بلاک چین چگونه می‌تواند به افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک کند؟

بلاک چین چگونه می‌تواند به افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک کند؟

با اینکه شاید ارز­های دیجیتال به دلیل نوسانات شدید و ارتباطات ناخواسته با کلاهبرداری­­­‌ها شناخته شده‌تر هستند، نباید پتانسیلی که به عنوان اهرمی در جهت اجرای مقاصد مثبت دارند را فراموش کنیم. ارائه خدمات مالی به افرادی که به چنین خدماتی دسترسی ندارند، از جمله همین مقاصد است.

به گزارش آی‌بی‌ام، بیش از ۱,۷ میلیارد نفر در جهان هیچ‌­گونه دسترسی به زیرساخت‌های بانکی ندارند، در حالی که بیشتر آنها به فناوری از قبیل تلفن همراه دسترسی دارند.

رابرت آنزالون (Robert Anzalone) در همین رابطه پیشنهادی را در مجله فوربز مطرح کرده است، بر طبق اظهارات وی:

ارز دیجیتال باثبات یا همان استیبل­ کوین (Stablecoin) می­‌تواند با ایجاد یک ارزش پولی و مبادلاتی پایدار، به راه‌حلی برای افراد محروم از خدمات بانکی مبدل شود. اگر دسترسی به فناوری دیجیتال در سراسر جهان افزایش پیدا کند، پیامدهای آن برای فقرا و افراد محروم از خدمات بانکی ممکن است باعث رشد پذیرش ارز­های دیجیتال در سیستم­‌های مالی کوچکتر و ضعیف­‌تر نیز بشود.

از آنجایی‌ که استیبل ­کوین‌­ها دارای پشتوانه دارایی‌های محسوس و قابل لمس مثل طلا یا دلار آمریکا هستند، طراحی آنها به نحوی است که بتوانند یک ارزش ثابت و ایده ­آل را برای استفاده روزمره حفظ کنند. ایده ترویج یک ارز با داشتن ویژگی شمول مالی (امکان و برابری دسترسی به خدمات مالی)، با انتقادات مخربی از سوی مفسران اقتصادی در سراسر جهان مواجه شده است. اما آیا استفاده از راهکارهای مالی مبتنی بر بلاک چین برای شهروندان محروم از خدمات بانکی در سراسر جهان کارگشا خواهد بود؟

روزنامه فایننشال تایمز (Financial Times) بر این اساس که یک سوم افراد محروم از خدمات بانکی به دلیل نداشتن پول کافی برای افتتاح حساب از این خدمات محروم هستند، به یک نقص کلیدی در احتمال تأثیرگذاری استیبل ­کوین­‌ها بر محرومین از خدمات بانکی اشاره کرد.

اگر ۳۴ درصد از افراد محروم قادر به باز کردن حساب نباشند، این اتفاق بدون تردید باعث از بین رفتن بخش قابل توجهی از بازار ۱,۷ میلیارد نفری می‌­شود. با این حال، هنوز هم تعداد قابل توجهی از پذیرندگان بالقوه وجود دارند که می‌­توانند از انواع مختلف بانکداری دیجیتال استفاده کنند.

مبحث شمول مالی در سراسر جهان هنوز داغ است؛ در سند هفدهم سازمان ملل که با محوریت توسعه پایدار ، از شمول مالی (دسترسی گسترده به خدمات مالی) به عنوان یک عامل توانمند در رسیدن به اهداف اقتصادی یاد شده است.

بعد از حواشی بسیار پیرامون اعلام اولیه استیبل­‌کوین‌­ لیبرا از جانب فیس‌بوک، به نظر نمی‌رسد که این ارز توانایی تحقق وعده‌ ارائه یک راهکار مالی برای افرادی که از خدمات بانکی محرومند را داشته باشد، اما این موضوع خدشه‌ای به بلاک چین و تاثیرات آن وارد نمی‌کند. آیا این فناوری می­‌تواند گام بزرگی در راستای از میان برداشتنِ شکاف بزرگ بین امور مالی و محرومیت از خدمات بانکی بردارد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ببینیم بلاک چین چطور می‌تواند بانکداری جهانی را دگرگون کند.

اهمیت محرومان از خدمات بانکی

بلاک چین چگونه می‌تواند به افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک کند؟

هنگامی که می­‌خواهیم نیازهای شهروندان مناطق محروم سراسر جهان را بررسی کنیم، تمایل و اشتیاقِ آگاهانه زیادی برای تغییر وجود دارد. رهبران تأثیرگذار فناوری مثل بیل گیتس بارها به این موضوع اشاره و مزایای کار بر روی یک راه‌­حل را خاطر نشان کرده‌­اند. گیتس در ارتباط با موضوع محرومیت از خدمات بانکی می‌گوید:

شامل شدن فقیرترین‌ها در سیستم مالی، ارزش دارایی‌ها را افزایش می‌دهد و با ارز دیجیتال، اقتصادِ خدمات مالی را دگرگون می‌کند و این برای افرادی که مستقیم در فقر زندگی می‌کنند، کمک‌کننده است.

اهمیت فراهم سازی خدمات بانکی برای محرومین در حقیقت یک قدم حیاتی برای کاهش فقر در بین مردم جهان است. تسهیلات و حساب­‌های بانکی مخصوص کاربرانی است که دارای مدرک شناسایی معتبر هستند و به زیرساختی برای ذخیره پول‌شان دسترسی دارند. مشکل اساسی اینجاست که به نظر نمی‌­رسد این مساله خود به خود و بدون اقدام مستقیم، حل گردد.

عدم دسترسی به مدارک شناسایی رسمی، یکی از مهم‌­ترین و شایع‌­ترین معضلات محرومین از خدمات بانکی است. بدون مدارک شناسایی معتبر، امکان ساخت سوابقی از اعتبارات قابل اتکا برای اخذ انواع مختلف وام، بسیار پایین خواهد بود. بدون وجود وام و ثروت بالقوه­‌ای که یک وام می­تواند از طریق تولید ایجاد کند، راه‌های چندانی برای خلاص شدن از چرخه بدهی‌ها و صد البته فقر برای شهروندان محروم از خدمات بانکی وجود ندارد.

آیا بلاک چین می‌تواند راه‌حل معتبری ارائه کند؟

بلاک چین چگونه می‌تواند به افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک کند؟
نقشه جمعیت محروم از خدمات بانکی

وقتی صحبت از فراگیریِ مالی در مقیاس جهانی برای محرومین از خدمات بانکی می­‌شود، به طور رایج، بانک­‌ها نقشی محوری دارند. محروم‌­ترین مناطق شامل این افراد می‌شود: ۸۰ درصد از جمعیت جنوب آفریقا، ۶۷ درصد از بزرگسالان در خاورمیانه، ۶۵ درصد از مردم آمریکای لاتین و بیش از ۸۷۰ میلیون نفر در شرق و جنوب شرقی آسیا. حالا ۶۰ میلیون بزرگسال در اروپای غربی و آمریکای شمالی که دسترسی به خدمات بانکی ندارند را به آمار بالا اضافه کنید.

برای بسیاری از بانک‌­ها، تأمین زیرساخت­‌های مالی برای افراد محروم، با ریسک­‌های بسیاری همراه است. تلاش برای ساخت این زیرساخت مالی هزینه‌­های بسیاری دارد و این در حالی است که هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه و سود‌دهی وجود ندارد. درست در این زمان که بانک­‌ها از ترس ضرر و زیان کنار کشیدند، منطقی است که یک فناوری­ مثل بلاک چین با قدم گذاشتن در این موضوع پتانسیل‌های خود را به نمایش بگذارد و به این رویای تو خالی، جامه عمل بپوشاند. به عبارتی می‌توان گفت که در‌ حال حاضر، بلاک چین بهترین امید برای ایجاد شمول مالی در دنیاست.

در رابطه با ریشه حضور بلاک چین در خدمات مالی شک و شبهه وجود دارد. اگرچه سؤالاتی در رابطه با پیدایش ارز­های دیجیتال جدید وجود دارد، اما باید بدانیم که در رشد چشم‌گیر آگاهی درباره بیت کوین در سال ۲۰۱۷، فناوری بلاک چین نقش سودمندی داشت. سطوح بالای دسترسی افراد در فناوری بلاک چین، به این معنی است که این فناوری پتانسیل خدمات­‌دهی به شهروندان محروم در مقیاس جهانی را دارد. سطح بالای امنیت در شبکه­‌های بلاک چینی، به این معنی است که این فناوری بدون نیاز به حضور واسطه برای پرداخت‌­های بین­‌المللی، قابلیت انجام سریع و کارآمد معاملات مالی را دارد.

ساختار تغییر ناپذیر حریم خصوصی در بلاک چین، می‌­تواند امنیت معاملات را برای کاربران تأمین کند. تا زمانی که دستگاهی (موبایل یا کامپیوتر) برای دسترسی به کیف پول­‌های الکترونیک در اختیار کاربر باشد، هزینه­‌های عملیاتی این فناوری بسیار پایین خواهد بود. همچنین، تعداد زیادی کیف پول الکترونیکی کارآمد برای بلاک چین­‌های مختلف از جمله اتریوم در دنیا ساخته شده است.

از همه مهم‌­تر، بلاک چین، در هنگام نقل و انتقال پول به صورت داخلی یا بین­‌المللی، به کاربران این امکان را می‌دهد تا در آنِ واحد، هویت دیجیتالی را همراه خود داشته باشند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که بلاک چین، در زمینه‌هایی دارای برتری است که اجرایی کردن آنها برای بانک‌های فعلی، چالشی بزرگ به حساب می‌آید.

بلاک چین، محرکی برای تغییر و تحول

بلاک چین چگونه می‌تواند به افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک کند؟

زیبایی بلاک چین، در قدرت این فناوری برای محقق ساختن رویاهایی از نسل گذشته است که تحقق آنها در زمان خودش دور از ذهن به نظر می‌رسید. بدون وجود چارچوب بلاک چین، بیت کوین توانایی درخشش در دنیا را نداشت. در حال حاضر نیز صنایع مختلفی در حال کاوش فناوری پشت بیت کوین هستند.

آمار و ارقام نشان می­‌دهد که هنوز تعداد بسیاری از افراد در دنیا، از فقدان زیر ساخت­‌های مالی رنج می‌­برند. از استیبل کوین‌های الگوریتمیک می‌­توان به عنوان تنها راه­‌حل عملیاتی برای پیشرفت یاد کرد، چراکه استیبل کوین‌­ها را می‌­توان در حساب­‌های امن قرار داد و از طرف دیگر، برای معاملات بین­‌المللی استفاده کرد.

ممکن است هنوز ارز دیجیتال خاصی برای کمک به مدیریت مالی افراد محروم وجود نداشته باشد، اما بلاک چین قابلیت خود را در ساخت زیست بومی برای بانکداری همگانی ثابت کرده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه