عملکرد فوق‌العاده قیمت اتر؛ همه آماده اثبات سهام هستند؟

عملکرد فوق‌العاده قیمت اتر؛ همه آماده اثبات سهام هستند؟

با ورود به ماه ژوئن، بیت کوین نیز حرکت صعودی خود را آغاز کرده است. این در حالی است که جهش فعلی بیت کوین در مقایسه با جهش اتریوم، قوت کمتری دارد. روند صعودی اتریوم در حالی با قدرت قیمت این ارز دیجیتال را به سمت سطوح جدیدی هدایت می‌کند که به زودی شاهد راه‌اندازی نسخه جدید شبکه اتریوم خواهیم بود.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال طی هفته گذشته با رشدی ۸ درصدی توانست تا در ماه می (اردیبهشت) ۹ درصد افزایش قیمت را تجربه کند. این افزایش در حالی بود که ماه آوریل (فروردین)، شاهد جهش ۳۵ درصدی قیمت بیت کوین بودیم.

در مقایسه با بیت کوین، اتر هفته گذشته را با افزایشی ۱۶ درصدی به پایان رساند و توانست ماه می را با ۱۲ درصد صعود به اتمام برساند. از سوی دیگر، شاخصه‌هایی که به قیمت این ارز دیجیتال ارتباطی ندارند نیز عملکردی قابل قبول از خود نشان دادند.

به عنوان مثال، گلاسنود (Glassnode) گزارش کرده است که میانگین متحرک هفت روزه (MA7) در ارتباط با آدرس‌های فعال اتریوم به بیشترین رقم خود در یک سال گذشته رسیده و روز یکشنبه رکورد ۳۳۷,۹۸۶ عدد را ثبت کرده است. طی دو هفته گذشته، آدرس‌های فعال اتر ۱۰ درصد رشد داشته است. در بازه مشابه، آدرس‌های فعال بیت کوین ۵ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر اینها، عملکرد ماه می بیت کوین به نحوی بود که دارایی‌هایِ شاخص سنتی حرفی برای گفتن در مقابلش نداشتند. طلا، سرپناه امنِ سرمایه‌گذاران، در ماه گذشته تنها ۲ درصد رشد داشته است. شاخص دلار در همین مدت ۰.۵ درصد کاهش یافته است. شاخص S&P500 نیز افزایشی ۴.۵ درصدی داشته است.

تحلیل‌گران انتظار دارند هم اتر و هم بیت کوین، روند صعودی فعلی خود را در کوتاه‌مدت حفظ کنند. ماه ژوئن همواره برای بیت کوین ماهی پر از جهش‌های صعودی بوده است. ژوئن سال جاری نیز می‌تواند با همراه روند صعودی دو ماهه بیت کوین، جهش قیمت بیت کوین را تسریع کند. به احتمال زیاد، ماه ژوئن برای اتر نیز ماهی پر از جهش باشد؛ چرا که به‌روزرسانی جدید اتریوم نزدیک است.

نگاهی به آینده

طی هشت سال گذشته، عملکرد بیت کوین در ماه ژوئنِ شش سال مثبت بوده است. داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که عملکرد بیت کوین در سه ماهه‌ دوم شش سال از این هشت سال نیز صعودی بوده است.

تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که عوامل کلان اقتصادی نیز ادامه روند صعودی بیت کوین را پشتیبانی می‌کنند. متیو دیب (Matthew Dibb)، از بنیان‌گذاران شرکت استک (Stack)، در این باره می‌گوید:

تنش‌ و بلاتکلیفی‌های جهانی در هفته گذشته بیشتر شده است و این مسئله توانسته است تا بر قدرت این سناریو که بیت کوین یک سرمایه‌گذاری جایگزین برای محافظت از خطرات کاهش ارزش است، بیفزاید.

دونالد ترامپ، روز جمعه اعلام کرد که برخی از مقامات چینی در فهرست تحریم‌های این کشور قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر برخی از معافیت‌های تجاری در ارتباط با هنگ‌کنگ نیز لغو شد. این اقدامات دولت آمریکا به واسطه سرکوب مخالفان دولت توسط مقامات پکن صورت گرفت. این در حالی است که آتش این تنش‌ها ممکن است داغ‌تر هم شود؛ چرا که چین به دنبال توقف واردات سویا از آمریکاست.

دیب معتقد است که این تنش‌ها باعث می‌شود تا یوآن چین تضعیف شود و نرخ سود دلار آمریکا را در مقایسه با فلزات گران‌بها نظیر طلا و صد البته بیت کوین کمتر کند. او در این باره گفت:

از لحاظ تکنیکال، انتظار داریم که [قیمت بیت کوین] طی دو هفته آینده به ۱۰,۰۰۰ دلار برسد و در ادامه و با رسیدن به ماه جولای شاهد ۱۱,۰۰۰ دلار باشیم.

سو ژو (Xu Zhu)، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تری ارو (Three Arrow) در بخشی از صحبت‌هایش افزود:

جهش بیت کوین با شکستن قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار همراه خواهد بود.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

بیت کوین در حالی به قیمت ۱۰,۰۰۰ دلاری رسید که در هفته‌های گذشته چندین بار برای فتح این مقاومت تلاش کرده بود. حالا که پادشاه ارزهای دیجیتال توانسته است تا مقاومت روانی ۱۰,۰۰۰ را بشکند، خریداران بیشتری نسبت به خرید آن تمایل نشان می‌دهند.

از سوی دیگر همه چیز برای جهش بیشتر مهیاست. به عنوان مثال، چیزی در حدود ۶۰ درصد از بیت کوین‌های در گردش، یک سال است که از جای خود تکان نخورده‌اند و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران انتظار سود بیشتری از بیت کوین دارند.

تعداد آدرس‌های فعال در سال گذشته
تعداد آدرس‌های فعال در سال گذشته

به‌روزرسانی اتریوم عاملی احتمالی برای افزایش قیمت

در ماه می، اخبار مثبتِ بسیاری در ارتباط با به‌روزرسانی جدید اتریوم منتشر شد و همین مسئله یکی از عوامل افزایش قیمت این ارز دیجیتال عنوان شده است. فشار خرید برای اتر می‌تواند در کوتاه‌مدت در سطحِ قابل قبول فعلی باقی بماند و تا زمان راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ ادامه داشته باشد. به‌روزرسانی جدید اتریوم قرار است تا الگوریتم اجماع شبکه را از اثبات انجام کار به اثبات سهام تغییر دهد و سه ماهه سوم سال جاری میلادی به صورت رسمی عرضه می‌شود.

دیوید شوارتز (David Schwartz)، از مهندسین ارشد صرافی «نَش» (Nash) اظهار داشت:

سخت است که با وجود راه‌اندازی قابلیت سهام‌گذاری در اتریوم، وضعیت را نزولی در نظر گرفت. فکر می‌کنم که اترهای بسیار بیشتری از ۱۰ الی ۳۰ میلیون واحد برآوردشده در شبکه سهام‌گذاری شود. شاید اگر افراد زیادی تصمیم به استفاده از صرافی‌ها برای سهام‌گذاری بگیرند، به ‌بیش از ۵۰ میلیون واحد برسد.

سهام‌گذاری فعالیتی است که در آن، مشترکان شبکه با در اختیار قرار دادن ارزهای خود به شبکه، به تامین امنیت کمک می‌کنند و در ازای سهام‌گذاری سود دریافت می‌کنند. این سود، همانند سپرده‌های بانکی است.

تعداد آدرس‌های بیت کوین با ۳۲ یا بیش از ۳۲ واحد اتر
تعداد آدرس‌های اتر با ۳۲ یا بیش از ۳۲ واحد اتر

در ماه‌های گذشته شاهد افزایش آدرس‌هایی بودیم که بیش از ۳۲ اتر در آنها قرار دارد. این میزان، حداقل تعدادی است که برای سهام‌گذاری در شبکه اتریوم مورد نیاز است. با سهام‌گذاری ۳۲ واحد اتر در شبکه، کاربران اتریوم می‌توانند به اعتبارسنج تبدیل شوند. افزایش این آدرس‌ها نشان از آمادگی سرمایه‌گذاران برای به‌روزرسانی جدید اتریوم دارد.

به گفته آی ام کریپتو وولف (IamCryptoWolf)، از تحلیل‌گران توییتری، شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهند که اتر همچنان می‌تواند به عملکرد بهترش نسبت به بیت کوین ادامه دهد. هیستوگرام مکدی (MACDI) برای جفت ارزهای ارز اتر/بیت کوین، برای اولین بار در طول تاریخ به محدوده‌ای بالاتر از صفر وارد شده است. شاخص مکدی برای شناسایی تغییرات روند و نقاط عطف در نوع نوسانات استفاده می‌شود.

مکدی در نمودار جفت ارز اتر/بیت کوین
مکدی در نمودار جفت ارز اتر/بیت کوین

حرکت مکدی در محدوده‌ای بالای صفر، بیانگر آن است که روند نزولی به روند صعودی (در جفت ارز اتر/بیت کوین) بدل شده است. به عبارت ساده‌تر، بازار انتظار دارد تا اتر عملکردی بهتر از بیت کوین داشته باشد.

لنیکس لای (Lennix Lai)، مدیر بخش بازارهای مالی صرافی اوککس (OKEx)، انتظار دارد که بازار ارزهای دیجیتال به واسطه افزایش علاقه سرمایه‌گذاران نسبت به اتر سود ببرد. او در ادامه می‌افزاید:

به‌روزرسانی پیش روی اتریوم، افراد بیشتری را ترغیب می‌کند تا در اتر سهام‌گذاری کنند و در نهایت تمام بازار ارزهای دیجیتال از این مسئله سود خواهند برد و احساسات حاکم بر بازار بهتر می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
یاسین
یاسین
۴ سال قبل

فاز اول نسخه جدید اتریوم حالا حالاها راه اندازی نخواهد شد .. در خوشبینانه ترین حالت شاید اواخر سال 2021 شاهد آن باشیم