قیمت بیت کوین: ۵ چیزی که در این هفته روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند

قیمت بیت کوین: ۵ چیزی که در این هفته روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند

از کاهش قیمت شدید نفت گرفته تا رکوردشکنی معاملات سهام در تب و تاب افزایش نرخ بیکاری، هفته جدید (میلادی) برای بیت کوین پر از مواردی است که ممکن است بر قیمت آن تاثیر بگذارد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین نتوانست حمایت ۷,۰۰۰ دلاری‌اش را حفظ کند و در حال حاضر در تلاش است محدوده ۶,۹۰۰ دلاری را نگه دارد. از طرف دیگر قیمت نفت نیز روز گذشته به شدت کاهش یافت، تا جایی که هر بشکه از نفت خام وست تگزاس در بازارهای آتی در رقمی کمتر از ۱ دلار معامله شد.

به نظر می‌رسد که هفته پیش رو، برای بازارهای سنتی پر تلاطم باشد؛ از همین رو معامله‌گران بیت کوین باید نکاتی را در نظر داشته باشند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مقاومت در نمودار قیمت بیت کوین

داده‌ها حاکی از آن است که نمودار بیت کوین بر حسب دلار روز دوشنبه را با ثبات کم‌سابقه‌ای شروع کرد. بیت کوین اواسط روز دوشنبه در محدوده ۷,۱۹۰ دلار معامله می‌شد و روز یکشنبه نیز تنها در یک بازه ۳۰۰ دلاری نوسان داشته است.

پادشاه ارزهای دیجیتال از ۱۶ تا ۲۰ آوریل (۲۸ فروردین تا ۱ اردیبهشت) توانسته بود حمایت ۷,۰۰۰ دلاری را حفظ کند. البته تحلیل‌گران همچنان هشدار می‌دهند که هم میانگین متحرک ۲۰۰ روزه و هم مقاومتی که از ابتدای سال جاری میلادی (اوایل زمستان) تاکنون وجود داشته است، موانعی برای رشد بیشتر قیمت این ارز دیجیتال به حساب می‌آیند.

قیمت بیت کوین: ۵ چیزی که در این هفته روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند
نمودار قیمت یک روزه بیت کوین

نمودار جفت ارز بیت کوین/دلار، سال ۲۰۲۰ را با ۷,۲۹۵ دلار شروع کرد، در حالی که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در حال حاضر در حدود ۸,۰۰۰ دلار قرار گرفته است.

تحلیل‌گر بازار، میشل وان دو پوپ (Michaël van de Poppe) روز دوشنبه پیش‌بینی کرد:

اگر بیت کوین از سطح مقاومت امسال عبور کرده و آن را تبدیل به سطح حمایت کند، فکر می‌کنم که این روند صعودی تا مقاومت ۷,۶۰۰ دلار می‌تواند پیش برود. اما اگر نتواند محدوده‌ ۷,۲۰۰ تا ۷,۲۵۰ دلار را حفظ کند، اولین هدف‌های من، سقوط به سطح حمایت ۶,۸۰۰ و ۶,۶۰۰ دلار خواهد بود.

با این حال، در پایان هفته گذشته، این ارز دیجیتال میانگین متحرک ۵۰ روزه را شکست و مقاومت قبلی را تبدیل به سطح حمایت کرد.

سقوط قیمت نفت

بازارهای سنتی نیز هر یک دارای وضعیتی خاص‌اند و اوضاع از هر بازار به بازار دیگر کاملا متفاوت است. با سقوط قیمت نفت خام وست تگزاس به پایین‌تر از ۱۵ دلار، قیمت نفت به‌آرامی به سطح حمایت ۱۰ دلاری نزدیک شد.

آخرین باری که چنین رکوردهایی ثبت شد، به سال ۱۹۹۹ باز می‌گردد. با این حال، حتی در آن زمان هم قیمت بسته‌شدن بازار به ندرت به ۱۰ دلار می‌رسید. اما در حال حاضر، طبق داده‌های ماکروترندز (Macrotrends)، قیمت بسته‌شدن در بازار نفت به رکورد تاریخی ۱۰.۸۲ دلار رسیده است؛ رقمی که از سال ۱۹۸۷ تاکنون، مشاهده نشده است.

قیمت بیت کوین: ۵ چیزی که در این هفته روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند
سقوط ناگهانی قیمت نفت

حتی رئیس جمهور ایالات متحده نیز این مطلب را پذیرفته بود که احتمال دارد قیمت نفت به عددی یک رقمی برای هر بشکه برسد؛ اتفاقی که تحقق آن چندان طولی نکشید.

بلومبرگ در حالی که روز دوشنبه افت قیمت نفت را دنبال می‌کرد در جمله‌ای کوتاه نوشت:

در حال حاضر، هیچ کس متقاضی خرید نفت نیست.

رشد بازار سهام در عین افزایش بیکاری

برخلاف روند قیمت نفت و با وجود بیکاری میلیون‌ها نفر و نیز کمک ایالات متحده و سایر کشورها به افراد بیکار با پول هلیکوپتری (پخش پول رایگان)، بازار سهام همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

تحلیل‌گر بازار، هولگر شاپیتز (Holger Zschaepitz) روز دوشنبه اشاره کرد که شاخص سبد سهام معروف به فانگمان (FANGMAN)، که از حروف اول اسامی شرکت‌های فیس‌بوک، آمازون، نتفلیکس، آلفابت، مایکروسافت، اپل، و ان‌ویدیا گرفته شده است، در شروع هفته تنها ۷ درصد از رکورد بیشترین قیمت خود کمتر بود.

پس از سقوط ماه مارس (اسفند)، بیت کوین به طور مداوم تحت تاثیر بازارهای اصلی سهام بوده است و قیمت آن الگویی نسبتا مشابه به بازارهای سهام را دنبال کرده است.

این رابطه عجیب در میان طرفداران بیت کوین بحث‌برانگیز شده و توجه آن‌ها را به خود جلب کرده است. تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال، مکس کایزر (Max Keiser) اظهار داشت، این مسئله نشان‌دهنده انتقال غیرقانونی ثروت از شرکت‌ها و کارمندان به بانک‌ها و دولت‌ها است.  

شمارش معکوس هاوینگ

تا سومین رویداد هاوینگ پاداش بلاک بیت کوین نیز تنها سه هفته مانده است. این رویداد مهم قرار است میزان پاداش پرداخت‌شده به استخراج‌کنندگان برای هر بلاک را تا ۶.۲۵ بیت کوین کاهش دهد. پس از هاوینگ، بلافاصله شاهد افزایش کمیابی بیت کوین، به عنوان یک پول، خواهیم بود.

سیف‌الدین آموس (Saifedean Ammous)، نویسنده کتاب محبوب «استاندارد بیت کوین» (The Bitcoin Standard)، روز یکشنبه در مصاحبه‌ای یک استدلال ساده در مورد تاثیر مثبت هاوینگ بر قیمت بیت کوین بیان کرد.

به گفته وی، پس از هاوینگ بیت کوین، از نظر تئوری تقاضا هم می‌تواند نصف شود و این مسئله نمودار بیت کوین/دلار را کماکان در سطح فعلی باقی نگه خواهد داشت.

در همین حال، تحلیل‌گر مدل قیمت مشهور انباشت به عرضه، پلن بی (PlanB)، بر پیش‌بینی اخیر خود تاکید کرد که تا پایان سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین حدود ۳۰,۰۰۰ دلار معامله خواهد شد.  

اصلاح سختی شبکه

روز سه شنبه، ویژگی اصلاح سختی شبکه بیت کوین باعث می‌شود تا پیدا کردن بلاک‌های جدید ۸.۵ درصد سخت‌تر شوند. پس از سقوط قیمت ماه پیش که باعث کاهش سختی شبکه شد، این یکی از معدود موارد افزایش سختی استخراج است و به گفته برخی تحلیل‌گران می‌توان آن را نشانه‌ای از بازار صعودی دانست.

سختی شبکه نقش مهمی در حفظ ارزش بیت کوین دارد؛ زیرا باعث می‌شود تصاحب بیت کوین به عنوان پول، سخت باشد. بدین ترتیب روند استخراج بیت کوین، مستقل از نوسانات عمل کرده و نرخ انباشت به عرضه همچنان ثابت باقی خواهد ماند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

10 دیدگاه
شاهین
شاهین
۴ سال قبل

اگرامسال هاوینگ بیت اتفاق نمیفتادباوجودکورونا۱۰۰درصدقیمت افت زیادی میکردپس میشه گفت هاوینگ بموقع بودگرچه نهایتابتونه قیمتوحوالیه ۷هزارنگهداره وبرای صعودیشدن بازارچندماهی بایدصبرکردخلاصه اینکه تویکیدوماه آینده ممکنه افت کنه ولی رشدبعیدبنظرمیرسه. انشالله طوری میشه که همه سودکنن

مهندس
مهندس
۴ سال قبل

سلام دوستان. خسته نباشین.
توروخدا یه کیف پول معتبر (غیر سخت افزاری) که تحریم نشه بهم معرفی میکنین؟
من صبح تاحالا دارم تحقیق میکنم و هنوز به نتیجه نرسیدم.
البته میدونممم تضمینی نیست اما شما از چی استفاده می‌کنین؟؟؟ ریسک کدوم کمتره؟؟؟

اگه تحریم بشیم با اون seed pharse میتونیم بازیابی کنیم؟ یا سرمایمون را بالا میکشن؟

ممنونم

اردشیر
اردشیر
۴ سال قبل
پاسخ  مهندس

بهترین کیف پول غیر سخت افزاری بیت کوین الکتروم است اما تنها از سایت اصلی آنرا دانلود کنید.

سعید
سعید
۴ سال قبل
پاسخ  مهندس

مایسلیوم نصب کن هم امنیتش بالاست هم چون کلیدهای خصوصی دست خودته امکان نداره کسی اونو بلاک کنه.از کیف پول های صرافی ها استفاده نکن چون امکان بلوکه شدن وجود داره.فقط یادت باشه نصب کردی اول بک آپ بگیر (منظور اون ۱۲ کلمه اس که باید یه جا یادداشت کنی و نگهداری)

Mankind Bitcoin
Mankind Bitcoin
۴ سال قبل
پاسخ  مهندس

اپ تراست ولت رو دانلود کن معتبر و دارای SEED PHRASE اگه از کد هات تو چند جا بنویسی نگه داری سرمایه ات بلوکه نمیشه و قابل تحریم نیست نگران نباش.

https://trustwallet.com

Babak
Babak
۴ سال قبل
پاسخ  مهندس

سلام از کوینومی استفاده کن هم محیط راحتی داره هم معتبر بوده تا الان البته

امین عباسی
امین عباسی
۴ سال قبل
پاسخ  مهندس

از کوینومی استقاده کن من راضیم هم امنیت هم انتقال

علی
علی
۴ سال قبل
پاسخ  مهندس

کیف پول کوینومی استفاده کنید.. با ایران مشکلی نداره زبان فارسی هم داره

ساتوشی
ساتوشی
۴ سال قبل

اینم شانس ما.
دقیقا هالوینگ بیتکوین بعد از ۴سال خورد وسط کرونا؛ هم اقتصاد جهان بهم ریخته هم شمار بیکاران در دنیا افزایش پیدا کرده هم قیمت نفت اومد پایین هم همه چیز ....

سعید
سعید
۴ سال قبل
پاسخ  ساتوشی

دقیقا اگه کرونا نبود الان قیمت بیتکوین بالای ۱۰۰۰۰ بود و آماده صعود تا ۱۵۰۰۰ شانس نداریم.