Augur Augur

آگر یک پلتفرم بازار پیش‌بینی (Prediction Market) است که در بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده و این امکان را فراهم می‌کند که هر فرد بتواند در مورد نتیجه یک رویداد، مثلا نتیجه یک بازی فوتبال، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و یا حتی آینده قیمت یک ارز دیجیتال، آینده قیمت طلا و یا هر چیز دیگری، یک بازار پیش‌بینی ایجاد کند.

چیزی که باید به آن توجه داشت این است که آگر به خودی خود یک بازار پیش بینی نیست، بلکه بستری است که امکان ساخت بازارهای پیش بینی را برای کاربران ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند.

چیزی شبیه به سایت‌های شرط‌بندی با این تفاوت که با استفاده از این پلتفرم، شرط‌بندی در هر موضوعی و توسط هرکسی می‌تواند ایجاد شود.

به عبارتی دیگر، آگر مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین اتریوم است. هر کاربری که نرم‌افزار آگر را دانلود و اجرا کند، به پروتکل آگر در بستر بلاک چین اتریوم دسترسی پیدا می‌کند.

توکن انحصاری آن (REP) چیست؟

پلتفرم آگر دارای یک توکن انحصاری به نام رپیوتیشن Reputation و با نماد اختصاری رِپ REP است. REP ارز دیجیتالی است که توسط اعلام‌کنندگان نتیجه یک بازار پیش‌بینی در مراحل بحث درباره نتیجه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دارندگان REP، می‌توانند با قرار دادن این توکن‌ها خود در قراردادهای هوشمند پیش‌بینی‌های مختلف‌، با حدس درست نتایج پیش‌بینی‌ها، بخشی از درآمد حاصل از آن بازار پیش‌بینی را از آن خود کنند.

طبیعتا اگر افراد نتوانند نتیجه درست را پیش‌بینی کنند، پولی دریافت نمی‌کنند و توکن‌های خودشان را هم از دست می‌دهند، زیرا بر روی یک نتیجه غلط شرط‌بندی کرده‌اند. اگر بر سر نتیجه اعلام شده برای یک پیش‌بینی اختلاف و درگیری پیش آید، و کاربری نخواهد در اختلاف پیش آمده شرکت کند، با کم شدن ۵% از توکن‌های REP او، که برای پیش‌بینی نتیجه آن بازار گذاشته بود، می‌تواند از آن بازار خارج شود.

در ادامه به بررسی تمام عواملی که می‌تواند در تحلیل فاندامنتال آگر موثر باشد، می‌پردازیم.

تاریخچه

بررسی تاریخچه یک پروژه یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند نشان دهد پروژه مورد نظر از کجا کار خود را شروع کرده و چقدر از شروع فعالیت آن می‌گذرد. بنابراین به عنوان اولین پارامتر در تحلیل فاندامنتال آگر به بررسی تاریخچه این پروژه می‌پردازیم.

آگر یکی از اولین پلفترم‌هایی است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شد. این پروژه کار خود را از اکتبر ۲۰۱۴ با ۱۳ نفر آغاز کرد.

جک پترسون (Jack Peterson) و جوی کروگ (Joey Krug) که از بنیانگذاران پروژه آگر بودند، مدیریت تیم ۱۳ نفره این پروژه را بر عهده داشتند. پترسون و کروگ قبل از ایجاد پروژه آگر و شروع کارشان در این پروژه، با ایجاد سایدکوین (SideCoin) که یکی از فورک‌های بیت کوین بود، تجربه خوبی در زمینه تکنولوژی‌های مبتنی بر بلاک چین بدست آورده بودند.

در رسانه‌های مختلف عنوان شده، در ابتدای راه‌اندازی این پروژه، ویتالیک بوترین به عنوان یکی از مشاوران اصلی این پروژه بوده است، اما از آنجایی که در حال حاضر هیچ سند و مدرکی مبنی بر این موضوع، نه در صفحات رسمی پروژه آگر و نه در صفحه رسمی ویتالیک بوترین (خالق اتریوم)، وجود ندارد، نمی‌توان به آن استناد کرد.

چگونه کار می‌کند؟

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

چگونگی عملکرد بازارهای پیش‌بینی در پلتفرم آگر در ۴ مرحله، شامل:

ایجاد یک بازار پیش‌بینی، معامله، گزارش و توافق می‌شود.

هرکسی می‌تواند بر اساس هر رویداد واقعی در جهان، یک بازار ایجاد کند. معامله بلافاصله پس از ایجاد بازار شروع می‌شود و همه کاربران مجازند در هر بازاری به معامله بپردازند. پس از آنکه رویدادی برای پیش‌بینی ایجاد شد و نتیجه رویداد تعیین شد، تریدرها می‌توانند معاملات مربوط به آن رویداد را بسته و اگر نتیجه رویداد را درست حدس زده بودند، برنده آن شرط‌بندی بوده و بخشی از سرمایه جذب شده در آن شرط‌بندی به آنها می‌رسد و طبیعتا اگر نتیجه رویداد را اشتباه حدس زده باشند، آن شرط‌بندی را باخته و هر مقدار پولی که در آن شرط‌بندی قرار داده بودند، از دستشان می‌رود.

آگر دارای یک توکن اختصاصی به نام (Reputation(REP است. افرادی که قصد دارند بازار پیش‌بینی ایجاد کنند و همچنین افرادی که نتیجه‌ بازارهای پیش‌بینی ایجاد شده بر روی پلتفرم آگر را اعلام می‌کنند، به توکن‌های REP نیاز خواهند داشت.

حال به بررسی هر یک از این چهار مرحله به صورت جداگانه می‌پردازیم.

ایجاد یک رویداد برای پیش‌بینی

هر فردی می‌تواند با در نظر گرفتن یک موضوعی که در جهان واقعی وجود دارد، یک رویداد برای پیش‌بینی با استفاده از پلتفرم آگر ایجاد کند. پس از ایجاد یک عنوان برای بازار پیش‌بینی (مثلا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران)، باید یک تاریخ برای پایان آن رویداد در نظر بگیرد، همچنین باید یک نفر را به عنوان کسی که قرار است نتیجه آن رویداد را اعلام کند، انتخاب کند.

فرد انتخاب شده نمی‌تواند به صورت یک‌جانبه نتیجه بازار را تعیین کند و همه افراد شرکت‌کننده در پلتفرم آگر این حق را دارند که نسبت به نتیجه اعلام شده توسط آن فرد اعتراض کرده و خواستار تغییر و اصلاح نتیجه شوند.

به فردی که برای اعلام نتیجه یک رویداد تعیین می شود، گزارشگر گفته می‌شود. این گزارشگر برای اطلاع از نتیجه از منبعی که توسط ایجاد کننده آن رویداد اعلام می‌شود، استفاده می‌کند. ایجاد کنندگان رویداد باید منبع مناسبی را برای اطلاع از نتیجه رویداد اعلام کنند که در مثال نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران، این منبع می‌تواند شبکه‌های خبری رسمی ایران و یا هر آدرس معتبر دیگری باشد.

افرادی که یک بازار پیش‌بینی ایجاد می‌کنند، یک هزینه سازنده نیز تعیین می‌کنند، که هزینه‌ای است که از طرف معامله‌گرانی که در آن بازار پیش‌بینی شرکت کرده‌اند، به سازنده آن بازار پیش‌بینی پرداخت می‌شود.

معاملات (ترید)

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

به محض ایجاد یک رویداد برای پیش‌بینی، معاملات آن شروع می‌شود. به عنوان مثال، پیش‌بینی بازی فوتبال را در نظر بگیرید. فرض کنید بازی فینال جام حذفی بین دو تیم استقلال و پرسپولیس باشد. دو نتیجه برای این بازی وجود دارد: برد استقلال و برد پرسپولیس. علی پیش بینی می‌کند نتیجه این بازی برد و قهرمانی استقلال باشد و بر اساس این پیش‌بینی خود، ۰.۷ اتر از سهم قهرمانی استقلال را می‌خرد، اما محمد پیش‌بینی می‌کند که نتیجه این بازی برد و قهرمانی پرسپولیس باشد و بر همین اساس ۰.۳ اتر برای خرید سهم قهرمانی پرسپولیس قرار می‌دهد. به زبان ساده‌، علی بر روی اینکه نتیجه بازی برد استقلال خواهد شد به اندازه ۰.۷ اتر شرط‌بندی کرده و محمد بر روی اینکه نتیجه بازی برد پرسپولیس خواهد شد، به اندازه ۰.۳ اتر شرط‌بندی کرده است.

در نهایت پلتفرم آگر، مجموعه‌ای از سهم ها را ایجاد کرده و به هر کاربر متناسب با مقدار پرداختی که بر حسب اتریوم داشته، سهم اختصاص می‌دهد.

گزارش

برای اعلام نتیجه هر پیش‌بینی، افرادی انتخاب می‌شوند. در واقع، هنگامی که رویداد مورد نظر اتفاق افتاد و نتیجه آن معلوم شد، نتیجه باید برای افراد شرکت‌کننده در پیش‌بینی آن رویداد نیز تعیین شود.

هرکسی که توکن REP دارد می‌تواند در گزارش نتیجه رویداد شرکت کرده و در مورد نتیجه به بحث و گفت‌و‌گو با سایر شرکت‌کنندگان بپردازد. اگر نتیجه‌ای که توسط گزارشگران برای نتیجه یک رویداد عنوان می‌شود، مورد تایید اکثریت باشد، یا به عبارتی بر سر نتیجه به اجماع و توافق برسند، گزارش‌کننده‌ها پاداشی دریافت می‌کنند و بر عکس اگر بر سر نتیجه‌ای که توسط آنها ارائه می‌شود به توافق نرسند، این گزارشگران مورد تنبیه واقع می‌شوند و پاداشی دریافت نخواهند کرد.

افرادی که نتیجه یک رویداد را گزارش می‌کنند، ممکن است توسط کسی که آن رویداد را ایجاد کرده از قبل تعیین شده باشند، که در اینصورت فقط آنها نتیجه اولیه را اعلام می‌کنند و سپس دارندگان توکن REP می‌توانند اعتراض یا موافقت خود در رابطه با آن نتیجه را اعلام کنند. اما اگر هیچ گزارش کننده‌ای توسط ایجاد کننده رویداد اعلام نشده باشد، هر یک از افراد شبکه که توکن REP داشته باشند می‌توانند در اعلام نتیجه رویداد شرکت کنند و سپس نتیجه‌ای که به اجماع برسد به عنوان نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

روند شرکت در یک بازار پیش‌بینی ایجاد شده در پلتفرم آگر

سایت رسمی پلتفرم آگر، روند شرکت در یک بازار پیش‌بینی ایجاد شده در پلتفرم آگر را به صورت زیر توضیح داده است:

رویداد دلخواه را انتخاب کنید

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
انتخاب رویداد دلخواه

یک رویداد را به دلخواه و با توجه به علاقه و دانش خود برای پیش‌بینی انتخاب کنید. هر نوع پیش‌بینی‌ای که انتخاب کنید، روند آن به صورت عادلانه انجام می‌شود. از انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا موفقیت محصول یک شرکت.

بازار آن را ایجاد کنید

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
ایجاد یک بازار پیش بینی

حواستان باشد بازارهای باز موجود را بررسی کنید تا ببینید بازاری که می‌خواهید ایجاد کنید، وجود دارد یا خیر. اگر وجود نداشت آن را ایجاد کنید.

سهام‌ها را خرید و فروش کنید

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
خرید و فروش سهم‌ها

با خرید و فروش سهام‌ها در بازار رویداد، بر روی نتیجه آن، معامله کنید یا به بیان ساده شرط‌بندی کنید. سهام‌ها را برای افزایش شانس بردن یک نتیجه بخرید و برای کاهش شانس بردن آن، سهام‌های خود را بفروشید.

گزارش نتیجه

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
گزارش نتیجه رویداد توسط گزارشگران یا کاربرانی که توکن REP دارند، انجام می‌شود.

نتیجه نهایی رویداد را پس از اینکه به وقوع پیوست، اعلام کنید. اگر سایر کاربران با نتیجه اعلام شده توسط شما موافق نباشند، می‌توانند به بحث در رابطه با آن بپردازند.

پرداخت به برنده‌های نتیجه

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
مرحله پرداخت به کاربرانی که در یک بازار پیش بینی برنده شده‌اند

کاربرانی که سهمی را خریداری کرده بودند که با توجه به نتیجه اعلام شده برنده شده، مطابق با قراردادی که در ابتدا در آن بازار وجود داشته، به آنها پول پرداخت می‌شود.

مهم‌ترین کاربردها

یکی از عواملی که می‌تواند در رشد و توسعه یک پروژه بسیار موثر واقع شود، کاربردهای آن است که تا چه حد می‌تواند در بخش‌های مختلف موثر واقع شود.

پیش‌بینی‌های سیاسی

با استفاده از دانش سیاسی و تبدیل آن به قدرت پیش‌بینی در مورد نتایج رویدادهای سیاسی، انتخابات، تصمیم‌گیری‌های احتمالی سیاسی و .. می‌توان کسب درآمد کرد.

پیش‌بینی‌ آب و هوا

ابزاری که بتواند از قدرت و دانش افراد مختلف و زیادی برای پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت آب‌و‌هوا استفاده کند، می‌تواند به پیش‌بینی وقایعی مانند طوفان، بادهای گرم و همچنین تعیین میانگین دمای روزانه، کمک کند.

پیش‌بینی شرکت‌ها

شرکت‌ها می‌توانند از پلتفرم آگر برای داشتن تصمیم‌گیری‌های بهتر، از طریق پیش‌بینی‌های حیاتی مانند فروش کل محصول و زمان اتمام پروژه، استفاده کنند.

هشدار درباره فجایع

هشدار در مورد حوادث فاجعه‌باری مانند بلایای طبیعی، سقوط یک بازار، و .. از طریق شرط‌بندی بر روی رخ دادن آن، محقق می‌شود.

چالش‌ها و راهکارها

با راه‌اندازی رسمی رابط کاربری پلتفرم آگر در سال ۲۰۱۸، مشکلات و چالش‌هایی در نسخه اولیه آن مطرح شد.

یکی از چالش‌های اساسی که کاربران پلتفرم آگر با آن روبرو هستند، وجود رویدادهای پیش‌بینی نامعتبر است. به این صورت که یک کاربر رویدادی ایجاد کرده و پس از شرکت افراد زیادی در پیش‌بینی آن رویداد و قبل از پایان تاریخ پروژه، آن را می‌بندد.

یکی دیگر از این چالش‌ها بر سر تعیین نتیجه یک رویداد است.

نتیجه هر رویداد می‌تواند به دو صورت تعیین شود:

توسط افرادی که ایجاد کننده رویداد در ابتدا تعیین کرده و یا توسط تمام افرادی که توکن REP دارند.

در هر دو صورت در مورد بعضی از رویدادها که نتیجه آن در منبع معتبری اعلام نمی‌شود، امکان بروز اختلاف در میان کاربران بر سر نتیجه وجود دارد. طبق الگوریتم موجود در پلتفرم آگر، چنانچه بر سر نتیجه یک رویداد اختلاف به وجود آید و هر کدام از کاربران شرکت کننده در پیش‌بینی آن رویداد نخواهند در این اختلاف شرکت کنند، می‌توانند با کم شدن ۵% از توکن‌های خود که بر روی آن رویداد شرط‌بندی کرده بودند، از آن رویداد بطور کامل خارج شوند. برای دسترسی به پلتفرم آگر، کاربران ناچار بودند: اپلیکیشن آگر را دانلود کنند، و یا از دانلود کل بلاک چین اتریوم استفاده کنند.

پلتفرم آگر این مشکل را با ارائه یک نسخه مبتنی بر وب که رابط کاربری دوستانه و ساده‌ای دارد، حل کرده است.

با وجود قراردادهای هوشمند و توابع و ویژگی‌های پیچیده آگر، کاربران جدید غالبا ترجیح می‌دهند از یکی از دو وبسایت ارائه دهنده پلتفرم آگر، یعنی، نسخه میزبانی شده IPFS یا وب‌سایت augur.casino استفاده کنند.

در این وبسایت‌ها، رابط کاربری UI، چندین مکانیسم تقسیم‌بندی و فیلتر کردن را ارائه می دهند که بر اساس حجم، تاریخ اتمام و .. هستند. با استفاده از این قابلیت ممکن است بازارهای خاصی از طریق دستکاری، بیشتر از سایر بازارها مورد توجه قرار گیرند.

آدرس‌های مبتنی بر وب غیرمتمرکز نیز منجر به ایجاد تفاوت در هشدارها، اعلان‌ها و ویژگی‌های ارائه شده در رابط‌های کاربری مختلف می‌شوند. به عنوان مثال، سایت Augur.casino دو مجموعه هشدار برای بازارهای پیش‌بینی مشابه دارد (مثلا، قیمت اتریوم در پایان دسامبر ۲۰۱۹ چقدر می‌شود؟)، یکی در صفحه مربوط به بازار پیش‌بینی و دیگری در جایی قبل از قرار دادن سفارش، قرار می‌گیرد. با وجود اینکه نسخه IPFS آن نیز تقریبا مشابه با نسخه سایت Augur.casino است، اما فاقد قابلیت چنین هشدارها و اعلان‌هایی است.

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
نسخه IPFS پلتفرم آگر که از تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۹ در دسترس قرار گرفته است.
تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
رابط کاربری سایت Augur.casino پلتفرم آگر که از ۳۱ مارس ۲۰۱۹ در دسترس قرار گرفته است.

پایین بودن نقدینگی بازار

به کمک کاهش پیچیدگی‌ای که در کل سیستم پیش‌بینی آگر صورت گرفت، کاربران تمایل بیشتری برای شرکت در بازارهایی که وسعت کمتر و حجم بالایی دارند، پیدا کردند، که این نشان‌دهنده این است که کاربران دریافتند، شرط‌بندی در این بازار سودده خواهد بود.

مشکل تایید اعتبار

بدون وجود مکانیسمی برای تایید اعتبار یک بازار ایجاد شده، تشخیص معتبر بودن یا نبودن یک بازار برای کاربران سخت خواهد بود و در نتیجه این امکان وجود دارد که کاربران بارها و بارها بازارهای جعلی و نامعتبری را با هزینه‌های ثابت ایجاد کنند.

این مشکل ممکن است منجر به تشدید ویژگی‌هایی که نقدینگی بازار را کاهش می‌دهند، شود.

رای‌گیری و فورک‌های احتمالی

اگر در نتیجه اعلام شده برای یک بازار پیش‌بینی، بین کاربران شرکت کننده در آن بازار اختلاف بوجود آید، نتیجه بازار به رأی گذاشته می‌شود، به این صورت که افراد شرکت‌کننده در شبکه می‌توانند با پرداخت توسط توکن‌های REP به نتیجه‌ای که معتقدند درست است، رای دهند.، که در این صورت یک هزینه اضافی به کاربران تحمیل می‌شود.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

علاوه بر بررسی برنامه‌ها و نقشه راه پروژه آگر، می‌توان پتانسیل‌های بالقوه‌ای که این پروژه دارد و می‌تواند در آینده عملی شود را نیز بررسی کرد. تیم آگر در حال کار بر روی اعمال بهبودهای لازم برای نسخه دوم پلتفرم آگر است.

اما آخرین به روز رسانی‌های انجام شده توسط این تیم، ۶ ماه پیش منتشر شد و تاکنون به روز رسانی جدیدی از سمت آنها مبنی بر ارتقاء نسخه دوم پلتفرم آگر، منتشر نشده است. این پروژه تاکنون هیچ نقشه راهی بطور رسمی برای برنامه‌های آینده خود ترسیم نکرده که این موضوع به عنوان یک سیگنال منفی برای سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه را دارند، محسوب می‌شود.

همکاری‌ها و پذیرندگان

پروژه آگر با شرکت‌های بسیار مشهوری در زمان‌های مختلف اعلام همکاری کرده است.

مشارکت با مایکروسافت

یکی از بزرگترین مشارکت‌های آگر، قرارداد همکاری با شرکت بزرگ مایکروسافت برای ارائه پلتفرم آگر در تکنولوژی آژور مایکروسافت (Azure) بوده است. قرارداد این مشارکت در سال ۲۰۱۶ امضا شده و این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند که کاربران بتوانند از آگر به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین در سرویس آژور مایکروسافت استفاده کنند.

مشارکت با ایربیتز

در همان سال، پروژه آگر با ایربیتز (Airbits)، که ارائه دهنده خدمات مبتنی بر کیف پول‌های بیت کوینی است، پیمان همکاری بست تا امنیت و رمزنگاری را برای سرویس‌های مبتنی بر بلاک چین، مانند سرویس‌های ارائه شده توسط پلتفرم آگر، ارائه دهد.

مشارکت با شرکت طراحی IDEO

در ماه می ۲۰۱۷، آگر پیمان مشارکت با شرکت طراحی IDEO امضا کرد، که این پیمان همکاری با هدف بهبود رابط کاربری پلتفرم آگر بود.

مشارکت با ایرسواپ

از دیگر همکاری‌های مهم پروژه آگر می‌توان به مشارکت این پروژه با ایرسواپ AirSwap اشاره کرد.

رقبای اصلی

با توجه به رشد زیاد پلتفرم‌های مختلف بر بستر بلاک چین در حوزه ارزهای دیجیتال، ابتدا باید هدف و کاربرد پلتفرم ارائه شده بررسی شده و سپس به جستجوی پروژه‌های مشابه پرداخت تا در نهایت بتوان تصمیم گرفت کدامیک از پروژه‌ها در نهایت و با افزایش مقبولیت ارزهای دیجیتال، ماندگار شده و رشد بیشتری خواهند داشت.

از میان پلتفرم‌های پیش‌بینی بر بستر بلاک چین، پروژه آگر در حال حاضر هم از نظر حجم سرمایه و هم از نظر محبوبیت و مقبولیت توانسته عملکرد بهتری نسبت به سایر رقبای خود داشته باشد.

اما لازم است با بررسی رقبای جدی آگر، نقاط ضعف و قوت آن را نسبت به رقبایش بسنجیم و پتانسیل رشد آن را در برابر سایر رقیبانش مورد بررسی قرار دهیم.

آگر و جی‌نوسیس

هر دو پروژه آگر و جی‌نوسیس بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده و هدف هردو پروژه ارائه پلتفرمی برای پیش‌بینی رویدادهای مختلف بوده است. پس اصلی‌ترین نقاط مشترک این دو پروژه را می‌توان راه‌اندازی هردوی آنها در بستر بلاک چین اتریوم و همچنین هدف آنها که ارائه یک پلتفرم پیش‌بینی یا همان شرط‌بندی است، دانست.

علاوه بر این، هر دو پلتفرم از سه نوع رویداد پشتیبانی می‌کنند.

  • پیش‌بینی‌هایی با نتیجه دو حالته (باینری) (پیش‌بینی‌هایی که نتیجه آنها بله و خیر باشد)
  • پیش‌بینی‌هایی با نتایج چند حالته (مانند برنده انتخابات ریاست جمهوری)
  • پیش‌بینی‌هایی با نتایج عددی (که یک محدوده عددی با مرز پایین و بالا برای آن در نظر گرفته می‌شود)

تیم هر دو پروژه آگر و جی‌نوسیس دارای سابقه طولانی هستند و هر دو تیم در طول بازه‌های زمانی مختلف مفاهیم و ایده‌های مختلفی برای بهبود پلتفرم‌های پیش‌بینی بازار ارائه داده‌اند.

در پلتفرم آگر، مالکیت سهم‌های حاصل از نتایج رویدادها، در داده‌های قراردادهای هوشمند ثبت می‌شود و انتقال آن به افراد به شدت توسط یک سری توابع معاملاتی کنترل می‌شود.

این مکانیسم این امکان را در پلتفرم آگر فراهم می‌کند که هنگام معامله سهم‌ها بتوانند کارمزدهای لازم را جمع کند (مقدار کارمزدها متناسب با حجم معاملاتی است).

کامزدها در پلتفرم آگر به صورت اتریوم جمع‌آوری می‌شوند و هنگامی که یک رویداد برای پیش‌بینی ایجاد می‌شود، کارمزد آن به عنوان یکی از پارامترهای مهم مشخص می‌شود.

پیش‌فرض این پارامتر ۱% برای ایجادکنندگان یک رویداد و ۲% برای شرکت کنندگان آن است.

این کارمزدها به صورت ۵۰/۵۰ بین ایجاد کنندگان یک رویداد و دارندگان توکن انحصاری پلتفرم آگر یعنی REP، که در اعلام نتیجه آن رویداد شرکت کنند، تقسیم می‌شود.

از سوی دیگر، در پلتفرم جی‌نوسیس، سهم‌های حاصل از نتیجه یک رویداد می‌تواند به صورت توکن‌های ERC-20 جدا شده و در هرجایی مورد معامله قرار گیرد (همچنین امکان معامله مستقیم آن‌ها در پلتفرم جی‌نوسیس نیز وجود دارد).

این مکانیسم سبب می‌شود تا نقدینگی به صورت غیرقابل پیش‌بینی در بخش‌های مختلف افزایش یابد، اما جمع‌آوری کارمزدهای معامله برای پلتفرم جی‌نوسیس را سخت و یا غیرممکن می‌سازد.

ایجاد یک رویداد با اعمال نقدینگی اولیه

ایجاد یک رویداد در پلتفرم‌های پیش‌بینی می‌تواند با اضافه کردن یک نقدینگی اولیه، برای شرکت‌کنندگان جذاب‌تر باشد. نقدینگی اولیه با خرید بخشی از سهم‌های نتایج توسط خود کسی که آن رویداد را ایجاد کرده، بدست می‌آید. در آگر، پس از ایجاد یک رویداد و همچنین افزودن نقدینگی اولیه به آن از طریق خرید برخی از سهم‌های نتایج آن، سازنده رویداد این سهم‌ها را با قیمتی که عادلانه باشد در لیست سفارشات خرید و فروش (order book) قرار می‌دهد.

اما در پلتفرم جی‌نوسیس، ایجاد کننده یک رویداد، یک قرارداد تنظیم بازار (Market-Maker) برای آن قرار می‌دهند. آن قرارداد تنظیم بازار بطور خودکار، قیمتی را که سهم‌های آن رویداد می‌تواند از سازنده بازار خریداری شود و یا به او فروخته شود، تعیین می‌کند.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

تاثیر اخبار و به روز‌رسانی‌های مختلف بر روی قیمت ارزها به این صورت است که گاهی قبل از انتشار خبر و با زمزمه شایعه‌ها، شاهد افزایش یا کاهش قیمت هستیم، گاهی نوع خبر به صورتی است که همزمان با انتشار خبر قیمت تحت تاثیر آن تغییر می‌کند و گاهی نیز چند روز پس از انتشار خبر، تاثیر آن را بر قیمت می‌توان دید.

به همین خاطر، بررسی تاریخچه قیمتی یک ارز دیجیتال می‌تواند دید خوبی به معامله‌گران بدهد که آن ارز در هنگام مواجه با اخبار مختلف چه واکنشی از خود نشان می‌دهد.

۱۰ آوریل ۲۰۱۹

پلتفرم آگر اعلام کرد به منظور ارتقای بخشی از پلتفرم خود، ارز دیجیتال باثبات DAO را به پلتفرم خود اضافه می‌کند. ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ انتشار نسخه ۱.۱۲.۰ برای پلتفرم آگر

۱۷ آوریل ۲۰۱۹

صرافی بزرگ و معتبر کوین‌بیس (Coinbase) اعلام کرد توکن REP را در صرافی خود لیست کرده و امکان خرید، فروش، ارسال، دریافت و تبدیل توکن REP از این پس در این صرافی امکان‌پذیر خواهد بود.

همانطور که قابل حدس بود، اضافه کردن یک ارز دیجیتال باثبات به پلتفرم آگر و لیست شدن آن در صرافی کوین بیس و همچنین انتشار یک نسخه جدید از پلتفرم اگر در یک بازه زمانی ۲ هفته‌ای تاثیر بسیار مثبتی بر روی قیمت توکن REP داشت و سبب شد قیمت توکن انحصاری پلتفرم آگر، REP، پس از اعلام این سه خبر، ۳۳ درصد افزایش قیمت را از تاریخ ۱۱ آوریل تا ۲۳ آوریل، یعنی در مدت ۱۲ روز تجربه کند.

۱۳ ژانویه تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۹

انتشار نسخه ۱.۹.۱ نرم‌افزار آگر که شامل به روزرسانی‌های مختلفی از جمله به‌روز‌رسانی کلاینت لایت نود(با هدف افزایش سرعت سینک شدن آن)، می‌شود. با ارائه به روز رسانی‌های مختلف برای اپلیکیشن‌های آگر در بازه زمانی ۱۳ تا ۲۰ ژانویه و حل بسیاری از باگ‌ها و مشکلات موجود در این پلتفرم، قیمت توکن آگر (REP) در مدت زمان ۷ روزه، یک افزایش قیمت ۱۳۴ درصدی را تجربه کرد.

تیم فنی و اجرایی

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

جوی کروگ، (Joey Krug)

جوی کروگ به عنوان یکی از بنیانگذاران پروژه آگر، تنها کسی است که از ابتدای پروژه آگر تاکنون با این پروژه همراه بوده است.

جوی برنامه‌نویسی را با کار در اپل‌سافت بیسیک (Applesoft Basic) از دوره دبیرستان خود آغاز کرد. سپس در دانشگاه برنامه‌نویسی را ادامه داد تا بتواند ایده‌هایش را در قالب کد محقق کند. وی در پروژه پانترا (Pantera) که یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر بلاک چین بود، همکاری کرد.

سپس به عنوان یکی از بنیانگذاران موسسه پیش‌بینی فورکست فاندیشین (Forecast Foundation) کار خود را ادامه داد.

با توجه به سابقه این فرد هم در حوزه برنامه‌نویسی و توسعه‌دهندگی و هم در حوزه تکنولوژی‌های مبتنی بر بلاک چین، می‌توان از او به عنوان یکی از افراد موفق در حوزه پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین یاد کرد. اما هیچ اطلاعاتی از دیگر اعضایی که به عنوان تیم آگر در حال حاضر فعالیت می‌کنند در دسترس نیست و تعدادی از اعضای آن که از ابتدا همراه پروژه بودند در حال حاضر دیگر در این پروژه فعالیتی ندارند.

شبکه‌های اجتماعی آگر

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

توییتر

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۲۵ هزار


تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

فیس‌بوک

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۸ هزار 


تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ردیت

تعداد اعضا: ۹,۹۰۰


تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مدیوم 

تعداد اعضا: ۸,۲۰۰

حالا در ادامه به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تاثیر آن‌ها در تحلیل فاندامنتال آگر می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

پروژه آگر با داشتن حجم سرمایه ۱۷۳ میلیون دلاری در جایگاه ۵۳‌ام در میان ارزهای دیجیتال قرار داشته و در گروه پلتفرم‌های ارائه دهنده بازارهای پیش‌بینی در رتبه اول قرار دارد.

همزمان با انفجاری که در بازار ارزهای دیجیتال در اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ رخ داد، پروژه آگر جزء پروژه‌هایی بود که با سود بسیار بالایی همراه شد و مارکت‌کپ آن در ژانویه ۲۰۱۸، که زمان انفجار آلت کوین‌ها بود، به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که سقف تاریخی مارکت‌کپ یا قیمت نمی‌تواند این اطمینان را به ما بدهد که آن پروژه بار دیگر به سقف تاریخی خود می‌رسد زیرا بخش زیادی از افزایش قیمتی که در انفجار آلت کوین‌ها اتفاق افتاد ناشی از هیجان بوجود آمده در بازار بود و نمی‌تواند نشانه‌ای از پتانسیل بالای آن پروژه باشد.

اما یک قانون کلی در بازارهای مالی وجود دارد که بیان می‌کند، سرمایه‌گذاران تمایل دارند الگوهای گذشته را تکرار کنند. بنابراین باتوجه به این قانون اینکه پروژه آگر بتواند بار دیگر بیشترین حجم سرمایه خود را ببینید، زیاد دور از ذهن نخواهد بود.

پلتفرم‌های ارائه دهنده بازارهای پیش‌بینی مانند آگر شاید در نگاه اول زیاد کاربردی به نظر نرسند، اما با نگاهی به تاریخچه پلتفرم‌های پیش‌بینی متمرکز مانند سایت‌های شرط‌بندی که در حال حاضر وجود دارند، می‌توان فهمید که این بازار طرفداران بسیار زیادی دارد و در نتیجه پتانسیل بسیار بالایی برای رشد خواهد داشت.

حجم معاملات

برای داشتن دید بهتر نسبت به حجم معاملات روزانه در یک ارز دیجیتال بهتر است به جای حجم معاملات آن در یک روز، حجم معاملات روزانه آن را در مدت یک ماه را زیر ذره‌بین قرار دهیم.

در مواقعی که جهت‌گیری مارکت‌کپ و حجم معاملات روزانه یکی باشد می‌توان انتظار داشت آن روند ادامه‌دار باشد. یعنی اگر با افزایش مارکت‌کپ، حجم معاملات روزانه ثبت شده در صرافی‌ها نیز افزایش یافته باشد، می‌توان حدس زد افراد زیادی در حال خرید و فروش آن ارز هستند و احتمالا روند افزایشی آن ادامه‌دار خواهد بود.

نکته دیگری که در مورد حجم معاملات روزانه یک ارز وجود دارد این است که اگر این پارامتر برای یک ارز در همه روزها بطور میانگین بالا باشد، این بالا بودن نمی‌تواند توجهی را به خود جلب کند و به عنوان یک سیگنال برای افزایش قیمت تلقی شود، اما اگر حجم معاملات یک ارز به صورت ناگهانی افزایش یابد، می‌توان انتظار داشت حرکتی پشت آن باشد و منجر به شروع یک روند صعودی در قیمت آن ارز شود. با وجود تمام نکات گفته شده در مورد حجم معاملات روزانه، باید دانست، هیچ‌یک از این پارامترها به تنهایی نمی‌تواند ما را به نتیجه درستی از رفتار قیمتی یک ارز برساند و این پارامترها فقط زمانی معتبرند که در کنار هم بررسی شوند.

تحلیل فاندامنتال آگر؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
حجم معاملات روزانه آگر از ۱۰ ژوئن تا ۹ جولای ۲۰۱۹

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، حجم معاملات روزانه پروژه آگر یکنواخت نبوده و در بازه زمانی ۱۰ ژوئن تا ۹ جولای از ۱۶ میلیون دلار تا ۲ میلیون دلار متغییر بوده است.

این بازه وسیع تغییرات نشان می‌دهد حجم معاملات روزانه در آگر و به عبارتی فعالیت سرمایه‌گذاران در این پروژه به شدت به اخبار و اتفاقات وابسته است و اخبار مثبت می‌تواند حجم معاملات روزانه و همچنین مارکت کپ را افزایش داده و شروع یک روند صعودی را برای آگر رقم بزند.

همچنین حجم معاملات روزانه آگر در تاریخ ۸ تا ۹ جولای ۵ برابر شده و مارکت‌کپ و به دنبال آن قیمت ارز دیجیتال REP نیز یک افزایش ۱۱.۵ درصدی داشته است. با وجود اینکه جهت‌گیری مارکت‌کپ و حجم معاملات روزانه به یک صورت بوده و همچنین یک افزایش ناگهانی ۵ برابر در حجم معاملات روزانه اتفاق افتاده است، می‌توان انتظار داشت، روند افزایشی مارکت‌کپ و در نتیجه قیمت REP ادامه‌دار باشد.

اما نکته‌ای که باید آن را در نظر گرفت این است که پارامتری که می‌تواند روند بازار را نشان دهد، حجم تراکنش‌های روزانه‌ای است که در بلاک چین آن پروژه انجام شده، نه حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها. بنابراین در ادامه به بررسی ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه یا بلاک چین آگر می‌پردازیم.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه آگر

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه آگر را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد.

زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد. به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست. اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود.

اما در شبکه‌هایی که شفافیت کافی وجود ندارد نمی‌توان به تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین آنها دست یافت و در نتیجه محاسبه ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به میزان تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند.

پارامتر NVT از تقسیم کل حجم سرمایه موجود در پروژه بر تراکنش‌های روزانه انجام شده در شبکه آن پروژه بدست می‌آید و مشابه پارامتر PE که در بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد، است. اما از آنجایی که ارزش تراکنش‌های روزانه انجام شده در شبکه آگر قابل دستیابی نیست، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را برای این پروژه محاسبه کرد.

میزان به صرفه بودن استخراج

از آنجایی که پروژه آگر در بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده، الگوریتم مورد استفاده در آن اثبات انجام کار (PoW) است. اما توکن‌های REP در ابتدای راه‌اندازی این پروژه به تعداد مشخصی (۱۱ هزار توکن REP) ایجاد شدند و قرار نیست به تعداد آنها اضافه شود.

یعنی توکن‌های REP قابل استخراج کردن نیستند، بنابراین پارامتر به صرفه بودن یا نبودن استخراج اصلا برای آن مطرح نمی‌شود.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر چقدر بوده است. مقدار این پارامتر در زمان نگارش این مقاله برابر با ۹۷۱ درصد است که نشان می‌دهد پروژه آگر نسبت به اولین قیمتی که از آن در سایت کوین‌مارکت‌کپ ثبت شده یعنی اکتبر ۲۰۱۵ تاکنون، ۹۷۱ درصد رشد داشته است.

یعنی اگر کسی در اکتبر ۲۰۱۵، ۱ میلیون تومان بر روی پروژه آگر سرمایه‌گذاری می‌کرد و ارز دیجیتال آگر خریداری می‌کرد، اکنون سرمایه او تبدیل به ۱۰ میلیون شده بود.

این یعنی ۱۰ برابر شدن سرمایه در مدت ۴ سال!

جمع بندی

با افزایش مقبولیت ارزهای دیجیتال در میان مردم، برخی از آنها که دارای پلتفرم‌های کاربردی‌ای هستند و قابلیت کسب درآمد در آنها وجود دارد، می‌توانند رشد زیادی داشته باشند.

هرچند در حال حاضر نیز تعداد کاربران فعال در این پلتفرم‌ها نسبت به سایر پلتفرم‌های کاربردی موجود در پروژه‌های ارزهای دیجیتال، بیشتر است.

وجود یک بستر غیرمتمرکز که هرکسی بتواند در آن بر اساس علایق و حرفه خود چیزی شبیه به یک مسابقه یا شرط‌بندی برگزار کند و علاوه بر جذابیت استفاده از چنین بستری، هم فرد ایجاد کننده آن و هم افرادی که بتوانند نتیجه آن رویداد را درست حدس بزنند، کسب درآمد کنند، پلتفرم‌های پیش‌بینی را به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های کاربردی تبدیل کرده است.

در میان تمام پلتفرم‌های پیش‌بینی، پلتفرم آگر با داشتن حجم سرمایه بالاتر، محبوبیت بیشتر، و برقراری همکاری با شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت، و در نهایت لیست شدن در صرافی‌های بزرگ و معتبری مانند بایننس و کوین بیس، گوی سبقت را از رقیبان خود ربوده و پتانسیل‌های بیشتری برای رشد و پیشرفت از خود نشان داده است.

پس اگر قرار باشد پلتفرم‌های پیش‌بینی به عنوان یکی از پلتفرم‌های ماندگار در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال باقی بمانند و توسعه یابند، به نظر می‌رسد در حال حاضر پروژه آگر شانس بیشتری در میان رقیبان خود داشته باشد. اما با وجود چالش‌هایی که در این پلتفرم وجود دارد که یکی از اساسی‌ترین آنها، امکان ایجاد رویدادهای نامعتبر در این پلتفرم است، باید منتظر ماند و دید که تیم توسعه‌دهندگان آگر، چه بهبودهایی برای این پلتفرم ارائه می‌دهند.

اطلاعات کلی آگر
قیمت Augur$0
ارزش بازار$0
سهم از بازار0%
حجم مبادلات روزانه$0
پایین ترین/بالاترینقیمت 24 ساعت اخیر $0 / $0
پایین ترین/بالاترینقیمت 7 روز اخیر$0 / $0
رتبه در بازار#987
اوج قیمت دلاری $0
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به تومان۰ تومان
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 4 ماه قبل
اوج قیمت ریالی ۰ تومان
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به دلار$0
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 4 ماه قبل
تغییرات 1 ساعته 0%
تغییرات 1 روزه 0%
تغییرات 7 روزه 0%
تغییرات 30 روزه 0%
تغییرات 90 روزه 0%
تغییرات یک ساله 0%
از ابتدای سال میلادی 0%
از اولین قیمت 0%
قیمت به بیت کوین1REP = 0BTC
راهنمای بخش ها
تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
سینا ریاحی
سینا ریاحی
3 سال قبل

سلام
تشکر فراوان از سایت ارز دیجیتال مخصوصا خانم فریما جلالی بابت ارائه تحلیل های فاندامنتال.
#اولین کامنت