نظر متخصص بیت کوین درباره بی‌طرف بودن پادشاه ارزهای دیجیتال

نظر متخصص بیت کوین درباره بی‌طرف بودن پادشاه ارزهای دیجیتال

آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)، نویسنده و متخصص حوزه بیت کوین و ارزهای دیجیتال، در این مقاله به طور اجمالی به بیان نقاط قوت و ضعف این صنعت به همراه فرصت‌ها و تهدیدهایش می‌پردازد. این متخصص بیت کوین در یک سخنرانی توضیح می‌دهد که چرا بیت کوین به نیروی قدرتمند موردنظر تبدیل شده است.

وضعیت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹

مهمترین ویژگی بیت کوین خنثی یا بی‌طرف بودن آن است و سایر قابلیت‌های فوق‌العاده آن از این ویژگی خاص نشأت می‌گیرند. خنثی‌ بودن بیت کوین به معنی نبود قواعد در آن نیست؛ بلکه همین قابلیت خاص، به خودی خود یک قاعده محسوب می‌شود.

خنثی بودن بیت کوین با فراهم کردن گزینه‌های جایگزین بهتر برای کاربردهای پیشین، آن را در برابر تمرکز قدرت‌های مطلق در سلسله مراتب نهادی مقاوم کرده است.

اما بیت کوین همان جایگزین برتری است که از لحاظ طراحی، مالکیت عمومی، منبع‌باز بودن، شفافیت کامل، عدم نیاز به اجازه و همتابه‌همتا بودن به صورت غیر متمرکز پیاده‌سازی شده است، بطوریکه تمامی کامپیوترهای شبکه به طور مشابه از قوانین یکسان پیروی می‌کنند.

آنتونوپولوس در این باره می‌گوید که پذیرش بیت کوین به عنوان ارز جهانی با سرعت پیوسته‌ای اتفاق نخواهد افتاد اما این ارز دیجیتال در دوران بحران گزینه بهتری نسبت به ارزهای رایج (فیات) که توسط دولت‌های فاسد مورد سوءاستفاده قرار گرفته، محسوب می‌شود.

عبارت کریپتو (رمز) را رها کرده و آن‌ها را سکه بنامیم

نظر متخصص بیت کوین درباره بی‌طرف بودن پادشاه ارزهای دیجیتال

سکه‌های دیجیتال یکی از شگفتی‌های گوناگون رقابت صنعتی در قرن ۲۱ محسوب می‌شوند.

به نظرم با گذشت زمان اشکالی نخواهد داشت که عبارت کریپتو را حذف کرده و آن‌ها را تنها سکه خطاب کنیم. دقیقاً به همان دلیل که عبارات «تجارت الکترونیک» یا «بازاریابی اینترنتی» را دیگر مانند قبل استفاده نمی‌کنیم.

و این ارزهای دیجیتال هستند که سکه‌های حقیقی را به وجود می‌آورند.

تنها ابزار مبادله فرق دارد. میدان‌های مغناطیسی یا بارهای الکتریکی که جایگزین فلزات شده‌اند.

اما ارزهای دیجیتال خصوصیات قابل توجه مشترکی با سکه‌ها دارند؛ ویژگی‌هایی که سبب شده آن‌ها نیز همانند سکه‌ها به نظر برسند.

نباید عبارت «کریپتوکارنسی» را با استعاره‌هایی مانند «صفحه‌وب» اشتباه بگیریم. آیا این یک صفحه است؟ آیا مکانی مانند یا وب‌سایت است؟ آیا یک فروشگاه است؟ آیا یک وبلاگ یا یک کتاب است؟ آیا یک موتور جستجو است؟ یا اینکه یک ویکی یا یک محل به اشتراک‌گذاری ویدیو است؟

در تمامی این موارد نام آن‌ها به تابع یا عملگر اشاره می‌کند نه فناوری‌های زیرساختی آن‌ها.

تمامی سایت‌ها از رمزنگاری برای امن کردن عملگرهایشان استفاده می‌کنند. خب با این حال چرا آن‌ها را کریپتو وب‌سایت، کریپتو استور یا کریپتو سرچ‌انجین نخوانیم؟

چرا فلزات مناسب ضرب سکه‌ها شدند؟

نظر متخصص بیت کوین درباره بی‌طرف بودن پادشاه ارزهای دیجیتال

فلزات تعویض‌پذیر (Fungible) هستند

فلزات را می‌توان با فرآورش به ماده خالص و یکدستی تبدیل کرد که از لحاظ کیفیت همانند دیگر تکه‌های فلز مشابهی است که فرایند یکسانی را طی کرده‌اند.

فلزات بادوام و انعطاف‌پذیر هستند

فلزات به دلیل دوام بالایی که دارند به سادگی فرسوده نشده و از گردش در بازار خارج نمی‌شوند. انعطاف‌پذیری و چکش‌خور بودن فلزات به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت واحدهای سکه‌ قابل شناسایی بوده و به صورت استاندارد درآیند.

فلزات ارزشمند هستند

بعضی فلزات به دلیل کمیابی، مناسب بودن برای ضرب سکه و موارد استفاده دیگر، مفید و ارزشمند هستند. جنبه دیگر ارزشمند بودن آن‌ها به دلیل خطر و هزینه بالای یافتن ذخایر طبیعی آن‌هاست. سنگ‌ معدن آن‌ها استخراج شده و برای تبدیل به شمش‌های خالص تصفیه می‌شوند. برخی از این فلزات مانند طلا هم نایاب هستند و هم استفاده‌های مالی، صنعتی، تجاری و کاربرد مصرفی دارند که باعث شده ارزش بسیاری پیدا کند.

چرا بیت کوین خصوصیات یک سکه را داراست؟

نظر متخصص بیت کوین درباره بی‌طرف بودن پادشاه ارزهای دیجیتال

بیت کوین تعویض‌پذیر است

ارزش هر بیت کوین به دلیل خصوصیات مشترک با بیت کوین‌های دیگر برابر است. تنها چیزی که می‌تواند آن‌ها را از هم متمایز سازد، مقدار آن‌هاست. مورد دیگری که باعث می‌شود بیت کوین‌ها با یکدیگر متفاوت باشند، آن است که هر کدام از بیت‌های منحصربفرد و متفاوتی ساخته شد‌ه‌اند؛ چرا که منشأ و تاریخچه تراکنش‌های به خصوصی در بلاک چین ثبت شده و به هر سکه اطلاق گردیده است.

این‌ها سکه‌هایی هستند که می‌توانند به طور مداوم با اختصاص یافتن حساب‌های جدید به آن‌ها بازضرب شوند و مالکیت آن‌ها تغییر یابد.

بیت کوین انعطاف‌پذیر و بادوام است

احتمالاً بیت کوین بادوام‌تر از هر سکه فلزی ضرب شده‌ای است. زمانی که پادشاهی در دوران قدیم نامش را به همراه تاریخ بر روی سکه فلزی حک کرد، مردم با اعتماد به آن پادشاه می‌دانستند که آن سکه در آینده به عنوان پول مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به این ترتیب از آن سکه‌ها در پرداخت‌های روزمره‌شان استفاده می‌کردند.

اما بیت کوین تجلی امضا و اعتبار پادشاهان بر روی سکه‌های فلزی نیست. در واقع گزارش‌هایی از آدرس حساب‌ها، مقادیر و تراکنش‌هاست که در صفحات گسترده‌ای ذخیره شده‌اند که هزاران کامپیوتر قدرتمند به صورت بلادرنگ در حال بروزرسانی و آرشیو کردنشان هستند.

زمانی که ارزش یک سکه از بین می‌رود به یک فلز خالی تبدیل می‌شود و تنها اطلاعاتی مانند زمان ضرب، شعار رویش و یا تکه‌ای از سر رئیس‌جمهور بر روی آن به یادگار می‌ماند.

پاک کردن این اطلاعات کار دشواری خواهد بود.

زمانی که شبکه بیت کوین تراکنش‌ها را تایید می‌کند و در آدرس حساب‌ها و سکه‌ها بروزرسانی انجام می‌دهد، از حافظه کامیپوتر برای ذخیره این اطلاعات در یک صفحه گسترده دیجیتالی استفاده می‌کند.

این صفحه گسترده در ۱۰ هزار کامپیوتر مختلف (و حتی بیشتر) در سرتاسر دنیا ذخیره و بروزرسانی می‌شود. برای همه‌ آن‌ها در این امر شانس برابری وجود خواهد داشت.

نرم‌افزاری که اجازه این کار را به آن‌ها می‌دهد، در اختیار عموم قرار دارد، منبع‌باز است و هر کسی که دانش اولیه استفاده از کامیپوتر را داشته باشد، می‌تواند بدون دریافت اجازه از کسی آن را اجرا کند. هر کسی می‌تواند بیت کوین کور را اجرا کرده و به یک میزبان تبدیل شود تا تاریخچه تراکنش‌های بیت کوین را تایید و بروزرسانی کند و حتی در امر استخراج بیت کوین شرکت کند.

پاک کردن این اطلاعات امری محال خواهد بود. تقریباً می‌توان گفت که بلاک چین بیت کوین تغییرناپذیر است.

بیت کوین ارزشمند است

نظر متخصص بیت کوین درباره بی‌طرف بودن پادشاه ارزهای دیجیتال

طراحی بیت کوین به گونه‌ای است که در مجموع تنها ۲۱ میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد.

این ویژگی نایاب بودن در ترکیب با بخش‌پذیری، قابلیت انتقال و تعویض‌پذیری‌اش آن را برای واحد محاسبه (Unit of Account)، واسطه تبادل (Medium of Exchange) و همچنین ابزار ذخیره ارزش مناسب ساخته است.

بیت کوین حائز اهمیت است چرا که یک شیء دیجیتال است که هر کس یا هر کامپیوتر می‌تواند آن را نگهداری کند، اما قادر به کپی کردن آن نباشد.

این ویژگی خارق‌العاده ناشی از روش‌های پیچیده و بسیار هوشمندانه در طراحی معماری است که از علوم مختلف در پیاده‌سازی‌اش بهره گرفته شده است. این در حالی است که بخش اعظم ارزش فضای دیجیتال به خاطر امکان کپی بسیار آسان، سریع و عملاً رایگانی است که باعث شده هر چیز دیجیتال قابلیت کپی شدن را داشته باشد. درست مثل آب خوردن!

همین نیز باعث شده تا دولت آمریکا نتواند مردم را از کپی کردن فایل‌های موزیک، فیلم‌، کتاب یا عکس‌های دیجیتال باز دارد.

اما یادمان نرود که موجودیت دیجیتالی وجود دارد که هیچکس قادر نیست آن را کپی کند و شما می‌توانید ثابت کنید که به شما تعلق دارد. شما نیز قبل از اینکه کسی آن را به عنوان پرداخت از شما قبول کند، باید ثابت کنید که متعلق به شماست.

با اینکه بیت کوین به صورت دیجیتال است، اما محال است که هرکس حتی یک بانک مرکزی پر شور و شوق نیز کپی‌های جعلی از روی آن بسازد.

منبع: ccn
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
محمد
محمد
2 سال پیش

سلام می خوستم پیش بینی تون رو درباره آینده بیت کوین بدونم چون که من دستگاه ماینر دارم فعلا که خیلی کند پیش میره و ناراضیم می خواستم نظر شما رو بدونم مرسی

احمد
احمد
2 سال پیش
پاسخ  محمد

اقا محمد صبور باش. قدیمیا میگفتند گر صبر کنی زقوره حلوا سازی. بیت کوین پرواز ارزشیش حدود دوسال اینده است. شما فعلا به فکر بازگشت سرمایه گذاری ماینرها باش .سود بماند سال ۲۰۲۰.

محمد
محمد
2 سال پیش
پاسخ  احمد

مرسی ممنون

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off