تلفیق اتریوم و لایتنینگ ؟ Buterin و Poon از برنامه مقیاس پذیری”پلاسما” پرده برداری می کنند

تلفیق اتریوم و لایتنینگ ؟ Buterin و Poon از برنامه مقیاس پذیری”پلاسما” پرده برداری می کنند

اتریوم یک مشکل دارد که نمی شود آن را نادیده گرفت: در حال حاضر نمی تواند بسیاری از کاربران را پشتیبانی کند.

در حالیکه این محدودیت ها قبلا توسط محققان مورد بحث قرارگرفت، اکنون کاربران واقعی را تحت تاثیر قرارداده است. دومین پلتفرم بلاک چینی جهان اخیرا با مشکلاتی مواجه شده است. از جمله این مشکلات می توان به افزایش کارمزد قرارداد های هوشمند (کارمزد هایی که باعث سریع تر انجام شدن تراکنش می شود) اشاره کرد. این به این معناست که کاربران بیشتر باعث کند تر شدن شبکه و درنهایت افزایش کارمزد می شوند.

لایتینگ

گزارش یک راه حل جدید به نام پلاسما، روز چهارشنبه منتشر شد، به احتمال زیاد به زودی شاهد اجرای این پروژه خواهیم بود. هدف پروژه تبدیل اتریوم به کامپیوتر جهانی و مقیاس پذیری آن است. یعنی هر چقدر که کاربران آن بیشتر شود، قدرت اتریوم هم به نسبت کاربران بالا رود.

با توجه به این که – ویتالیک بوترین و جوزف پوون – که رزومه ای فوق العاده ای از خود به جای گذاشته اند، توسعه گران این پروژه هستند می شود گفت که این پروژه اجرایی خواهد بود. بوترین مخترع و مبتکر اتریوم است، پون هم در پروژه شبکه Lighting (رعد و برق) فعالیت داشته است که راه را برای افزایش تعداد کاربران بیت کوین هموار کرد.

این دو بازوی قدرتمند روی یک پروژه ی بزرگ باهم همکاری می کنند.

پون گفت:

مردم می گویند، شما نمی توانید همه چیز را روی بلاک چین راه اندازی کنید. اما من واقعا ایمان دارم که این امکان پذیر است.

او کاملا معتقد است که اتریوم به یک کامپیوتر جهانی تبدیل خواهد شد و جایگزین server farm ها می شود. او شک ندارد که مشکلات سر راه این پروژه حل خواهند شد.

کامپیوتر جهانی اتریوم

بلاک چین های کودک (baby blockchains)

خلاصه مشکل مقیاس پذیر کردن اتریوم این است که : برای بررسی تراکنش های اتریوم، کاربران فقط نیاز به یک کپی از کل بلاک چین، تاریخ تراکنش ها و محاسبات دارند. اما یک “کامپیوتر جهانی” نیاز به اطلاعات زیادی دارد، که کامپیوترهای خانگی یا موبایل قادر به ذخیره این اطلاعات نیستند.

به همین دلیل ،اتریوم و دیگر بلاک های عمومی به دنبال روش هایی برای کاهش میزان داده هایی که در بلاک چین ذخیره می شوند هستند.

پلاسما به نظر می رسد که این کار را با استفاده از تعداد زیادی بلاک کوچک به نام baby blockchain یا بلاک های کودک انجام می دهد.

این سیستم بلاک چین های کودک را به بلاک چین های اصلی با چیزی به اسم fraud proofs متصل می کند.این شباهت به شبکۀ lighting است. ابتکاری که پون چند سال پیش برای بیت کوین گذاشت، که در آن لایه بالایی به لایه اصلی بلاک چین که در پایین است اثر میگذارد.

در حالی که شبکه lighting فقط مناسب پرداخت است، پروژه پلاسما این ایده را به برنامه های کاربردی مبتنی برقردادهای هوشمند گسترش خواهد داد.

پون گفت: “فرض کنید شما می خواهید عملیات ریاضی انجام دهید؛ بگذارید بگوییم این واقعا پیچیده است و زمان زیادی برای انجام آن نیاز دارد و شما از فرد دیگری می خواهید که این کار را برای شما انجام دهد.”

در آن لحظه، شخصی جواب معادله را می یابد و می گوید ۱۰ دلار، سپس بقیه کاربران آن را بررسی می کنند که راه حل درست باشد.

اگراثبات شود که راه حل اولیه اشتباه است، دیگران می توانند آن را محاسبه و خطا را شناسایی کنند. علاوه بر این، کاربران می توانند گزینه ای برای محاسبه داشته باشند.

به گفته پون، چون همه شرکت کنندگان می دانند که می توانند تحت کنترل و مجازات قرار گیرند، بعید به نظر می رسند که سیستم را تخریب کنند.

نقد همچنان ادامه دارد

با این حال برخی از آنها شکاک هستند. ایده های فنی این سیستم ها در بلاک چین ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و طرفداران و رقبا را به سوی خود جذب کرده است.

هر پروتکل بلاک چین عمومی در نهایت نیاز به مقایس پذیری خواهد داشت. بیت کوین، که بیشترین استفاده از بلاک چین را دارد، اولین بار که نشانه های مقیاس محدود در آن دیده شد، بحث پایان یافتن آن آغاز شد.

اما منتقدان مدتهاست که معتقدند که مقیاس پذیری اتریوم بسیار مشکل است؛ زیرا نیاز به ذخیره اطلاعات بسیار زیادی برای تبدیل شدن به کامپیوتر جهانی دارد.

با این حال، پون اعتراف کرد که راهی طولانی برای رفتن وجود دارد. با توجه به این ایده بزرگ ، آزمایش های زیادی انجام خواهد شد. باز هم او پلاسما را به شبکه lighting ربط داد که در چند سال گذشته گام های بزرگی برداشته است، اما هنوز ناقص است.

پون گفت:

من فکر می کنم که این بحث ها نشان می دهد که این ایده امکان پذیر است.

 

منبع:coindesk
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه