هند
هند هند

هند

کشوری در آسیای جنوبی

 • جمعیت: 1,354,051,854 نفر
 • مساحت: 3,166,944 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 462,124,989 نفر
 • ارز ملی: Indian rupee
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Ram Nath Kovind
 • پایتخت: New Delhi
 • زبان: MORE
 • رشد اقتصادی: 7.10%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: در حال قانون‌گذاری
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ندارد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ندارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: مجاز اما تحت قوانین سخت گیرانه
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: ندارد

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در هند

محبوبیت ارزهای دیجیتال در هند، از حدود سال ۲۰۱۳، که کسب‌و‌کارهای کوچک، بیت کوین را به عنوان یکی از روش‌های پرداخت خود پذیرفتند، آغاز شد. از آن زمان به بعد، این ارزها به عنوان وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری رشد کردند، که ظهور صرافی‌های متعدد ارزهای دیجیتال در این کشور نیز شاهدی بر این مدعاست. اطلاعیه‌های مطبوعاتی که در جولای ۲۰۱۸ منتشر شده نشان می‌دهد که دولت هند موضع خود در برابر ارزهای دیجیتال رو روشن کرده و برای انتشار جزئیات دستورالعمل‌های مربوط به این ارزها، با صنایع مختلفی در حال همکاری است.

دیدگاه دیوان عالی هند در رابطه با ارزهای دیجیتال

مدتهاست که بسیاری از علاقه‌مندان و طرفداران ارزهای دیجیتال، با تشکیل دادخواستی از دیوان عالی هند، دولت را مجبور کرده‌اند که در مورد این ارزها شفاف‌سازی کند. در این راستا دو دادخواست ارائه شده که یکی از این دادخواست‌ها علیه وزارت امور داخلی و وزارت دارایی بود و به دنبال آن، دستورالعملی ارائه شد که بر اساس آن، فروش، خرید و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال غیرقانونی اعلام شد. پس از انتشار این دستورالعمل، برخی از صنایع، خواستار تغییر قوانین این دستورالعمل شدند. اما با وجود اینکه دیوان عالی کشور این دادخواست‌ها را پذیرفته است، امور و قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال، همچنان تحت قضاوت هستند. استدلال‌های مختلفی نشان می‌دهد، عدم وجود قوانین شفاف در هند در رابطه با ارزهای دیجیتال، می‎تواند خطرات مختلفی را به همراه داشته باشد.

آیا ارزهای دیجیتال در کشور هند، ارزهای معتبری هستند؟

پارلمان هند تصویب کرده است که قوانین ذخیره بانکی هندوستان (RBI Act)، قوانین بین بانکی را وضع می‌کند و قانون‌گذاری ضرب سکه‌ها (Coinage Act)، قوانین مربوط به سکه‌ها. طبق بند ۲۶ قانون RBI، در چارچوب موجود، هیچ جریمه‌ای برای استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی با ارزش، وجود ندارد.

آیا ارزهای دیجیتال یک روش پرداختی معتبر در هند هستند؟

در هند، ابزارها و سیستم‌های پرداختی توسط قانونگذاری سیستم پرداخت (PSSA) تعیین می‌شوند. این محصولات در دو دسته‌ گسترده طبقه‌بندی می‌شوند. یکی کارت‌های اعتباری که به آنها کیف‌پول الکترونیکی نیز می‌گویند و دیگری نرم‌افزارهای پرداختی که بعضا به آنها پول دیجیتالی نیز گفته می‌شود. دسته‌بندی ارائه شده بسیار گسترده است و می‌تواند ارزهای دیجیتال را نیز در خود بگنجاند. با مراجعه به PSSA، می‌توان دید که پول الکترونیکی صریحا در آن تعریف نشده است، بلکه سیستم‌های پرداختی که قابلیت انتقال الکترونیکی پول را فراهم می‌کنند، تعریف شده و قوانین مربوط به آن بیان شده است. برای آنکه بشود ارزهای دیجیتال را در گروه سایر ارزها جای داد و قوانین آنها را به این ارزها هم تعمیم داد، این ارزها باید بتوانند بخشی از ارزش پول را در خود ذخیره کنند. اما اکثر ارزهای دیجیتال، هیچ ارزش ذاتی‌ای ندارند و ارزش آنها در صورت وجود، وابسته به میزان عرضه و تقاضا در بازار است. بنابراین، همانطور که در حال حاضر در آیین‌نامه مالی هند قابل مشاهده است، نمی‌توان ارزهای دیجیتال را، به عنوان پول الکترونیکی یا یک سیستم پرداختی معتبر در هند شناخت.

آیا معامله ارزهای دیجیتال به صورت برون مرزی و بین المللی معتبر است؟

ارزهای دیجیتال به راحتی می‌توانند در معاملات بین‌المللی و برون مرزی مورد استفاده قرار گیرند و بطور کلی قابل تبدیل به فیات هستند. طبق دستورالعملی که RBI در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۶ منتشر کرد، یک فرد ساکن هند می‌تواند تا سقف ۲۵۰,۰۰۰ دلار در سال را به فردی در کشور دیگر ارسال کرده و یا دریافت کند.

نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد، عدم ارائه قوانین شفاف از سوی دولت هند، نتوانسته مانع از فعالیت مشارکت‌کنندگان فعال در این حوزه در هند شود. به عنوان مثال، صرافی‌های ارز دیجیتال در حال بررسی اضافه کردن قابلیت انجام مبادلات همتا به همتا در پلتفرم‌های خود هستند. با توجه به بازار رو به رشد و پتانسیل‌های بالای ارزهای دیجیتال، دولت هند احتمالا به دنبال تغییر برخی قوانین خود و یک رویکرد متعادل‌تر درباره این ارزها خواهد بود.
loader