بازار صعودی ماه گذشته باعث شد تا اپلیکیشن‌های حوزه ارزهای دیجیتال رکورد بزنند

بازار صعودی ماه گذشته باعث شد تا اپلیکیشن‌های حوزه ارزهای دیجیتال رکورد بزنند

بر اساس گزارشی که به‌تازگی از سوی اپ‌توپیا (Apptopia) منتشر شده است، روز‌به‌روز بر محبوبیت معامله ارزهای دیجیتال در بستر موبایل افزوده و هرماه، رکوردهای تازه‌ای در تعداد کاربران فعال روزانه و ثبت‌نام‌های اپلیکیشن‌های این حوزه ثبت می‌شود.

به گزارش دیکریپت، کوین بیس، بلاک چین والت (Blockchain Wallet) و بایننس، از جمله اپلیکیشن‌های موبایلی پیشتاز در حوزه معامله ارزهای دیجیتال هستند. گفتنی است این اپلیکیشن‌ها در مقایسه با اوت سال گذشته (مرداد ۹۸)، شاهد رشد ۸۱ درصدی بوده‌اند. این در حالی است که در فاصله زمانی یک‌ساله میان ژوییه ۲۰۱۸ (تیر ۹۷) تا ژوییه ۲۰۱۹ (تیر ۹۸)، نرخ رشد سالیانه این اپلیکیشن‌ها چیزی در حدود ۱۲ درصد بوده است.

اپ‌توپیا روز جمعه با انتشار گزارشی در وب‌سایت خود نوشت که در روز ۲۰ اوت (۳۰ مرداد)، کوین بیس و کریپتو داتکام (Crypto.com) توانسته‌اند با بر جای گذاشتن رکوردهای تاریخی تازه‌ای به‌ترتیب به ۹۶۹,۰۰۰ و ۵۷۶,۰۰۰ کاربر فعال روزانه دست پیدا کنند. علاوه بر این اپلیکیشن‌ها، دیگر اپ‌های کوچک نیز با رشدی انفجارگونه مواجه شده‌اند.

بازار صعودی ماه گذشته باعث شد تا اپلیکیشن‌های حوزه ارزهای دیجیتال رکورد بزنند
نرخ رشد سالیانه اپلیکیشن‌های کوچک حوزه ارزهای دیجیتال. منبع: اپ‌توپیا

در بخش دیگری از گزارش منتشرشده در وب‌سایت اپ‌توپیا آمده است:

تا به حال، ژوییه را می‌توان بهترین ماه از نظر عملکرد اپلیکیشن‌های دادوستد ارزهای دیجیتال دانست و ماه اوت هم می‌تواند با ثبت رکوردهای دیگری، آمار ماه ژوییه را پشت سر بگذارد.

اما دلایل نهفته در ورای این رشد سریع چه بوده است؟ اپ‌توپیا در پاسخ به این سؤال می‌گوید که این جهش بی‌سابقه، بیش از هر چیزی به همه‌گیری ویروس کرونا بازمی‌گردد. افرادی که در قرنطینه‌های ملال‌آور خانگی به سر می‌بردند، برای گذران اوقات خود به معامله ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند و همین باعث افزایش چشم‌گیر شاخص‌های عملکردی اپلیکیشن‌های این حوزه شده است.

علاوه بر قرنطینه و اقبال روزافزون به فناوری بلاک چین، نمی‌توان از افزایش قیمت ارزهای دیجیتال به‌عنوان یکی از عوامل محرک کاربران برای افزایش فعالیت در اپلیکیشن‌های معامله‌گری غافل شد. بسیاری به دیده یک پناهگاه امن دارایی به بیت کوین می‌نگرند؛ هرچند بهای این ارز دیجیتال پیشتاز در اوسط ماه مارس (اسفند) به نصف کاهش یافت، اما توانست در ادامه به مدار رشد بازگردد و بیش از همیشه، عملکرد قدرتمندتری از خود نشان دهد.

گفتنی است تعداد نصب‌های جدید ده اپلیکیشن‌ برتر ارزهای دیجیتال نیز شاهد ثبت رکوردهای تاریخی تازه‌ای در ماه‌های مه (اردیبهشت) و ژوییه بوده است؛ ماه‌هایی که زنگ آغاز روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال به صدا درآمد. علاوه بر این، یکی دیگر از دلایل این رکوردشکنی را می‌توان به رشد انفجارگونه حوزه دیفای همزمان با آغاز تابستان مرتبط دانست. در این رشد تاریخی، هر هفته، سرمایه‌گذاران، میلیاردها دلار از سرمایه‌های خود را به قراردادهای هوشمند پروتکل‌های دیفای سرازیر کردند.

اپ‌توپیا در ادامه گزارش خود به رشد محبوبیت اپلیکیشن‌های ارزهای دیجیتال در قاره سیاه اشاره کرده است. آن‌طور که پیداست، روزبه‌روز بر شمار طرفداران ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی، غنا و کنیا افزوده می‌شود و به‌گفته کریس موریس (Chris Maurice)، مدیرعامل شرکت یلو کارت (Yellow Card) کشور نیجریه نیز شاهد پدیدارشدن تقاضاهای جدیدی برای اپلیکیشن‌های ارزهای دیجیتال بوده است.

گفتنی است تنها در عرض سه ماه گذشته، تعداد نصب‌های جدید اپلیکیشن کریپتو داتکام از نیجریه با ۳۳۹ درصد رشد همراه بوده است. علاوه‌براین، آمار و ارقام کوین بیس نیز از رشد چشم‌گیر کاربران جدید این حوزه حکایت دارد.

اما رشد شاخص‌های عملکردی اپلیکیشن‌های حوزه ارزهای دیجیتال، تنها به آفریقا محدود نمی‌شود. هنگ کنگ نیز تجربه مشابهی را از سر گذرانده است و اپلیکیشن‌های معامله‌گری ارزهای دیجیتال توانسته‌اند در فهرست ده اپلیکیشن محبوب هنگ کنگی‌ها در گوگل پلی جای بگیرند.

در ایالات متحده و بریتانیا نیز ارزهای دیجیتال، راه خود را به اپلیکیشن‌های پرطرفدار حوزه مالی از جمله کش اپ (Cash App) و روولوت (Revolut) باز کرده‌اند. گفتنی است هردوی این اپ‌ها از ارزهای دیجیتال پشتیبانی و دسترس‌پذیری آنها را بیش از پیش تسهیل می‌کنند.

کش اپ که یک اپلیکیشن موبایلی برای تسهیل نقل و انتقال پول است، آغوش خود را به روی ارزهای دیجیتال باز کرده است. این اپلیکیشن، دارای یک میلیون نصب در فروشگاه گوگل پلی است و در اپ استور اپل هم، جایگاه شماره یک اپلیکیشن‌های حوزه مالی را در اختیار دارد. روولوت نیز که درواقع در دسته بانک‌های چالش‌گر (Challenger Bank) قرار می‌گیرد، امکان خرید و فروش بیت کوین را برای کاربران خود فراهم کرده است. این اپلیکیشن شاهد افزایش ۲.۴ برابری معاملات ارزهای دیجیتال خود بوده؛ هرچند در سال جاری، زیانی بالغ بر ۱۴۰ میلیون دلار را متحمل شده است.

شایان ذکر است که بانک چالش‌گر، گونه جدیدی از بانک‌های خرده‌فروشی است که بر زیرساخت‌های دیجیتال متکی‌اند‌ و درصدد رقابت با به‌چالش‌کشیدن بانک‌های بزرگ هستند.

با محبوبیت فزاینده ارزهای دیجیتال در سراسر جهان و حل تقریبی مسئله دسترس‌پذیری به آنها آیا دنیای ارزهای دیجیتال در مسیر فتح قله‌های جدیدی است؟

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه