کانادا
کانادا کانادا

کانادا

کشوری در آمریکای شمالی

 • جمعیت: 36,953,765 نفر
 • مساحت: 9,976,137 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 33,221,435 نفر
 • ارز ملی: Canadian dollar
 • نوع حکومت: مشروطهٔ سلطنتی
 • رییس جمهور: Justin Trudeau
 • پایتخت: Ottawa
 • زبان: انگلیسی, فرانسوی
 • رشد اقتصادی: 1.90%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: قانون‌گذاری نشده
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ندارد
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ندارد
 • ارزدیجیتال ملی: ندارد
 • ICO: مجاز. بسته به نوع توکن قانون‌گذاری شده
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: ندارد

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در کانادا

نگرش عمومی دولت کانادا (از جمله سازمان‌های نظارتی) نسبت به ارزهای دیجیتال ترکیبی از احتیاط و ترغیب است. احتیاط از نظر حمایت از سرمایه‌گذاران و مردم و ترغیب از منظر حمایت از فناوری‌های جدید. به عنوان مثال از اوایل سال ۲۰۱۵، کمیسیون بانکداری، تجارت و بازرگانی سنا گزارشی با عنوان «ارز دیجیتال: سکه‌ای که نمی‌توانید با آن شیر یا خط کرد» تهیه کرد و در آن اظهار داشت:
کمیسیون معتقد است که یک رویکرد قانونی و نظارتی متعادل در بخش ارز دیجیتال مورد نیاز است. از یک سو، کمیسیون بر این نکته واقف است که مسئولیت حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و ریشه‌کن کردن فعالیت‌های غیرقانونی بر عهده دولت است. از سوی دیگر، توجه به این نکته نیز مهم و ضروری است که اقدامات دولت، سبب خدشه‌دار کردن و آسیب رساندن به نوآوری در ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مرتبط با آن که در مراحل اولیه توسعه و پیشرفت قرار دارند، نشود. کمیسیون مشتاقانه منتظر اقدامات به موقع دولت است که برای به استفاده بهینه از فرصت‌ها و مدیریت چالش‌های پیش‌روی بخش ارزهای دیجیتال طراحی شده است.
نوزده ژوئن سال ۲۰۱۴، فرماندار کل کانادا، با لایحه «سی – ۳۱» موافقت نمود. بر این اساس بخش‌های جدیدی در بودجه پیشنهادی که در تاریخ یازده فوریه ۲۰۱۴ به پارلمان تسلیم‌شده بود، اضافه می‌شد. در این قانون جدید، ارزهای دیجیتال ازجمله بیت کوین، با عنوان «کسب‌وکارهایی مرتبط با خدمات مالی» به‌حساب آمده و اجرای قوانین ضد پولشویی برای آنها ضروری است. این قانون به‌عنوان اولین قانون ملی در حوزه ارزهای دیجیتالی، و اولین قانون این حوزه در ارتباط با قوانین ضد پولشویی به‌حساب می‌آید.

قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال

در کانادا، ارزهای دیجیتال طبق قوانین اوراق بهادار «دستورالعمل‌های قانون‌گذاری اوراق بهادار برای حمایت از مردم» و به عنوان اوراق بهادار قانون‌گذاری می‌شوند.

قوانین فروش

قوانین اوراق بهادار یک استان یا قلمرو بر اشخاص و نهادهایی که اهل آن حوزه قضایی هستند و یا این‌که اوراق بهادار را در آن حوزه قضایی توزیع می‌کنند، اعمال می‌شود. «اوراق بهادار» در قوانین اوراق بهادار کانادا تعاریف گسترده‌ای دارد و دسته‌های مختلفی از معاملات از جمله «قرارداد سرمایه‌گذاری» را در بر می‌گیرد. برای تشخیص این‌که بر اساس قوانین دیوان عالی کانادا، یک معامله به منزله یک قرارداد سرمایه‌گذاری است و در نتیجه به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌شود یا نه، تستی به نام «تست قرارداد سرمایه‌گذاری» صورت می‌گیرد. علاوه بر این‌که قانون کلی حاکم بر ارزهای دیجیتال همان قانون اوراق بهادار است، برخی از قانون‌گذاران اوراق بهادار بیانیه‌ها و اطلاعیه‌هایی در رابطه با کاربرد احتمالی قوانین اوراق بهادار برای عرضه اولیه سکه (ICO) صادر کرده‌اند. این بیانیه‌ها و اطلاعیه‌ها نشان‌دهنده این واقعیت است که قانون‌گذاران کانادایی با وجود پذیرفتن نورآوری و فناوری ارزهای دیجیتال، همچنان فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در این فضا را با دقت زیر نظر می‌گیرند. روند قانون‌گذاری کنونی کانادا، اعمال و تطبیق قوانین اوراق بهادار موجود از جمله تست قرارداد سرمایه‌گذاری برای معاملات مربوط به بلاک چین و ارزهای دیجیتال است؛ که بدون در نظر گرفتن استفاده از فناوری جدید شبیه به اوراق بهادار سنتی است. قانون‌گذاران اوراق بهادار کانادایی برای تشخیص این‌که آیا ICO به منزله توزیع اوراق بهادار است یا خیر را به صورت موردی و با تجزیه و تحلیل وابسته به واقعیت و با تمرکز بر ساختار ICO مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر بر اساس تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته مشخص شود که یک ICO را می‌توان به منزله توزیع اوراق بهادار در نظر گرفت، آن‌گاه باید الزامات قانون اوراق بهادار کانادا از جمله ثبت‌نام و آگهی عرضه سهام را به جا آورد. اگر سکه یا توکن پس از فروش اولیه، در صرافی‌های ارز دیجیتال و یا بازار ثانویه مورد خرید و فروش قرار بگیرند، محدودیت عرضه یکی از موارد مورد توجه خواهد بود. در صورت عدم رعایت قوانین اوراق بهادار از طرف عرضه‌کنندگان ارزهای دیجیتال، قانون‌گذاران با آن‌ها برخورد خواهند کرد و اقداماتی مانند حبس و یا جریمه در انتظار آن‌ها خواهد بود.

مالیات

در حال حاضر موضعی که مقامات کانادایی نسبت به ارز دیجیتال اتخاذ کردند بدین گونه است که علی‌رغم نام «ارز دیجیتال» ارزی نیست که بتوان برای آن مالیات بر درآمد در نظر گرفت. در عوض، ارز دیجیتال شبیه به کالایی نامشهود است که ارزش آن بر اساس عوامل خارجی مانند احساسات سرمایه‌گذار و نسبت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و در نوسان است. از این نظر، ارز دیجیتال می‌تواند به عنوان معادل مجازی یک فلز گرانبها مانند طلا « طلای دیجیتال» تشبیه شود. به همین دلیل در کانادا در مباحث مالیاتی با ارزهای دیجیتال همانند کالا رفتار می‌شود. موضع فعلی اداره مالیات کانادا در رابطه با ارز دیجیتال به دست آمده از طریق استخراج به این صورت است که صاحب آن باید درآمد سالانه خود را با توجه به ارزش ارز دیجیتال استخراج شده گزارش دهد. اگر مالکیت ارز دیجیتال مانند طلا فقط با هدف سرمایه‌گذاری باشد، مالیاتی متوجه شخص دارنده آن نمی‌شود. با این حال، میزان دارایی دارنده ارز دیجیتال زمانی که در نهایت ارزهای خود را می‌فروشد و یا در صرافی‌های مبادله می‌کند، برای اهداف مالیاتی مشخص خواهد شد. میزان دلار کانادایی‌ای که در ازای خرید و یا فروش ارز دیجیتال از صرافی پرداخت می‌شود، در واقع همان ارزش ارز دیجیتال برای اهداف مالیاتی است.

قوانین انتقال پول و الزامات ضد پولشویی

کانادا اولین کشوری است که مقررات و قوانین ارزهای دیجیتال در زمینه مبارزه با پولشویی را به تصویب رساند. پارلمان کانادا در سال ۲۰۱۴ لایحه اصلاح عایدات حاصل از پولشویی و قانون تامین مالی ترورریسم را که شامل ارزهای دیجیتال نیز می‌شود تصویب کرد. این لایحه چارچوبی برای قانون‌گذاری نهادهای مرتبط با ارز دیجیتال تنظیم کرده است و با آن‌ها مانند کسب‌وکارهای خدمات پولی رفتار می‌کند. بر اساس کسب‌وکارهای خدمات پولی، کسانی که در حوزه ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند همانند کسانی که با ارزهای فیات معاملات خود را انجام می‌دهند ملزم به نگهداریی سابقه ثبت، مراحل تایید و صحت‌سنجی و ارائه گزارش تراکنش‌ها و معاملات مشکوک و همچنین رعایت الزامات ثبت‌نام هستند.

آزمایش و ترویج

محیط آزمایشی مدیریت و سرپرستی اوراق بهادار کانادا، برای ترغیب و تشویق توسعه محصولات و خدمات نوآورانه راه‌اندازی شده است. این محیط آزمایشی به شرکت‌های مرتبط با ارز دیجیتال این امکان را می‌دهد که برای آزمایش محصولات و خدمات خود در بازار کانادا ثبت‌نام کنند و یا به دنبال اخد معافیت به صورت محدود باشند.

مالکیت و الزامات مجوز

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، اشخاص و نهادهایی که مشغول کسب‌وکار توزیع اوراق بهادار و یا ارائه مشاوره به دیگران در این‌باره هستند و همچنین مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ملزم به ثبت‌نام در قانون‌گذاری‌های اوراق بهادار کانادا هستند.

استخراج

در حال حاضر دولت کانادا رویکردی خنثی در قبال استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور اتخاذ کرده است. شرکت تولید و توزیع برق هایدرو کبک (Hydro-Quebec)به تازگی اعلام کرده است که تعرفه برق ماینرهای ارزهای دیجیتال را افزایش خواهد داد، ممکن است این خبر باعث دلسرد شدن بسیاری از فعالان عرصه ماینینگ در استان کبک شود. از آن‌جایی که میزان انرژی مورد استفاده برای عملیات ماینینگ و همچنین استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی روز به روز در حال افزایش است، انتظار می‌رود که دولت کانادا هر چه سریع‌تر موضع خود را در قبال قانون‌گذاری استخراج ارزهای دیجیتال بیان کند.

محدودیت مرزی و اظهارنامه

هیچ محدودیت مرزی و یا الزامی برای ارائه اظهارنامه هنگام ورود و خروج از کانادا در ارتباط با ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

الزامات ارائه گزارش

پیش‌تر قوانین انتقال پول و الزامات مبارزه با پولشویی مورد بحث قرار گرفت. کسب‌وکارهای خدمات پولی موظف‌اند گزارش‌ تراکنش‌های نقد با مبالغ بالا را برای مرکز معاملات مالی و تجزیه و تحلیل گزارش‌های کانادا ارسال کنند. معاملات نقدی ۱۰,۰۰۰ دلار به بالا به عنوان یک معامله و یا این‌که دو یا چند معامله که ارزش کل آن‌ها بیشتر از  ۱۰,۰۰۰ دلار باشد و در عرض کمتر از ۲۴ ساعت از هم انجام شده باشند باید به این مرکز گزارش شوند.

وصیت‌نامه و وراثت

در حال حاضر، سازمان دارایی کانادا بر این عقیده است که ارزهای دیجیتال بیشتر از این‌که ارز باشند، کالا محسوب می‌شوند و خریدوفروش در ارزهای دیجیتال معمولا به حساب سرمایه در نظر گرفته می‌شود. در چنین شرایطی، از تاریخ فوت به بعد باید برای دارایی‌ها و املاک مالیات پرداخته شود. از منظر تنظیم وصیت‌نامه برای به ارث گذاشتن دارایی برای ورثه، با توجه به ماهیت ناشناس بودن و غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، ضروری است که دستورالعمل‌هایی در مورد قرار دادن یک کپی از کلید خصوصی ارز دیجیتال مورد توجه قرار گیرد. قرار دادن کلید خصوصی در وصیت‌نامه درست و عاقلانه نیست، چرا که معمولا وصیت‌نامه‌ها پس از گواهی حصر وراثت به اسناد عمومی تبدیل می‌شوند.
loader