آرژانتین
آرژانتین آرژانتین

آرژانتین

کشوری در آمریکای جنوبی

 • جمعیت: 44,688,864 نفر
 • مساحت: 2,777,409 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 41,586,960 نفر
 • ارز ملی: Argentine peso
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Mauricio Macri
 • پایتخت: Buenos Aires
 • زبان: اسپانیایی
 • رشد اقتصادی: -3.50%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: مجاز اما به شدت قانون‌گذاری شده
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: مشمول مالیات بر درآمد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ندارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: مجاز. بسته به نوع توکن قانون‌گذاری شده
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در آرژانتین

نگرش دولت در قبال ارزهای دیجیتال به مسئله قانون‌گذاری مالیات و جلوگیری از تامین مالی تروریسم و پولشویی محدود می‌شود. دولت آرژانتین قوانین خاصی برای صرافی‌های ارز دیجیتال و استفاده از دارایی‌های دیجیتال اعمال نکرده است. در آرژانتین، ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین توسط واحد اطلاعات مالی به عنوان «نمود دیجیتالی ارزشی که می‌تواند به صورت دیجیتالی خریدوفروش شود و به عنوان ابزاری برای مبادلات» تعریف می‌شود. این نهاد در ادامه تعریف خود از ارز دیجیتال، آن را ابزاری برای ذخیره ارزش می‌داند، اما هیچ موضع قانونی‌ای در قلمرو‌های قانونی خود در این باره ندارد. نه قانونی تصویب شده است و نه تضمینی برای بررسی آن وجود دارد. قانون مدنی و تجاری آرژانتین (قانون مدنی) تصریح می‌کند که اشخاص حقیقی و نهادهای حقوقی از کلیه حقوقی که مربوط به داراییشان است برخوردارند. از این نظر، قانون مدنی دارایی‌ها را به دو دسته طبقه‌بندی می‌کند: مشهود و نامشهود. برخلاف دارایی‌هایی که جنبه فیزیکی دارند، دارایی‌های نامشهود همانند مالکیت معنوی و حق اثر، در فضای فیزیکی مجسم نمی‌شوند. بنابراین، به عنوان نمود دیجیتالی ارزش، ارزهای دیجیتال نیز زیرمجموعه‌ای از دارایی نامشهود به شمار می‌آیند. در آرژانتین هیچ ارز دیجیتالی که وابسته به دولت این کشور و یا بانک مرکزی آن باشد وجود ندارد.

قانون‌گذاری ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال در آرژانتین ممنوع نیستند. در حال حاضر، تنها قانون‌گذاری مشخص مرتبط با ارز دیجیتال در این کشور، مصوبه واحد اطلاعات مالی است. بر اساس این مصوبه و با توجه به قوانین و بندهای ضد پولشویی و فعالیت‌های مرتبط با آن، برخی نهادهای مشخص‌شده موظف به ارائه گزارش در رابطه با موضوعات خاص هستند.

قانون‌گذاری فروش

هیچ قانون کاربردی و مرتبط با فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در بخش قوانین اوراق بهادار و یا قوانین کالاهای این کشور تعریف نشده است. با توجه به این‌که بیت کوین یک مرجع عرضه‌کننده مرکزی ندارد، نمی‌تواند به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی شود. بر اساس قوانین آرژانتین، اوراق بهادار اساسا ابزار قابل مذاکره‌ای هستند که صادرکنندگانشان از حق اعتبار برخوردارند. با این وجود، ممکن است این نتیجه‌گیری قابل تعمیم به توکن‌ها و ارزهای دیجیتال دیگر که توسط یک نهاد متمرکز صادر می‌شوند نباشد. همانند کمیسیون‌های بورس و اوراق بهادار سایر نقاط جهان، از جمله؛ بریتانیا، ایالات متحده، چین، هنگ کنگ و برزیل، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آرژانتین (به اختصار CNV نامیده می‌شود) با صدور اطلاعیه‌ای در رابطه با عرضه اولیه سکه (ICO)، در مورد خطرات احتمالی آن به سرمایه‌گذاران هشدار داد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آرژانتین تصریح کرد که ICOها، تابع مقررات بازار سرمایه نخواهند بود. این کمیسیون همچنین اظهار داشت که برخی ICOها، بسته به ساختار و خصوصیات خاصشان، تحت کنترل CNV قرار گیرند. در این اطلاعیه به سرمایه‌گذاران در رابطه با خطرات احتمالی مرتبط با ICOها هشدار داده شده است:
 • فقدان قانون‌گذاری مشخص
 • نوسان قیمت و خطرات نقدینگی
 • احتمال کلاه‌برداری
 • دسترسی ناکافی به اطلاعات مربوطه
 • در مراحل اولیه بودن پروژه
 • احتمال شکست از منظر فناوری و یا زیرساختی
 • ماهیت جهانی معامله‌های مربوط به ICOها.
اگرچه CNV اظهار داشت که ICOها به طور کلی مشمول کنترل اختصاصی نیستند، در این اطلاعیه آمده است در مواردی نسبت به کلاه‌برداری بودن یک ICO شک وجود دارد، باید توسط CNV بررسی شود.

مالیات

در جریان اصلاحات ارائه شده توسط قانون اصلاح مالیاتی، درآمدِ مشمول مالیات حاصل از تجاری‌سازی ارزهای دیجیتال در قانون مالیات بر درآمد (ITL) گنجانده شده است. یکی از اهداف اصلی اصلاح مالیات، وضع مالیات برای درآمدهای مالی است. نه قانون اصلاح مالیاتی و نه قانون مالیات بر درآمد، تعریفی از ارزهای دیجیتال یا دامنه‌ای که چنین مفهومی را در بر می‌گیرد ارائه نمی‌دهند. شایان ذکر است که در زمان نگارش این مطلب (شهریور ۹۸)، آیین‌نامه مربوط به قانون اصلاح مالیات هنوز صادر نشده است. اما از پیش قابل درک است که چنین مفهمومی باید مشابه همان «ارزهای مجازی» تعریف شده توسط مصوبه واحد اطلاعات اقتصادی باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود مصوبه‌ای این چنینی باید در رابطه با ارزهای دیجیتال نیز اعمال شود. مشروط بر این‌که ارزهای دیجیتال در تعریف دارایی‌های نامشهود قرار بگیرند، مبادله ارزهای دیجیتال نباید شامل مالیات بر ارزش افزوده شود. به طور کلی و علاوه بر نمونه‌های فوق‌الذکر، برای ارزهای دیجیتال باید مانند هر دارایی نامشهود دیگر مالیات در نظر گرفته شود.

قوانین انتقال پول و الزامات مبارزه با پولشویی

در لیست قوانین ضد پولشویی نام برخی اشخاص و سازمان‌های خاص از جمله نهادهای مالی، دلالان کارگزار، شرکت‌های کارت اعتباری، شرکت‌های بیمه، دفتر اسناد رسمی و برخی از سازمان‌های دولتی به چشم می‌خورد. این نهاد‌ها با توجه به قوانین ضد پولشویی موظف به ارائه گزارش در رابطه با موضوعات مشخص هستند. علاوه بر این یک اجبار و تعهد عمومی نیز در رابطه با اعمال روند شناخت مشتری (KYC)، گزارش‌دهی تراکنش‌های مشکوک به پولشویی و تامین مالی تروریسم به واحد اطلاعات مالی وجود دارد. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، یکی از معدود قانون‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال در آرژانتین، مصوبه واحد اطلاعات مالی است، که بر اساس آن معاملات و تراکنش‌های انجام شده با ارز دیجیتال، صرف نظر از میزان آن باید به این نهاد گزارش شوند. واحد فناوری مالی به دنبال دستورالعمل کارگروه اقدام مالی (FATF)، به نهادهای درگیر در رابطه با ریسک‌ها و خطرات احتمالی معاملات ارزهای دیجیتال هشدار داد. به همین منظور، UIF به نهادهای فهرست شده در مصوبه خود دستور داد تا تراکنش‌ها و معاملاتی که توسط مشتریانشان و با استفاده از ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرند را به طور دقیق نظارت کنند.

مالکیت

در حال حاضر با توجه به عدم قطعیتی که در رابطه با امکان در نظر گرفتن برخی ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق بهادار تحت قانون بازارهای سرمایه وجود دارد، مالکیت ارزهای دیجیتال بلامانع است و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد. قانون بازار سرمایه نیز نهادهایی که مشمول نظارت کمیسیون بورس و اوراق بهادار هستند مانند؛ مدیران سرمایه‌گذاری، مشاوران سرمایه‌گذاری و مدیران صندوق‌ها را که تمایلی به چنین دارایی‌هایی ندارند، قانون‌گذاری کرده است. علاوه بر این، الزامات رسمی برای فعالیت‌های عملیاتی چنین نهادهایی با هدف پرداختن به ارزهای دیجیتال طراحی نشده است. بنابراین، ممکن است قانون‌گذاری‌های مختلف به عنوان محدودیت‌های عملی عمل کنند و از امکان انجام فعالیت با چنین دارایی‌های دیجیتالی ممانعت به عمل آورند.

استخراج

اگرچه در حال حاضر هیچ مقررات و قانون خاصی در رابطه با فعالیت‌های ماینینگ در آرژانتین وجود ندارد، اما استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در این کشور مجاز است.

محدودیت مرزی و اظهارنامه

هیچ محدودیت و یا تعهدی برای اعلام دارایی ارز دیجیتال در آرژانتین وجود ندارد.

الزامات ارائه گزارش

هیچ الزامی برای ارائه گزارش پرداخت‌های انجام شده با استفاده از ارزهای دیجیتال کمتر از یک مقدار مشخص وجود ندارد. در حال حاضر تنها شرایط خاص گزارش‌دهی‌ای که در رابطه با ارزهای دیجیتال وجود دارد، توسط واحد فناوری مالی و به منظور مبارزه با پولشویی تصویب شده است.

وصیت‌نامه و وراثت

با توجه به توضحیاتی که پیش‌تر در بخش «نگرش و تعریف دولت» ارائه شد، به منظور تنظیم وصیت‌نامه و فرآیند انتقال به وارثان، ارزهای دیجیتال باید به عنوان دارایی نامشهود تلقی شوند.
loader