متخصص بیت کوین: مقیاس‌پذیری باید در اولویت دوم باشد، اولویت اصلی حریم خصوصی است

متخصص بیت کوین: مقیاس‌پذیری باید در اولویت دوم باشد، اولویت اصلی حریم خصوصی است

اینفلوئنسر مشهور دنیای بیت کوین و نویسنده کتاب Mastering Bitcoin، آندریاس ام.آنتونوپولوس، در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ ویدیویی در یوتیوب راجع به مشکل مقیاس پذیری بیت کوین صحبت کرد.

در این گفتگو از او در مورد بحث مقیاس پذیری بیت کوین، که تقریبا ۶ سال است که ادامه دارد، پرسیده شد. این بحث در ادامه به قانون مور (Moore) رسید و از آندریاس راجع به افزایش سرعت محاسبات و ظرفیت حافظه تا ۸ برابر در طول شش سال گذشته سوال شد.

وی همچنین در مورد این توضیح داد که آیا افزایش محدودیت سایز بلاک می تواند در تمرکززدایی (decentralization) تاثیر مخرب داشته باشد و آیا نودهای معمولی می توانند هم اکنون یک بلاک ۸ مگابایتی را به آسانی یک بلاک ۱ مگابایتی در سال ۲۰۱۳، اداره کنند یا خیر.

وی ضمن اشاره به قانون مور اظهار داشت:

قانون مور دقیقا به معنای دو برابر شدن تعداد ترانزیستورها در هر سال نیست؛ این تعداد حداکثر هر ۱۸ ماه، حدود ۲ برابر افزایش داشته است. علاوه بر آن، ما در حال حاضر با ۲ برابر شدن تعداد ترانزيستور پردازنده ها و افزایش سرعت ریزپردازنده ها، شاهد کند شدن قانون مور هستیم.

او در ادامه گفت که مشکل واقعی اعتبار سنجی بلاک ها در بلاک چین و ارزهای دیجیتال باز عمومی، ظرفیت حافظه و پردازنده CPU نیست. به گفته او، مشکل پهنای باند شبکه و تاخیر در شبکه است. آندریاس می گوید که قانون مور به اندازه عملکرد CPUها و فضای دیسک سخت، پهنای باند شبکه را کنترل نکرده است.

آنتونوپولوس اظهار داشت که مشکلِ مایلِ آخر (last mile)، یکی از بزرگ ترین مشکلات پهنای باند در شبکه است:

بله، ظرفیت فیبر نوری نسبت به ده سال گذشته بسیار تغییر کرده، اما مشکل این است که فیبر نوری هنوز به اینجا نرسیده […] اگر من در یک کشور پیشرفته زندگی کنم، تعداد کمی از کلان شهرهای پرجمعیت جهان اولی وجود دارند که از اتصالات پهنای باند فیبر به خانه یا FTTH بهره مندند. اما این یک پدیده نسبتا نادر است.

متخصص بیت کوین: مقیاس‌پذیری باید در اولویت دوم باشد، اولویت اصلی حریم خصوصی است

آندریاس آنتونوپولوس – طرفدار سرسخت بیت کوین و متخصص امنیت

او در ادامه گفت:

شاید از کابل کواکسیال برای اتصالات مودمتان استفاده کنید و به دنبال سرعت ۱۰۰ مگابیتی باشید که بیشتر از این فعلا امکان پذیر نیست. اما در استفاده از DSL، در بهترین حالت در بسیاری از مناطق خارج از شهر، سرعتی بیش از ۲۵ مگابیت را تجربه خواهید کرد. اگر خوش شانس باشید این سرعت می تواند نزدیک به ۱۰ مگابیت باشد و در بسیاری از این موارد حتی نصف این سرعت را نیز نخواهید داشت.

او در ادامه گفت که این پهنای باند هم بر کسانی که نود کیف پول ها را اجرا می کنند و هم بر سایر فعالیت هایی که در شبکه بیت کوین رخ می دهند، به ویژه بر حوزه استخراج ارز دیجیتال، تاثیر دارد. به گفته آندریاس، «وارد کردن فشار» به پهنای باند و تاخیر شبکه، نهایتا استخراج را متمرکز می کند. البته آندریاس معتقد است که استخراج در حال حاضر به دلیل «وابستگی به تراشه ها» متمرکز شده است.

علاوه بر آن، آندریاس آنتونوپولوس تاکید داشت که مقیاس پذیری باید در لایه دوم باشد و حریم خصوصی در لایه پایه قرار داشته باشد:

به نظر من حریم خصوصی (privacy) همان تغییری است که لایه اول به آن نیاز دارد و این تغییر باید پیش از آنکه فرصت از دست برود، اعمال شود. مقیاس پذیری (Scaling) می تواند در لایه دوم به طور موثر انجام بشود. ما برای حمایت بیشتر از مقیاس پذیری در لایه دوم، همچنان در لایه پایه به مقیاس پذیری احتیاج خواهیم داشت. اما در حال حاضر، تمرکز واقعی ما باید بر روی مساله حریم خصوصی باشد، نه افزایش بیشتر سایز بلاک.

منبع: ambcrypto
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه