رئیس‌جمهور چین از کشورهای جنوب شرق آسیا خواست برای ساخت «جاده ابریشم دیجیتال» متحد شوند

رئیس‌جمهور چین از کشورهای جنوب شرق آسیا خواست برای ساخت «جاده ابریشم دیجیتال» متحد شوند

شی جین‌پینگ (Xi Jinping)، رئیس‌جمهور چین، در سخنرانی خود در نمایشگاه «ASEAN» که در نانینگ (Nanning) برگزار شد، از کشورهای جنوب‌شرقی آسیا خواست تا اتحاد بیشتری در بحث فناوری‌های دیجیتال داشته باشند.

به گزارش کوین دسک و به نقل از چاینا مورنینگ پست (China Morning Post)، رئیس جمهور چین گفت در تلاش است تا همکاری بهتری بین ۱۰ کشور موجود در انجمن ملل آسیای جنوب شرقی معروف به ASEAN ایجاد کند. او ضمن ترویج طرح جاده ابریشم دیجیتال در منطقه، از آن حمایت کرد. 

این سخنرانی تلاش آشکاری برای تقویت موقعیت منطقه‌ای چین است و بعد از آن صورت گرفت که جو بایدن (Joe Biden) گفت برای مقابله با نفوذ چین با متحدین منطقه‌ای همکاری خواهد کرد. رئیس‌جمهور چین اظهار داشت که کشورش ASEAN را به‌عنوان یک اولویت در دیپلماسی منطقه می‌داند و آن را ناحیه‌ای مهم برای «ابتکار کمربند و جاده» تلقی می‌کند. یک پروژه بزرگ زیرساختی و توسعه اقتصادی که از سال ۲۰۱۳ کلید خورده است.

به‌گفته رئیس‌جمهور چین، این کشور‌ها در همکاری با چین می‌توانند یک بندر دیجیتال «China-Asean» ایجاد کنند و از این طریق همبستگی دیجیتال خود را ارتقا داده و یک جاده ابریشم دیجیتال بسازند. تاکنون اشاره‌ای نشده است که این پیشنهاد دیجیتالی‌شدن با استفاده از زیرساخت‌های بلاک چین صورت می‌گیرد یا نه، اما جین پینگ، این فناوری را برای اقتصاد چین تبلیغ کرده بود.

بنا بر این گزارش، چین سعی می‌کند که ارتباطات نزدیک‌تری را با کشور‌های ASEAN در میانه جنگی تجاری که دونالد ترامپ بر آتش آن افزوده است، ایجاد کند. فیلیپین، سنگاپور، تایلند و اندونزی از جمله این کشور‌ها هستند. بنا به نظر یکی از متخصصین روابط بین‌الملل که در اصل گزارش اسم او ذکر شده است، اعضای آسه‌آن در ابتدای کار در مورد پیشنهاد جاده ابریشم دیجیتال توافق نداشته‌اند و همه اعضا به این پیشنهاد علاقه‌مند نبوده‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
sina
sina
۳ سال قبل

رمز موفقیت هر کشوری در صادرات اونه بزرگترین صادرات امریکا تورم و بزرگترین صادرات چین بیکاری به تمام دنیاست. به هم خوردن هر یک از اینها منجر به یک جنگ ارزی و اقتصادی تمام عیار بین شرق و غرب میشه که همزمان با بحران بدهی 250 تریلیون دلاری (!) جهان و مرگ کامل سیستم فعلی اقتصادی دنیا خواهد بود و میتونه به وضعیتی بدتر از جنگهای جهانی ختم بشه. به سر ایران چی میاد!؟ وضعیت یکم بدتر بشه به فکر روزهایی باید باشیم که حتی اینترنت هم در سطح جهانی دچار مشکل بشه و این طلا و نقره هستن که سرمایه شمارو نجات میدن نه کریپتوکارنسیا که رفتارشون مثل سهام ریسکی هست. فقط باید به فکر غذا و زنده موندن بمونیم! کرونا تنها جرقه اولیه برای این بحران بزرگه خیلی ناشیانست که فکر کنیم جهان دیگر دچار بحران های شدید نخواهد شد!

شهروز امینی
شهروز امینی
۳ سال قبل

یعنی چیزی هم هست که این شخص بگه و به صلاح بشریت باشه؟! شما همون کرونا رو به جان بشریت انداختی کافیه. بهتره اون دهنت رو ببندی نادان.