتاپ‌ها و صرافی‌های ارزهای دیجیتال را خطری بالقوه برای حسن شهرت خود و بروز مشکلات در روند انطباق قانونی قلمداد می‌کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه