سقوط ۶ درصدی قیمت بیت کوین در عرض ۵ دقیقه!

سقوط ۶ درصدی قیمت بیت کوین در عرض ۵ دقیقه!

قیمت بیت کوین که در ساعات ابتدایی امروز از مرز ۹,۰۰۰ دلار عبور کرد، تنها در عرض پنج دقیقه با سقوطی محسوس به کانال ۸,۰۰۰ دلار بازگشت؛ این سقوط را می‌توان سریع‌ترین سقوط بیت کوین در دوماه اخیر دانست!

سقوط ۶ درصدی قیمت بیت کوین در عرض ۵ دقیقه!
نموداری که سقوط قیمت بیت کوین را به خوبی نشان می‌دهد

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، عامل اصلی در این ریزش، خروج حجم گسترده‌ای از سرمایه از بازار بود. سقوط ۶ درصدی بیت کوین در حالی بود که طی ۱۳ روز گذشته شاهد افزایش ۲۴ درصدی آن بودیم.

تحلیل‌گران معتقدند که طبق قاعده بازار، پیش از ادامه جهش صعودی، بیت کوین دستخوش اصلاح قیمت می‌شود.

لیکوئید شدن سفارش‌های لانگ (خرید) با اهرم (لوریج) بالا در کارگزاری‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال باعث تسریع در فرآیند کاهش قیمت شد و مانند تکه‌های دومینو، سفارش‌های خرید یکی پس از دیگری لیکوئید شدند یا به عبارت دیگر تمام سرمایه‌های خریداران از دست رفت و به حساب صرافی واریز شد.

وقتی که سفارش‌های اهرم بالای خرید لیکویید شدند، دیگر خریداران اقدام به فروش آنی سرمایه‌های خود کردند و همین مسئله بر فشار فروش افزود.

دیتامیش (Datamish) اعلام کرد که ارزش سرمایه‌های لیکوئید شده تنها در صرافی بیت مکس، ۱۰۸ میلیون دلار بوده است. حال اگر پلتفرم‌های دیگری که امکان انجام معاملات مارجین در اختیار کاربرانش قرار می‌دهند را نیز به این رقم بیفزایم، قطعا حجم سرمایه‌های از دست رفته بسیار بالاتر خواهد بود.

سقوط ۶ درصدی قیمت بیت کوین در عرض ۵ دقیقه!
لیکوییدهای صرافی بیتمکس

صد البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که ۱۰۸ میلیون دلار تماماً لیکوئید نشده‌اند. از آنجایی که بیت مکس، بایننس و دیگر صرافی‌ها تا اهرم‌های ۱۰۰ برابری هم ارائه می‌کنند، حجم واقعی سرمایه‌های از دست رفته چیزی در حدود ۱۰ الی ۲۰ میلیون دلار است.

به گفته معامله‌گران، خریداران زیادی در محدود ۸,۹۰۰ تا ۸,۶۰۰ دلار در صرافی بایننس وجود دارد. اچساکا (Hsaka) در توییتر خود می‌نویسد:

به نظر می‌رسد آنهایی که از این ریزش قیمت خوشحالند به دنبال خرید در کف جدید باشند.

پیش از ریزش قیمت، معامله‌گران نسبت به صعود مدوام بازار و نبود اصلاح قیمت، متعجب شده بودند. از هفته اول ژانویه تا به اینجا قیمت بیت کوین افزایش قابل توجهی را تجربه کرده و نکته جالب اینجاست که اصلاح قیمت قابل توجهی در بازار رخ نداده بود.

معامله‌گران و تحلیل‌گران زیادی از سطح حمایت ۸,۶۰۰ دلاری به عنوان یک حمایت قوی یاد کرده‌اند. به گفته آنها این سطح در صرافی بیت مکس (BitMEX) نیز دارای حمایت قابل توجهی است. ساتوشی فلیپر (Satoshi Flipper) در توییتر می‌نویسد:

خدا را شکر زنگ خطر من به صدا در آمد؛ حمایت ۸,۶۰۰ با قدرت خودش را حفظ می‌کند.

این احتمال وجود دارد که قیمت باز هم کاهش یافته و سفارش‌های خرید دیگر نیز با ضرر همراه شوند. در این صورت بیت کوین می‌تواند با قدرت بیشتری به سمت مقاومت‌های بالاتر حرکت کند.

به یاد داشتن این نکته بسیار مهم است که جایگاه فعلی بیت کوین نقشی تعیین کننده در آینده قیمتی این ارز دیجیتال دارد و به نوعی می‌تواند روند قیمت آن نیمه اول سال ۲۰۲۰ را تعیین کند.

دون آلت (DonAlt)، از تحلیل‌گران مطرح ارزهای دیجیتال، عنوان می‌کند که به احتمال زیاد بیت کوین کندل ماهیانه خود را در مقاومت کلیدی ۹,۵۰۰ دلار خواهد بست. او در ادامه می‌نویسد:

اگر حرکت بازار نزولی باشد، در پایان ماه جاری (ژانویه) به اتمام خواهد رسید. اگر حرکت صعودی باشد، بهتر است در موقعیتتان بمانید. بسته شدن کندل ماهیانه مسئله مهمی است که باید آن را در نظر داشت چراکه یا بازار صعودی به اتمام می‌رسد یا بازار نزولی!

طبق پیش‌بینی‌ها، به احتمال قوی، شاهد دوره‌ای پر نوسان کوتاه مدت در خصوص پادشاه ارزهای دیجیتال خواهیم بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
siavashnam@gmail.com
۴ سال قبل

دقیا 15 دقیقه قبل از ریزش تو قیمت 9120 فروختم باورم نمیشد که اینجوری شانس آوردم فکر میکردم حداکثر تا 9050 میاد پایین همش به خاطر این نهنگایه نامرده

سعید
سعید
۴ سال قبل

الان تو کف قیمت جدید دوباره بخر

siavashnam@gmail.com
۴ سال قبل
پاسخ  سعید

حاجی من میترسم قیمتش بیاد تا زیر 8000 امکانش وجود داره

خط مقدم
خط مقدم
۴ سال قبل

لطفا یه تحلیل بنویسین،چرا اخه اینجوری شده!!!

احمد پاریزی
احمد پاریزی
۴ سال قبل

سلام
خب الان تحلیل کردی دیگه؟
عجب